Co to jest bessa? Jak nadać sens przedłużającemu się okresowi spadków na giełdzie i mądrze inwestować

Category: Jeśli Chcesz
17 lutego 2021

Dla przeciętnego inwestora bessa może być tak przerażająca jak siedmiostopowy grizzly. Jest synonimem złych wiadomości, spowolnienia gospodarczego i ogólnie negatywnych opinii.

Ale niedźwiedzie są naturalną częścią odpływów i odpływów na rynkach finansowych. Śledźmy ich ruchy.

Co to jest bessa?

Ekonomiści i etymolodzy uwielbiają debatować, w jaki sposób rynki niedźwiedzie mają swoją nazwę, ale najprawdopodobniej wywodzi się ze starego przysłowia o tym, jak źle jest „sprzedać skórę niedźwiedzia, zanim ktoś go złapie, czyli wyładować coś, czego tak naprawdę nie zrobiłeś posiadać. Stamtąd „niedźwiedzie stało się slangowym określeniem spekulantów obstawiających, że ceny spadną.

Przeciwieństwem bessy jest hossa, okres wzrostu cen. Możesz je wyprostować, wyobrażając sobie charakterystyczne zachowanie dwóch zwierząt: hibernującego niedźwiedzia (tonący lub powolny rynek) i szarżującego byka (rosnący rynek).

Niedźwiedzie rynki vs. korekty

Niedźwiedzi rynkowych nie należy mylić z korektami, które stanowią spadek o ponad 10%, ale mniej niż 20%. Według Schwab Center for Financial Research z 22 korekt, które miały miejsce między listopadem 1974 a początkiem 2020 r., Tylko cztery przeszły na rzeczywiste terytorium niedźwiedzia. Te miały miejsce w 1980, 1987, 2000 i 2007 roku.

Niedźwiedzi rynki również nie powinny być mylone z recesjami: wtedy produkt krajowy brutto spada co najmniej przez dwa kwartały, co oznacza zmniejszoną produkcję gospodarczą. Chociaż te dwa elementy często działają w tandemie, można mieć bessę bez recesji i odwrotnie.

Kluczowe cechy bessy

Główne cechy rynku niedźwiedzia to:

 • Inwestorzy stają się pesymistyczni. Decydują się sprzedać bieżące inwestycje lub przestać kupować więcej. Zwiększa to podaż dostępnych akcji, obniżając ceny.
 • Wartości akcji spadają. Spółki giełdowe są warte mniej na papierze ze względu na niższe ceny akcji. Nastroje inwestorów stają się negatywne . Konsensus jest taki, że rynek przestał rosnąć i nie zyska w najbliższym czasie. Inwestorzy przenoszą pieniądze na bezpieczniejsze i stabilniejsze aktywa, takie jak bony skarbowe i obligacje o ratingu inwestycyjnym. Firmy zarabiają mniej pieniędzy. Konsumenci kupują mniej, inwestorzy stracili zaufanie. Zyski i zyski przedsiębiorstw spadają lub ulegają stagnacji. Prowadzi to do zwalniania pracowników, ograniczania produkcji i ograniczania badań i rozwoju. Złe samopoczucie gospodarcze rozprzestrzenia się. Pieniądze stają się bardziej napięte, co prowadzi do ryzyka deflacji. Rynki, produkcja, wydatki są konające. Następuje zwrot. Warunki na dole. Niższe stopy procentowe ponownie stymulują wydatki i zaciąganie pożyczek. Gdy aktywność i zaufanie powrócą, akcje odbijają się, a rynek zaczyna hossę.Jak długo trwają bessy?

  Niedźwiedzie rynki mogą trwać przez długi czas. Inwestorzy rozróżniają „cykliczne i „świeckie rynki niedźwiedzi, które różnią się ramami czasowymi. Niedźwiedzie cykliczne bywają krótkotrwałe, trwają kilka miesięcy. Niedźwiedzie, które są „świeckie, mogą wytrzymać od pięciu do 25 lat.

  Niedźwiedzie świeckie też nie są jednym długim spadkiem: na przykład podczas „bessy wzrostów ceny akcji rosną przez pewien czas, po czym ponownie spadają do nowych minimów. Reklama

  Ponieważ najniższy punkt można obliczyć tylko z mocą wsteczną, po zdecydowanym odbiciu rynku zawsze występuje opóźnienie, zanim będzie można ogłosić definitywne zakończenie bessy. (Rynki byków mają ten sam problem.)

  Targ niedźwiedziJesienią 2020 roku w USA panuje hossa. Nastąpił po piętach najkrótszej bessy w historii, która trwała zaledwie 33 dni, od 19 lutego, kiedy rynki zaczęły spadać, do 23 marca, kiedy osiągnęły dno. Jak wszystko inne w 2020 roku, było to niezwykłe, ponieważ każdy inny bessy trwał znacznie dłużej.

  Chociaż gospodarka pozostaje chwiejna, szybkie przejście na byka oznacza, że ​​inwestorzy sądzą, że pandemia COVID-19 zostanie pokonana stosunkowo szybko, być może dzięki opracowaniu szczepionki. Reklama

  Wskazówki dotyczące inwestowania podczas bessy

  Oto kilka innych sprawdzonych sposobów na przetrwanie bessy:

  • Zachowaj spokój. Możesz ulec pokusie, aby sprzedać wszystkie swoje inwestycje naraz. Ale jeśli chcesz lub musisz pozbyć się swoich akcji, rozważ sprzedaż tylko 10% na raz i za każdym razem na nowo oceniaj swoją pozycję, zanim to zrobisz. Po 1966 roku rynki niedźwiedzi trwały średnio 17 miesięcy, podczas gdy byki przetrwały ponad 75 miesięcy.
  • Trzymaj się zszywek. Firmy, które zapewniły dywidendę w poprzednich okresach spadków lub które oferują towary i usługi, których ludzie potrzebują, nawet gdy gospodarka jest zła – myślą o żywności lub usługach użyteczności publicznej – często zachowują swoją wartość. Albo nawet zwiększyć. Zobacz, co jest w sprzedaży. Niedźwiedzie rynki są dobre do polowania na okazje. Zasadniczo zdrowe firmy mogą chwilowo znaleźć się w depresji, a ich akcje przecinają niedźwiedzie pazury. Kup je teraz, a będziesz gotowy, gdy odbiją. Nie bądź zbyt spragniony dużych zysków. Możesz łatwo skończyć z nadmiernie ryzykownymi inwestycjami, gdy jesteś w środku bessy, szukając pod każdym kamieniem inwestycji z dużymi zyskami – masz nadzieję. Zwróć szczególną uwagę na ryzyko i upewnij się, że rozumiesz, w co inwestujesz.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy