Co się stanie, jeśli spłacę wcześniej kredyt hipoteczny?

17 lutego 2021

Przedterminowa spłata kredytu hipotecznego może pomóc Ci szybciej pozbyć się długu, zaoszczędzić na odsetkach i pozwolić Ci w końcu zamieszkać w domu, który faktycznie jest Twój, bez martwienia się o kolejną spłatę kredytu mieszkaniowego. Brzmi całkiem nieźle, prawda?

Cóż, istnieje kilka różnych sposobów na pozbycie się pożyczki, takich jak dokonanie dodatkowych spłat, podniesienie miesięcznej kwoty spłaty lub nawet refinansowanie pożyczki na krótszy okres, jeśli to możliwe (nie wspominając o takim z lepszą stopą procentową). Oznacza to, że możesz potencjalnie zaoszczędzić tysiące dolarów odsetek, a nawet skrócić okres spłaty kredytu mieszkaniowego o lata!

Nienawidzimy jednak ci tego mówić, może to nie być najbardziej oszczędna opcja, przynajmniej nie dla wszystkich.

Chociaż brak zadłużenia lub skrócenie 30-letniej pożyczki może brzmieć jak absolutna błogość, przed podjęciem decyzji, czy rozpocząć podróż w celu wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym osobistą sytuację finansową, które mogą pomóż na dłuższą metę zatrzymać więcej gotówki w kieszeni.

Oto trzy podstawowe pytania, które musisz sobie zadać, zanim zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę kredytu mieszkaniowego:

Czy mam inny dług?

Posiadanie planu finansowego, w którym priorytetyzuje się zadłużenie, jest niezbędne do podejmowania rozsądnych decyzji finansowych. W większości sytuacji warto martwić się o kredyt hipoteczny na końcu, ponieważ zazwyczaj będzie on miał niższą stopę procentową w porównaniu z innymi formami zadłużenia. Nie oznacza to zaniedbania kredytu mieszkaniowego ani braku spłaty. Oznacza to po prostu ustanowienie planu, który oznacza osiągnięcie wszystkich celów płatności i spłatę zadłużenia w możliwie najmądrzejszy sposób.

Inne formy zadłużenia, które mogą mieć sens nadawać priorytet spłatom dodatkowych kredytów mieszkaniowych (i zazwyczaj mają wyższe stopy procentowe) obejmują:

 • Pożyczki samochodowe (zwykle od 5% do 15% odsetek)
 • Pożyczki mieszkaniowe dla inwestorów (zwykle od 3,75% -6% odsetek) Pożyczki osobiste (zwykle od 5% do 15% odsetek) Długi na karcie kredytowej (zwykle od 9% do 25% odsetek)Oprócz dokonywania spłat, mogą istnieć inne opcje radzenia sobie z tego rodzaju zadłużeniem, w tym pożyczki konsolidacyjne, refinansowanie istniejącej pożyczki lub karty kredytowe typu transfer salda. Pamiętaj jednak, że oferty transferu salda są tymczasowe, a stopy procentowe mają tendencję do gwałtownego wzrostu po zakończeniu transakcji.

  Czy po dokonaniu dodatkowych spłat będę miał wystarczająco dużo pieniędzy?

  Być może właśnie dostałeś trochę dodatkowej gotówki, a Twoje konto oszczędnościowe może wyglądać trochę zdrowiej niż wcześniej, ale wyrzucenie wszystkich pieniędzy na kredyt hipoteczny może nie być najlepszym pomysłem, jeśli później będziesz potrzebować tych pieniędzy.

  Życie może być nieprzewidywalne, więc posiadanie 12-miesięcznego awaryjnego funduszu gotówkowego lub planu oszczędnościowego, który mógłby pomóc w pokryciu kosztów ogólnych, a nawet w nagłych przypadkach, jest ważnym zabezpieczeniem finansowym, które należy mieć w pierwszej kolejności.

  Podobnie, jeśli w przyszłości spodziewasz się jakichś dużych zakupów – takich jak ślub, remont lub czesne – zaplanuj je odpowiednio i priorytetowo oszczędzaj, a nie spłacając wcześniej spłaty kredytu hipotecznego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

  Sytuacja finansowa każdego jest inna i może Ci odpowiadać wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, więc uzyskanie kredytu hipotecznego z możliwością ponownego wypłaty lub konta przeciwstawnego może dać ci to, co najlepsze z obu światów, pozwalając ci zanurzyć się w swoich funduszach, gdy potrzebujesz. Ostatecznie, każda z tych funkcji może pomóc ci się zabezpieczyć, abyś nie został całkowicie bezgotówkowy i bez opcji po dokonaniu dodatkowych spłat kredytu hipotecznego.

  Czy moja obecna pożyczka pozwala mi na dodatkowe spłaty?

  Aby spłacić wcześniej swój kredyt mieszkaniowy, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z kredytu mieszkaniowego z możliwością dodatkowej spłaty. Jest to jedna z najpopularniejszych funkcji dla pożyczkobiorców, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny, ponieważ daje im możliwość przyspieszenia procesu spłaty kredytu, jeśli chcą.

  Więc czym dokładnie jest możliwość dodatkowych spłat? Cóż, pożyczkobiorcy mogą dokonywać dodatkowych spłat kredytu mieszkaniowego oprócz zwykłych spłat. Oznacza to, że kwota główna zostaje obniżona, co oznacza, że ​​zapłacisz mniej odsetek.

  Dobra wiadomość jest taka, że ​​w przypadku wielu kredytów mieszkaniowych o stałym i zmiennym oprocentowaniu dostępne są dodatkowe spłaty, a często są one bezpłatne! Pamiętaj jednak, że nie zawsze są one nieograniczone. Czasami kredyty mieszkaniowe z możliwością dodatkowej spłaty mają miesięczny limit, który ogranicza dodatkowe spłaty, których jesteś w stanie dokonać.

  A przy tak wielu pożyczkodawcach na rynku znalezienie odpowiedniego kredytu mieszkaniowego może być trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Tak więc, aby ułatwić życie, oto kilku pożyczkodawców, którzy pozwalają na bezpłatne dodatkowe spłaty, gdy zaciągasz z nimi pożyczkę mieszkaniową:

  • Athena – zmienna pożyczka mieszkaniowa
  • Homestar – Pożyczka o zmiennej stopie procentowej HSBC – Pożyczka z rabatem na wartość domu Loans.com.au – Pożyczka na inteligentny dom Tictoc – zmienna pożyczka mieszkaniowa UBank – UHomeLoanChcesz dowiedzieć się więcej o swoich opcjach przy wyborze kredytu mieszkaniowego? Przejdź do naszego Centrum kredytów mieszkaniowych, aby uzyskać więcej artykułów, przewodników i wskazówek, które pomogą Ci znaleźć to, czego szukasz.

   Polly FleetingPolly Fleeting jest autorką finansów osobistych w Mozo, specjalizującą się w pożyczkach i kartach kredytowych. Jej praca ma na celu pomaganie ludziom w znajdowaniu sposobów dokonywania mądrych wyborów dotyczących produktów, zmniejszania zadłużenia i uzyskiwania więcej za ciężko zarobione pieniądze. Polly ukończyła dziennikarstwo na University of Technology w Sydney.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy