Dlaczego Bitcoin jest postrzeganym zagrożeniem dla dolara amerykańskiego

17 lutego 2021

Antykrypto rant przygotowany przez kongresmena USA sugeruje, że światowa dominacja dolara może dobiegać końca

Emily Perryman2 listopada 2019 r

Dolar amerykański był oficjalną walutą rezerwową na świecie od kilku dziesięcioleci, jednak wielu przedstawicieli świata polityki uważa, że ​​rozwój Bitcoina może zakończyć jego globalną supremację.

Podczas niedawnego przesłuchania w Kongresie w sprawie projektu cyfrowej waluty Facebooka Libra, amerykański kongresman Brad Sherman ostrzegł, że Bitcoin i inne kryptowaluty mogą zagrozić dominacji dolara amerykańskiego nad globalnym systemem finansowym.

„Kryptowaluta albo nie działa, w którym to przypadku inwestorzy tracą dużo pieniędzy, lub być może osiąga swoje cele i wypiera dolara amerykańskiego lub przeszkadza w tym, że dolar amerykański jest praktycznie jedyną walutą rezerwową na świecie – powiedział.

Sherman twierdził, że dominacja dolara amerykańskiego nad innymi walutami przynosi Amerykanom wiele korzyści, takich jak zyski generowane przez Rezerwę Federalną dla Skarbu Państwa oraz możliwość wpływania na politykę i działania innych krajów poprzez stosowanie sankcji gospodarczych.

„Możemy to wszystko stracić, ponieważ kryptowaluta jest walutą krypto-patrioty – argumentował Sherman.

Pokonanie monopolu dolara

To nie pierwszy raz, kiedy politycy wyrażają obawy dotyczące wpływu Bitcoina na dolara amerykańskiego. W wywiadzie dla CNBC z maja 2018 r., Prezes St Louis Fed James Bullard powiedział, że chociaż Bitcoin nie jest obecnie zagrożeniem, „nie wiemy, jak potoczy się przyszłość.

Dodał: „Dolar był historycznie zwycięzcą, ponieważ jest wspierany przez największą gospodarkę i stosunkowo stabilną politykę pod względem niskiej inflacji, a to będzie trudne do pokonania. Ale wiele osób tutaj chce to pokonać .

Tymczasem raport Kongresu opublikowany pod koniec 2013 r. Ostrzegał, że jeśli większe wykorzystanie Bitcoin i innych kryptowalut prowadzi do wielu jednostek monetarnych, stabilność oferowana przez jedną istniejącą walutę (dolara amerykańskiego) może być zagrożona, szczególnie jeśli nowe waluty będą kontynuowane wykazywać dużą zmienność.

Autorzy stwierdzili, że gdyby Bitcoiny były systematycznie i długoterminowo zastępowane dolarami, zmniejszyłoby to potrzebę posiadania dolarów i zwiększyłoby podaż pieniądza fiducjarnego. Mogłoby to zmniejszyć popyt na dolary, co wpłynęłoby na tempo obiegu.

„W tym przypadku, aby Fed utrzymał ten sam stopień akomodacji monetarnej, musiałby podjąć kompensacyjne zaostrzenie polityki pieniężnej – czytamy w raporcie.

„Jako minimum, znaczne wykorzystanie bitcoinów może sprawić, że pomiar prędkości będzie bardziej niepewny, a ocena odpowiedniego stanowiska polityki pieniężnej będzie niepewna.

Crypto odwołanie rośnie

Chociaż jakiekolwiek potencjalne zagrożenie dla dolara amerykańskiego wydaje się być dalekie, znaczny wzrost wartości Bitcoina w stosunku do dolara amerykańskiego prawdopodobnie wywoła większe obawy. Niektórzy analitycy uważają, że cena BTC / USD może osiągnąć 100000 USD do końca 2021 roku.

Kilka krajów na całym świecie również podjęło kroki w celu odejścia od wpływu dolara amerykańskiego. Na przykład Iran niedawno uruchomił własną kryptowalutę, a grupa kilku państw Afryki Zachodniej planuje przyjąć do 2020 r. Jedną walutę fiducjarną zwaną eko.

Największym zaburzeniem wpływu dolara amerykańskiego może być jednak emisja waluty cyfrowej przez duży bank centralny. Jeśli krajowe waluty cyfrowe umożliwiają szybsze i tańsze międzynarodowe przelewy pieniężne, mogą być postrzegane jako realistyczna alternatywa dla dolara amerykańskiego.

Opłacalna alternatywa

Niezależnie od tego, czy jest to Bitcoin, krajowa waluta cyfrowa, czy inny rodzaj kryptowaluty, z pewnością rośnie ruch w kierunku zastąpienia globalnej waluty rezerwowej opartej na fiducjum, jednego emitenta, alternatywą opartą na algorytmach bez suwerenności. Wielu twierdzi, że byłby bardziej stabilny i godny zaufania niż dolar amerykański.

Główne argumenty przeciwko Bitcoinowi jako alternatywie to, po pierwsze, globalna waluta musi mieć elastyczną podaż, a po drugie, Bitcoin jest zbyt zmienny, aby stać się uniwersalnym tokenem rozliczeniowym dla kontraktów handlowych. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że zmienność Bitcoina można przezwyciężyć poprzez zabezpieczenie ekspozycji – niekoniecznie w stosunku do dolara amerykańskiego, ale w stosunku do waluty emitowanej przez bank centralny bezpośrednio w łańcuchu bloków Bitcoin.

W tej chwili wydaje się mało prawdopodobne, aby duże przedsiębiorstwa i rządy zrezygnowały z preferowania fiat, co daje im pewien stopień kontroli. Ale gdy Bitcoin i inne kryptowaluty zaczynają dojrzewać i zyskiwać szerszą akceptację, łatwo wyobrazić sobie przyszłość, w której dolar amerykański nie jest jedyną walutą rezerwową na świecie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy