Co to jest Bitcoin?

Category: Płatności Kartą
17 lutego 2021

Przegląd Bitcoin

Bitcoin to cyfrowe pieniądze w Internecie. To sposób na przekazanie wartości. Transakcje są przechowywane w publicznej księdze cyfrowej zwanej blockchain.

Korzystanie z BitcoinPowszechnym błędem jest przekonanie, że bitcoin jest zbyt skomplikowany, aby ludzie nietechniczni mogli go zrozumieć. Chociaż temat może być skomplikowany, podstawy są dostępne dla każdego, kto chce się go nauczyć.

Dla przeciętnej osoby korzystanie z Bitcoin jest tak proste:

 • Zdobądź cyfrowy portfel do przechowywania bitcoinów.
 • Utwórz „adres bitcoin, aby otrzymywać bitcoiny.Przelewaj środki do lub z portfela za pomocą adresów bitcoin. WSKAZÓWKA : Coinbase to platforma typu „wszystko w jednym, która umożliwia wykonanie wszystkich powyższych czynności.

  Szybki opis techniczny BitcoinBardziej kompletnie:

  • Bitcoin to cyfrowa zdecentralizowana kryptowaluta peer-to-peer, która wykorzystuje szyfrowanie do tworzenia i przesyłania środków.
  • Transakcje są rejestrowane w księdze publicznej zwanej blockchain w procesie znanym jako „wydobywanie.Bitcoiny są przechowywane w portfelach cyfrowych pod „adresami Bitcoin, które są publicznymi ciągami liczb z pasującymi zaszyfrowanymi kluczami prywatnymi używanymi do weryfikacji własności.Portfele Bitcoin umożliwiają również wysyłanie i odbieranie bitcoinów.Istnieje wiele różnych portfeli, z których możesz korzystać, giełd, na których możesz handlować, i innych kryptowalut, które możesz kupić za pomocą Bitcoin.Do czego służy Bitcoin?

   Jednym ze sposobów zrozumienia bitcoina jest przyjrzenie się temu, do czego jest używany. Chociaż istnieje wiele zastosowań bitcoina, najbardziej powszechnym zastosowaniem bitcoina jest zdecentralizowany elektroniczny system płatności. W ten sposób system bitcoin jest czymś w rodzaju PayPal – możesz cyfrowo wysyłać lub odbierać płatności komuś przez Internet.

   Duża różnica między bitcoinem a innymi elektronicznymi systemami płatności (takimi jak PayPal lub płatności kartą kredytową) polega na tym, że bitcoin jest zdecentralizowany. Oznacza to, że nie ma centralnej agencji ułatwiającej każdą płatność.

   Zamiast tego wszystkie płatności bitcoin są wprowadzane do gigantycznej księgi publicznej (zwanej również łańcuchem bloków transakcji), która jest dostępna i weryfikowana przez wszystkich innych w sieci. W ten sposób każdy może zobaczyć, kto jest właścicielem jakich bitcoinów, i możesz zarówno udowodnić, że jesteś właścicielem pewnej ilości bitcoinów, jak i słusznie przenieść tę własność na kogoś innego w zamian za towary i usługi. A co najlepsze, nie potrzebujesz dużej firmy obsługującej karty kredytowe ani korporacyjnej strony trzeciej, aby zweryfikować tę transakcję za Ciebie – eliminujesz pośrednika.

   AKTUALIZACJE OPŁAT I PRĘDKOŚCI TRANSAKCYJNYCH : Powyżej powiedzieliśmy, że Bitcoin jest tańszą i szybszą alternatywą dla tradycyjnych elektronicznych systemów płatności. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Opłaty transakcyjne Bitcoina były raczej niskie, kiedy po raz pierwszy pisaliśmy ten artykuł w 2015 roku, podobnie jak prędkości transakcji były dość szybkie. Jednak w miarę upływu czasu Bitcoin czasami cierpiał z powodu wysokich opłat i powolnych prędkości transakcji, gdy wielu użytkowników próbuje korzystać z sieci jednocześnie. Te problemy zostały rozwiązane przez aktualizacje oprogramowania, takie jak Segwit i Lightening Network. Należy pamiętać, że Bitcoin to oprogramowanie, które można aktualizować.

   Dlaczego Bitcoin?

   Ludzie odkryli, że bitcoin ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi systemami płatności elektronicznych. Tutaj wymienimy tylko kilka:

   • Prywatność – ponieważ system wykorzystuje kryptografię klucza publicznego i prywatnego, osoby fizyczne mogą wysyłać i odbierać transakcje bez przywiązywania się do ich rzeczywistych tożsamości. Firmy zewnętrzne będą miały trudności ze śledzeniem Twoich zakupów i płatności. Nie dotyczy to innych elektronicznych systemów płatności. Należy jednak pamiętać, że bitcoin nie jest całkowicie anonimowy . Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę dotyczącą anonimowości w sieci bitcoin.
   • Dostępne dla każdego – każdy, kto ma dostęp do Internetu, może używać bitcoin. Nie musisz zdawać kontroli przeszłości, mieć kredytu, mieszkać w jakimkolwiek określonym obszarze ani płacić drogich opłat. Bitcoin to system wyrównujący. Ponadto, nowoczesne oprogramowanie klienckie Bitcoin sprawia, że ​​techniczne aspekty Bitcoin są przejrzyste dla użytkownika; wbrew powszechnemu przekonaniu nie potrzebujesz żadnych umiejętności technicznych, aby używać bitcoina . Niskie koszty – zarówno karty kredytowe, jak i zewnętrzne firmy transakcyjne, takie jak Paypal, mają wysokie opłaty transakcyjne. Banki często pobierają wygórowane opłaty procentowe od przelewów pieniężnych. Opłaty transakcyjne Bitcoin są ustalane przez Ciebie i generalnie stanowią ułamek tego, co zapłaciłbyś za ten sam przelew za pośrednictwem innego medium. UWAGA : Z biegiem czasu stało się to mniej prawdziwe, ten artykuł został napisany, gdy Bitcoin wynosił 225 USD, a wolumen transakcji był znacznie niższy.Aby dokładniej przyjrzeć się, dlaczego ludzie wybierają bitcoiny, odwiedź naszą stronę poświęconą zastosowaniom Bitcoin.

    Jak działa Blockchain

    Aby naprawdę zrozumieć, jak działają transakcje Bitcoin, musisz zrozumieć, jak działa blockchain Bitcoin.

    Blockchain Bitcoin to rejestr wszystkich transakcji Bitcoin.

    Transakcje są dokonywane między adresami Bitcoin.

    Każdy adres jest powiązany z zestawem kluczy kryptograficznych nazywanych kluczem publicznym i prywatnym (klucz publiczny każdy może znać, ale klucz prywatny powinien pozostać prywatny).

    Aby przenosić salda, musisz mieć wiedzę na temat klucza prywatnego związanego z transakcjami dokonywanymi przez adres Bitcoin w łańcuchu bloków. Z tego można wyprowadzić równowagę.

    Portfele to oprogramowanie, które umożliwia przechowywanie kluczy / adresów i obliczanie sald. Portfele umożliwiają również poruszanie się po Bitcoinach powiązanych z danym kluczem / adresem.

    Tak więc posiadanie Bitcoinów to tak naprawdę tylko posiadanie kluczy prywatnych związanych z transakcjami, a portfel to tylko oprogramowanie, które pomaga w obliczaniu sald, przechowywaniu kluczy i dokonywaniu transakcji.

    Pomijając wszystkie szczegóły techniczne, w praktyce nikt nie musi się tym zajmować i może po prostu skorzystać z usługi powierniczej, takiej jak Coinbase (Coinbase to naprawdę przyjazne dla użytkownika rozwiązanie typu all-in-one dla wszystkiego, co Bitcoin).

    Co to jest adres bitcoin? Adres bitcoin to publiczny „klucz (ciąg 34 – 36 znaków), który może odbierać Bitcoiny. Każdy klucz publiczny ma odpowiadający mu klucz prywatny, znany tylko jego właścicielowi, który potwierdza własność monet. Zarówno klucze publiczne, jak i odpowiadające im klucze prywatne są tworzone i przechowywane w portfelach bitcoin.

    UWAGA : Szczegóły techniczne są tylko nieco bardziej szczegółowe niż opisano powyżej. Jeśli naprawdę chcesz się zanurzyć, zobacz stronę o tym, jak działa blockchain.

    Szybka historia Bitcoina

    Bitcoin został wynaleziony w 2008 roku przez niezidentyfikowanego programistę lub grupę pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. System bitcoin został po raz pierwszy udokumentowany w artykule Nakamoto „Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer.

    Bitcoin został następnie udostępniony do użytku publicznego w 2009 roku. Moneta stale rosła, aż przyciągnęła ogromną uwagę mediów w 2014 roku.

    W szczytowym momencie w 2014 roku Bitcoin został sprzedany za ponad 1000 USD za monetę.

    Po tym szczycie nastąpiła krach, a następnie długa bessa. Oczywiście do 2017 roku Bitcoin odnotował rekordowy wzrost, jak wspomniano powyżej.

    Pomimo swojego niemowlęctwa i wczesnej (i często dziś) zmienności, kryptowaluta zyskała na popularności, użyteczności i zyskowności.

    Obecnie jest wiele osób, które mogą skorzystać na wiedzy o bitcoinach i innych kryptowalutach i korzystaniu z nich.

    Chociaż sama moneta może nie być dostępna na dłuższą metę, podstawowe zasady stojące za Bitcoin prawdopodobnie będą istotne i ważne przez długi czas.

    Możesz zobaczyć wizualną historię Bitcoin na historyofbitcoin.org

    Szybka historia cen bitcoinówAby dodać do powyższej historii wzlotów i upadków Bitcoin, oto krótka historia cen Bitcoin.

    • Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto (anonimową grupę / osobę) w 2008 roku i został oficjalnie wydany w 2009 roku.
    • Bitcoin rozpoczął handel w 2010 roku.Na początku Bitcoin był sprzedawany za zaledwie pensa, ale był bardzo trudno dostępny.W latach 2010-2015 miało miejsce wiele wzlotów i upadków (na przykład cena Bitcoina wzrosła z 0,70 USD do 30 USD do 2 USD w ciągu kilku miesięcy w 2011 r.). Zazwyczaj następował duży wzrost cen za każdym razem, gdy nowa fala ludzi była w stanie uzyskać dostęp do Bitcoin (na przykład w miarę otwierania się giełd lub rozprzestrzeniania się reklamy).Pod koniec 2013 r. Bitcoin osiągnął szczyt ponad 1200 USD, gdy miała miejsce fala adopcji. Jednak to podekscytowanie trwało krótko i przez następne dwa lata następowały stałe spadki.W czerwcu 2015 r., Kiedy zaczynaliśmy tę stronę, jeden Bitcoin był wart około 225 USD. Dla porównania, kolejna najbardziej ceniona kryptowaluta w tamtym czasie, Litecoin, miała wartość około 1,50 USD.Od 2016 do 2017 roku cena Bitcoina stale rosła.Do czerwca 2017 r. Pojedynczy bitcoin był wart 2700 $ do 1 sierpnia, a następnie do 13 sierpnia 4300 $. Tymczasem Litecoin był wart około 30 dolarów.Przenieśmy się ponownie do listopada 2017 r. I zobaczyliśmy 8000 USD w bitcoinach i 70 USD w litecoinach.Szybko do przodu do zimy 2017-2018 i zobaczyliśmy 19000 USD w bitcoinach i 400 USD w litecoinach.Szybko w kierunku 2018 roku i widzieliśmy niewielką korektę w kierunku cen z 2017 roku.Innymi słowy, chociaż ceny bitcoinów zwykle rosną i spadają w cyklach, z biegiem czasu Bitcoin zwrócił większe zyski niż większość inwestycji. W rzeczywistości Bitcoin miał lepsze zwroty niż jakakolwiek inwestycja we współczesną historię w jej krótkim okresie życia.

     Ten imponujący wzrost był świetny dla inwestorów długoterminowych, ale stanowił wyzwanie dla tych, którzy weszli na rynek w niewłaściwym czasie (tak samo dziś, jak to było w 2010 r.) Lub dla tych, którzy próbują używać Bitcoin jako waluty (tak, jak byśmy chcieli nasze waluty mają dość stałą wartość).

     WSKAZÓWKA : Zobacz, jak cena Bitcoina rosła i spadała od momentu powstania, zanim zainwestujesz w kryptowalutę. Bitcoin zawsze działa dobrze jako system płatności, jeśli zamieniasz się z powrotem na gotówkę, ale jeśli zamierzasz przechowywać wartość w Bitcoin, ważne jest, aby być świadomym historycznych wahań cen.

     Jak Bitcoin ma wartość?

     Wiele osób, które są nowicjuszami w bitcoinie, jest zdezorientowanych tym, jak bitcoin w ogóle ma wartość. Oto kilka sposobów, w jakie możesz spojrzeć na uzasadnienie wartości Bitcoin:

     1. Bitcoin ma wartość, jaką dają ludzie – kiedy kupcy akceptują bitcoiny w zamian za towary i usługi, zasadniczo wyrażają zaufanie do systemu bitcoin i przypisują wartość swoich usług w postaci bitcoinów. Co więcej, kiedy ludzie kupują i sprzedają bitcoiny na giełdach za bardziej tradycyjne waluty, dają bitcoinowi „tradycyjną cenę. Innymi słowy, wartość bitcoina nie pochodzi ze złota ani waluty fiducjarnej; wartość bitcoina w dolarach jest rządzona przez otwarty rynek.
     2. Bitcoin czerpie swoją wartość z mocy obliczeniowej – ponieważ proces wydobywania bitcoinów wymaga znacznej mocy obliczeniowej, koszty wydobycia można uznać za źródło wartości bitcoinów. Im większy wysiłek obliczeniowy włożony jest w system, tym trudniej górnik musi próbować zdobyć nowe bitcoiny z wydobycia, a tym samym tym większą wartość mają te bitcoiny. Blockchain Bitcoina ma wartość – system Bitcoina działa sam (pomijając moc obliczeniową i transakcje użytkownika). Jest to bezpieczna księga cyfrowa, która wykonuje pracę księgowego i banku. To ma wartość. Innymi słowy, bazowy łańcuch bloków Bitcoin (bezpieczna księga transakcji) ma wartość. Niedobór – podobnie jak w przypadku złota, podaż prawdziwego Bitcoina jest ograniczona. Oczywiście, można stworzyć inne krypty. I oczywiście, Bitcoin można rozwidlić, aby stworzyć nową monetę. Jest jednak tylko jeden Bitcoin i ma ograniczoną podaż.Podsumowanie na Bitcoinie

      Odkładając na bok żargon techniczny i pojęcia, bitcoin to po prostu pieniądz cyfrowy. Możesz przechowywać go w portfelu cyfrowym i używać go do kupowania towarów, usług lub innych walut od każdego, kto chce to zaakceptować.

      Dla przeciętnego użytkownika krzywa uczenia się używania i przechowywania Bitcoinów nie jest bardziej skomplikowana niż bankowość internetowa, Paypal czy inna znana waluta cyfrowa.

      Pojęcia związane z Bitcoinem są zazwyczaj dość proste do zrozumienia, większość trudności wynika z omawiania kilku nowych koncepcji naraz.

      Co to jest Bitcoin? Zawiera informacje o następujących kryptowalutach:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy