Co to jest zamrożenie kredytu?

17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Kiedy należy ustawić zamrożenie kredytu?
 • Ile kosztuje zamrożenie kredytu?Jak zamrozić kredytCzy zamrożenie kredytu wpływa na moją zdolność kredytową?Kiedy należy odblokować swój kredyt?Alternatywy zamrożenia kredytuZamrożenie kredytu, czasami nazywane zamrożeniem bezpieczeństwa, to bezpłatne narzędzie, którego można użyć do ochrony przed oszustwami kredytowymi wynikającymi z kradzieży tożsamości. Zamrożenie kredytu uniemożliwia większości firm dostęp do raportu kredytowego, dopóki go nie podniesiesz lub nie „rozmrozisz kredytu.

  Zamrożenie raportów kredytowych utrudnia przestępcom, którzy mogli ukraść Twoje dane uwierzytelniające (numery kont, hasła, numer ubezpieczenia społecznego itp.), Popełniać oszustwa kredytowe, zaciągając pożyczki lub karty kredytowe na Twoje nazwisko.

  Zamrożenie kredytu zapobiega temu, co zwykle jest pierwszym krokiem pożyczkodawcy w przetwarzaniu wniosku kredytowego – sprawdzeniu zdolności kredytowej poprzez przeglądanie raportów kredytowych lub zażądanie oceny kredytowej na podstawie tych raportów. Ponieważ pożyczkodawca nie jest w stanie wykonać tego kluczowego kroku, zamrożenie kredytu w trzech krajowych biurach kredytowych (Experian, TransUnion i Equifax) skutecznie zapobiega rozpatrywaniu wniosków kredytowych wystawionych na Twoje nazwisko.

  Chociaż może to być skuteczne w zapobieganiu nieautoryzowanym wnioskom kredytowym, może utrudnić życie, gdy złożysz legalny wniosek o pożyczkę lub kartę kredytową. Aby umożliwić pożyczkodawcy rozpatrzenie wniosku, będziesz musiał odblokować swoje raporty kredytowe za każdym razem, gdy ubiegasz się o pożyczkę lub rachunek karty kredytowej.

  Kiedy należy ustawić zamrożenie kredytu?

  Jeśli padłeś ofiarą kradzieży tożsamości lub oszustwa kredytowego, albo podejrzewasz, że możesz nim być, masz więcej niż jedną opcję. Istnieją mniej uciążliwe alternatywy dla zamrożenia kredytu (patrz poniżej), w tym ostrzeżenia o oszustwach, ale zamrożenie kredytu jest jednym z narzędzi, które należy rozważyć.

  Inne powody, dla których warto rozważyć podjęcie działań mających na celu ochronę kredytu, obejmują:

  • Oznaki podejrzanej aktywności w raportach kredytowych, takie jak nowe konta kredytowe lub zapytania, których nie rozpoznajesz
  • Niewyjaśnione rachunki lub powiadomienia o odbiorze w telefonie lub wysłane na Twój adresNieautoryzowane wypłaty lub przelewy gotówkowe z rachunków czekowych lub oszczędnościowychZwróć uwagę, że Twoje dane osobowe zostały naruszone w wyniku naruszenia danychIle kosztuje zamrożenie kredytu?

   Zawieszenia kredytu można wprowadzić w każdym z krajowych biur informacji kredytowej. Musisz skontaktować się z każdym biurem osobno, aby zamrozić jego raport kredytowy i rozmrozić go później.

   Experian Freeze Center wyjaśnia, jak zamrozić raport kredytowy Experian online lub telefonicznie, a podobne wskazówki można uzyskać w TransUnion i Equifax.

   Jak zamrozić kredyt

   Musisz skontaktować się z każdym biurem informacji kredytowej osobno, aby zamrozić raport kredytowy w tej firmie.

   Składając wniosek o zawieszenie kredytu, należy podać:

   • Twój numer ubezpieczenia społecznego
   • Kopia dowodu tożsamości ze zdjęciemDowód adresu, na przykład niedawno wysłany rachunek za mediaMożesz przesłać dowód tożsamości i adres w postaci plików cyfrowych podczas przesyłania wniosku o zamrożenie kredytu online.

    Kiedy aktywujesz zamrożenie kredytu, biuro może dostarczyć lub poprosić o utworzenie osobistego numeru identyfikacyjnego (PIN) lub hasła do użycia podczas zniesienia lub ponownej aktywacji zamrożenia.

    Czy zamrożenie kredytu wpływa na moją zdolność kredytową?

    Zamrożenie kredytu nie ma wpływu na Twoją zdolność kredytową ani na możliwość zakwalifikowania się do otrzymania pożyczki lub karty kredytowej.

    Ponieważ zamrożenie kredytu uniemożliwia pożyczkodawcom ocenę kredytu w celu rozpatrzenia wniosków, może to utrudnić dostęp do nowego kredytu. Musisz rozmrozić swój kredyt, zanim złożysz wniosek o pożyczkę lub kartę kredytową, w przeciwnym razie pożyczkodawcy nie będą w stanie określić Twojej zdolności kredytowej i zdecydować, jaką ofertę kredytową złożyć. Brak wcześniejszego cofnięcia zamrożenia kredytu może oznaczać opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków kredytowych.

    Oprócz uniemożliwienia pożyczkodawcom sprawdzenia Twojego kredytu, zamrożenie kredytu nie koliduje w żaden sposób z:

    • Twoja zdolność do korzystania z istniejącego kredytu (karty kredytowe, linie kredytowe pod zastaw domu, inne odnawialne linie kredytowe itp.)
    • Twoja zdolność (i obowiązek) dokonywania płatności pożyczki i karty kredytowej; nasi wierzyciele będą nadal zgłaszać Twoją działalność do biur informacji kredytowejRegularne aktualizacje raportu kredytowego odzwierciedlające wykorzystanie kredytu i płatnościDostęp do własnych wyników kredytowych lub bezpłatnych rocznych raportów kredytowychKontrole zdolności kredytowej związane z podaniami o pracę, wynajmem mieszkań lub ubezpieczeniemKiedy należy odblokować swój kredyt?

     Powinieneś odblokować raport kredytowy za każdym razem, gdy planujesz ubiegać się o kredyt, aby dać pożyczkodawcom dostęp do raportów kredytowych i ocen kredytowych. Pamiętaj, aby cofnąć zamrożenia we wszystkich trzech biurach kredytowych, ponieważ pożyczkodawcy mogą współpracować z dowolnym biurem (lub wszystkimi trzema) podczas sprawdzania kredytu.

     Te same strony internetowe, których używałbyś do żądania zamrożenia kredytu, mogą również posłużyć do cofnięcia blokady. Możesz również cofnąć zamrożenie przez telefon, używając hasła lub kodu PIN powiązanego z zamrożeniem w każdym biurze.

     W przypadku odmrożenia kredytu możesz mieć możliwość trwałego zniesienia blokady lub tymczasowego jej zawieszenia lub udzielenia jednorazowego dostępu konkretnemu kredytodawcy lub określenia czasu trwania zawieszenia (godzinę, dzień lub tydzień, na przykład). Jeśli wiesz, że tylko jeden pożyczkodawca będzie sprawdzał Twój kredyt, możesz zamiast tego poprosić o jednorazowy kod PIN i podać ten kod pożyczkodawcy (upewnij się tylko, że pożyczkodawca ma możliwość wprowadzenia jednorazowego kodu PIN, gdy uzyskuje dostęp do kredytu ). Zasady różnią się w zależności od biura, więc przed rozpoczęciem procesu upewnij się, że rozumiesz dostępne opcje.

     Po wprowadzeniu hasła lub kodu PIN online lub telefonicznie, Twój kredyt zostanie odblokowany w ciągu godziny. W przypadku utraty hasła lub kodu PIN biura informacji kredytowej będą musiały zweryfikować Twoją tożsamość, co opóźni proces.

     Alternatywy zamrożenia kredytu

     Jeśli myślisz o zamrożeniu kredytu, powinieneś wiedzieć o kilku alternatywnych środkach, których możesz użyć, aby chronić swój kredyt przed oszustwami.

     Ostrzeżenie o oszustwieInnym bezpłatnym środkiem bezpieczeństwa do rozważenia zamiast zamrożenia kredytu jest ostrzeżenie o oszustwie. Alert o oszustwie to środek tymczasowy, który wygasa samoczynnie za rok lub siedem lat, w zależności od typu ostrzeżenia, o które prosisz.

     Zamiast blokować cały dostęp do raportu kredytowego tak, jak robi to zamrożenie kredytu, ostrzeżenie o oszustwie daje pożyczkodawcom dostęp do Twojego raportu i wyników, ale prosi ich o zweryfikowanie Twojej tożsamości przed przetworzeniem wszelkich wniosków kredytowych lub pożyczkowych złożonych na Twoje nazwisko.

     Powiadomienie o oszustwie zapewnia wygodniejszą i potencjalnie bezpieczniejszą opcję w porównaniu z procesem cofania i ponownego składania wniosków o zamrożenie kredytu w biurach kredytowych w dowolnym momencie, gdy trzeba zezwolić na dostęp do raportu i wyników. Alert o oszustwie pozostaje na miejscu, gdy nadal normalnie korzystasz ze swojego kredytu i nie musisz się martwić o jego zniesienie, jak w przypadku zamrożenia kredytu.

     Ponadto żądanie ostrzeżenia o oszustwie w jednym z trzech biur kredytowych (Experian, TransUnion lub Equifax) powoduje automatyczne umieszczenie ostrzeżenia we wszystkich trzech biurach. Jeśli jednak zdecydujesz się usunąć alert o oszustwie przed jego wygaśnięciem, musisz to zrobić osobno dla każdego biura.

     Jeśli jesteś na etapie życia, na którym dość regularnie starasz się o kredyt, ostrzeżenie o oszustwie jest mniej inwazyjną opcją niż zamrożenie kredytu, ale będziesz musiał go odnowić, jeśli chcesz zachować zabezpieczenia po dacie wygaśnięcia. .

     CreditLockZablokowanie raportu kredytowego to kolejna alternatywa dla zamrożenia raportu kredytowego Experian. Taka możliwość jest jedną z zalet usługi Experian IdentityWorks Premium℠. CreditLock zawarty w usłudze Experian umożliwia natychmiastowe zablokowanie lub odblokowanie dostępu do Twojego pliku kredytowego Experian, dzięki czemu możesz zabezpieczyć swój raport kredytowy, gdy nie ubiegasz się o kredyt, ale dać dostęp do niego pożyczkodawcom, kiedy tylko będziesz gotowy. CreditLock wysyła również powiadomienia w czasie rzeczywistym, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt w Twoim imieniu, gdy Twój kredyt jest zablokowany.

     Zablokowanie lub odblokowanie kredytu za pomocą CreditLock działa natychmiast i można to łatwo zrobić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji Experian.

     Gdy padłeś ofiarą oszustów kredytowych lub złodziei tożsamości, zamrożenie kredytu może zapewnić spokój, pomagając zabezpieczyć informacje kredytowe. Samo lub w połączeniu z bezpłatnym monitoringiem kredytów Experian, który może ostrzec Cię o podejrzanych działaniach kredytowych, zamrożenie kredytu stanowi potężną ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do Twojego kredytu.

     Monitoruj swój raport kredytowy ExperianMonitorowanie kredytu może pomóc w szybszym wykryciu potencjalnych oszustw związanych z tożsamością i może zapobiec niespodziankom podczas ubiegania się o kredyt. Otrzymuj codzienne powiadomienia po wykryciu aktualizacji.

     Jak uzyskać pomoc z pożyczką samochodową podczas COVID-19Co to jest spłata oparta na dochodach?Popularne artykuły:Jak tymczasowo znieść blokadę bezpieczeństwaJak znieść blokadę bezpieczeństwaJak odblokować raport kredytowyZasoby
    • Ocena kredytowa
     • Podstawy oceny zdolności kredytowej
     • Co to jest dobra ocena kredytowa?Zrozumienie punktacji kredytowejMoja ocena kredytowaNajczęściej zadawane pytania dotyczące oceny zdolności kredytowejCo to jest wskaźnik wykorzystania kredytu?Co wpływa na Twoje wyniki kredytowe?
     • Raport kredytowy
      • Podstawy raportu kredytowego
      • Naprawa kredytu: jak „naprawić kredytMój raport kredytowyInformacje o sprawdzaniu raportu kredytowegoZrozumienie raportu kredytowego ExperianSłowniczek statusu kontaWindykacja w Twoim raporcie kredytowymInstrukcje dotyczące rozstrzygania sporów pocztąCzęsto zadawane pytania dotyczące sporówUpadłość: jak to działa, rodzaje i konsekwencjeTrudne i miękkie zapytania dotyczące raportu kredytowegoJak kwestionować informacje z raportu kredytowegoZrozumienie ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowejCzy mogę zrezygnować z wstępnie zatwierdzonych ofert kredytowych?Co to jest raport kredytowy?
      • Oszustwa i kradzież tożsamości
       • Zapobieganie oszustwom
       • Zasoby dotyczące oszustwBezpłatne zamrażanie zabezpieczeńZapobieganie oszustwomPomoc dla ofiarCo to jest kradzież tożsamości?Jak zamrozić kredytOszustwo związane z kartą kredytową: co zrobić, jeśli jesteś ofiarąCo to jest oszustwo kredytowe?
       • Etapy życia
        • Wydarzenia życiowe
        • Rozwód i kredytŚmierć współmałżonkaUstanowienie kredytu biznesowegoZakupyZatrudnieniePlanowanie przejścia na emeryturęCo się dzieje z twoją zasługą, gdy bierzesz ślub?
        • Popraw kredyt
         • Poprawa zdolności kredytowej
         • Jak zbudować kredytZła historia kredytowa i ocenaJak odbudować kredytJak poprawić swoją zdolność kredytowąJak „naprawić zły wynik kredytowy
         • Finanse osobiste
          • Jak ubiegać się o kartę kredytową
          • Pożyczki osobiste: co należy wiedzieć przed złożeniem wnioskuJak wyjść z długuJak uzyskać kredyt samochodowyJak spłacić zadłużenie karty kredytowejKup lub leasing samochodu: który jest najlepszy?Zrozumienie zabezpieczonych kart kredytowychPlan zarządzania długiem: czy jest odpowiedni dla Ciebie?Czy pożyczka konsolidacyjna jest dla Ciebie odpowiednia? Najnowsze badania
          • Przegląd kredytu konsumenckiego 2019
          • Finanse konsumenckie dawniej i dziś: wielka recesja a 2020 rZnaki degradujące w raportach kredytowych powolne w czasie pandemiiWyświetl wszystkie badaniaNajnowsze recenzje
          • Najlepsze karty kredytowe na zakupy w Czarny piątek
          • Najlepsze karty kredytowe na Amazon Prime DayJaki typ karty nagród jest najlepszy podczas recesji?Najlepsze karty kredytowe na zakupy gazuNajlepsze karty Cash Back już terazNajlepsze karty kredytowe do wykorzystania w sklepie spożywczymPobierz bezpłatną aplikację Experian:

          • Warunki prawne
          • Polityka prywatnościPolityka prywatności CA.naciśnijWybór reklamKarieraRelacje inwestorskieSkontaktuj się z nami Zasady redakcyjne: Informacje zawarte w Ask Experian służą wyłącznie do celów edukacyjnych i nie stanowią porady prawnej. Wyrażone tutaj opinie należą wyłącznie do autora, a nie do żadnego banku, wystawcy karty kredytowej lub innej firmy i nie zostały sprawdzone, zatwierdzone ani w inny sposób zatwierdzone przez żaden z tych podmiotów. Wszystkie informacje, w tym stawki i opłaty, są aktualne na dzień publikacji i są aktualizowane zgodnie z informacjami przekazanymi przez naszych partnerów.

           Zarchiwizowane posty mogą nie odzwierciedlać aktualnych zasad firmy Experian, mimo że są dostępne dla Twoich informacji. Zespół Ask Experian nie może odpowiedzieć na każde pytanie indywidualnie. Jeśli jednak Twoje pytanie zainteresuje szerokie grono konsumentów, zespół Experian umieści je w przyszłym poście.

           Wady i zalety oferty określa nasz zespół redakcyjny na podstawie niezależnych badań. Banki, pożyczkodawcy i firmy obsługujące karty kredytowe nie odpowiadają za treści zamieszczane na tej stronie i nie popierają ani nie gwarantują żadnych recenzji.

           Ujawnienie reklamodawcy: oferty wyświetlane w tej witrynie pochodzą od firm zewnętrznych („nasi partnerzy), od których Experian Consumer Services otrzymuje wynagrodzenie; jednakże rekompensata nie ma wpływu na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Oferty na stronie nie reprezentują wszystkich dostępnych usług finansowych, firm lub produktów.

           * Aby uzyskać pełne informacje, zapoznaj się z warunkami oferty w witrynie internetowej wydawcy lub partnera. Po kliknięciu „Zastosuj nastąpi przekierowanie do witryny internetowej wydawcy lub partnera, gdzie przed złożeniem wniosku można zapoznać się z warunkami oferty. Przedstawiamy podsumowanie, a nie pełne warunki prawne – przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z pełnymi warunkami oferty przedstawionymi przez samego emitenta lub partnera. Chociaż Experian Consumer Services dokłada wszelkich starań, aby przedstawić jak najdokładniejsze informacje, wszystkie informacje o ofertach są przedstawiane bez gwarancji.

           Witryny Experian zostały zaprojektowane tak, aby obsługiwały nowoczesne, aktualne przeglądarki internetowe. Experian nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer w wersji 10.0 i starszych. Jeśli obecnie używasz nieobsługiwanej przeglądarki, Twoje wrażenia mogą nie być optymalne, mogą wystąpić problemy z renderowaniem i możesz być narażony na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa. Zaleca się aktualizację do najnowszej wersji przeglądarki.

           2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Experian. Experian i użyte tutaj znaki towarowe Experian są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Experian i jej spółek zależnych. Użycie jakiejkolwiek innej nazwy handlowej, praw autorskich lub znaku towarowego służy wyłącznie do celów identyfikacji i odniesienia i nie oznacza żadnego związku z prawami autorskimi lub właścicielem znaku towarowego ich produktu lub marki. Inne nazwy produktów i firm wymienione w tym dokumencie są własnością ich odpowiednich właścicieli. Licencje i ujawnienia.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy