Czy sprawdzenie kredytu zaszkodzi wynikom kredytowym?

Category: Raporty Kredytowe
17 lutego 2021

Czas czytania: 2 minuty

Sprawdzanie raportów kredytowych lub ocen kredytowych nie wpłynie na wyniki kredytowe

Regularne sprawdzanie raportów kredytowych i ocen kredytowych to dobry sposób na zapewnienie dokładności informacji

Twarde zapytania w odpowiedzi na wniosek kredytowy mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej

Wiele osób boi się poprosić o kopię swoich raportów kredytowych – lub sprawdzić swoje oceny kredytowe – z obawy może to negatywnie wpłynąć na ich wyniki kredytowe.

Dobra wiadomość: sprawdzanie własnych raportów kredytowych lub ocen kredytowych nie ma wpływu na wyniki kredytowe. W rzeczywistości regularne sprawdzanie raportów kredytowych i ocen kredytowych jest ważnym sposobem upewnienia się, że dane osobowe i informacje o koncie są poprawne i może pomóc w wykryciu oznak potencjalnej kradzieży tożsamości.

Wpływ miękkich i twardych zapytań na ocenę kredytową

Kiedy prosisz o kopię raportu kredytowego lub sprawdzasz zdolność kredytową, jest to tzw. Zapytanie „miękkie. Inne rodzaje miękkich zapytań pochodzą od firm, które przesyłają Ci promocyjne oferty kart kredytowych i istniejące recenzje rachunków pożyczkowych przez firmy, w których masz konto. Zapytania miękkieniemają wpływu na wyniki kredytowe i nie są widoczne dla potencjalnych pożyczkodawców, którzy mogą przeglądać Twoje raporty kredytowe. Są one widoczne dla Ciebie i pozostaną w Twoich raportach kredytowych przez 12 do 24 miesięcy, w zależności od ich rodzaju.

Drugi rodzaj zapytania to zapytanie „twarde. Występują one po złożeniu wniosku o pożyczkę lub kartę kredytową, a potencjalny pożyczkodawca przejrzy Twoją historię kredytową.

Twarde zapytaniamająwpływ na wyniki kredytowe, ale jeśli dokonujesz dużego zakupu – takiego jak kupno domu lub zabezpieczanie kredytu hipotecznego – i szukasz najbardziej konkurencyjnych stawek, wiele trudnych zapytań jest zazwyczaj traktowanych jako jedno trudne zapytanie w danym okresie czasu, zwykle od 14 do 45 dni. Dzięki temu masz wystarczająco dużo czasu na sprawdzenie różnych pożyczkodawców i znalezienie najlepszych warunków pożyczki. Ten wyjątek dotyczący wielu trudnych zapytań generalnie nie dotyczy kart kredytowych. Dowiedz się więcej na temat trudnych zapytań i kredytu.

Otrzymywanie raportów kredytowych

Masz prawo do bezpłatnej kopii raportów kredytowych co 12 miesięcy od każdego z trzech ogólnokrajowych biur kredytowych, odwiedzając stronę www.annualcreditreport.com. Możesz także utworzyć konto myEquifax, aby co roku otrzymywać sześć bezpłatnych raportów kredytowych Equifax. Ponadto możesz kliknąć „Uzyskaj moją bezpłatną ocenę kredytową na pulpicie nawigacyjnym myEquifax, aby zarejestrować się w programie Equifax Core Credit , aby otrzymać bezpłatny miesięczny raport kredytowy Equifax i bezpłatny miesięczny wynik kredytowy VantageScore® 3.0 na podstawie danych Equifax. VantageScore to jeden z wielu rodzajów ocen kredytowych.

Podczas sprawdzania raportu kredytowego ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz adresy, są dokładne i nie zawiera informacji, których nie rozpoznajesz. Ponadto upewnij się, że informacje o koncie są dokładne i kompletne. Czy salda konta, limity kredytowe i historia płatności wyglądają prawidłowo? Czy wymienione są informacje o koncie, które Twoim zdaniem nie należą do Ciebie?

Jeśli zauważysz informacje o koncie, które Twoim zdaniem są niedokładne lub niekompletne w raportach kredytowych, skontaktuj się bezpośrednio z firmą pożyczkową. Możesz również wnieść spór do biura informacji kredytowej, które dostarczy raport kredytowy. W Equifax możesz utworzyć konto myEquifax, aby złożyć spór. Odwiedź naszą stronę dotyczącą sporów, aby poznać inne sposoby przesyłania sporów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy