Dlaczego Bitcoin jest skazany na niepowodzenie

Category: Jeśli Masz
17 lutego 2021

Gromadzenie czegoś, co ma zostać wydane, podważa jego wartość dla wszystkich oprócz najwcześniejszych użytkowników.

Śledź mnie na LinkedIn, aby pisać porady, profesjonalne wskazówki i okazjonalną rozrywkę. Jeśli masz pomysły na relację, opinie na temat mojej pracy lub chciałbyś wziąć udział w wywiadzie dla przyszłego artykułu, skontaktuj się ze mną na LinkedIn lub Twitterze.

W ostatnich tygodniach zainteresowanie Bitcoinem, kryptowalutą kontrkulturową, wzrosło wraz z jego ceną – w końcu jeden Bitcoin przyniósł 138 USD, co oznacza wzrost o 2600% w ciągu roku i 550% w ciągu dwóch miesięcy. Wielu dziennikarzy i blogerów finansowych po prostu nie jest pewnych, co powiedzieć o Bitcoinie, ponieważ ogólnie rzecz biorąc nie jest on dobrze zrozumiany, nawet w małym kręgu prawdziwych wierzących, którzy mogą najwięcej zyskać na ciągłym rozgłosie. Niektórzy ludzie powiedzą ci, że Bitcoin ma świetlaną przyszłość jako waluta w oparciu o atrybuty, które stawiają go w sprzeczności z każdą inną powszechnie akceptowaną walutą, która jest obecnie używana. Inni chcą się cofnąć i patrzeć, jak rośnie jako magazyn wartości, pochłonięci ekscytacją gwałtownej aprecjacji cen.

Nie ja. Dowiedziałem się o Bitcoinie w 2011 roku, tuż przed jego pierwszym masowym uruchomieniem, od mniej niż dolara do szczytu 35 dolarów tego lata. Nie sądziłem, że jest to warte czyjegoś czasu, a teraz nadal nie jest warte niczyjego czasu, chyba że masz zamiłowanie do hazardu i trochę pieniędzy, na których nie zależy ci szczególnie. Same powody, dla których Bitcoin wystartował dzisiaj, będą głównymi powodami, dla których jego wartość prawdopodobnie spadnie jutro.

Nie wierzysz mi? Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z największych problemów Bitcoina – dramatycznej niestabilności cen – i spróbujemy wyjaśnić, dlaczego ta niestabilność będzie nadal osłabiać szersze zastosowanie. To, być może bardziej niż jakikolwiek inny powód (chociaż są inne), spowoduje ostateczną porażkę eksperymentu Bitcoin.

Bitcoin upadnie, ponieważ nie ma podstaw poza cyklem informacyjnym

Większość walut będzie wahać się pod względem wartości w stosunku do innych walut w oparciu o szereg znanych czynników. Być może gospodarka kraju emitenta rośnie w siłę w porównaniu z resztą świata, więc wartość jego waluty rośnie. Może w obiegu jest za dużo waluty, co powoduje dewaluację waluty w stosunku do innych. Może stopy procentowe powodują zbyt dużą lub zbyt małą inflację. Ogólnie jednak główne waluty świata są dość stabilne.

Bitcoin nie jest jednak stabilny.

Dlaczego cena pojedynczego bitcoina jest teraz tak wysoka? Możemy zagłębić się w dowolną liczbę złożonych odpowiedzi, które mogą być częściowo poprawne i źle zrozumieć ogólny obraz. Najprostszym wyjaśnieniem obecnego skoku wartości Bitcoin jest to, że cena Bitcoina jest bezpośrednio związana z rozgłosem Bitcoina . Nie ma lepszego sposobu na podkreślenie tego, niż połączenie powyższego wykresu z wykresem pokazującym zainteresowanie wyszukiwaniem Bitcoin w czasie:


Źródło: Google Trends.

Oto jak wygląda wykres zainteresowań wyszukiwania Apple (NASDAQ: AAPL) dla porównania:

Wzrost zainteresowania pod koniec 2011 r. (C) korespondował ze śmiercią Steve’a Jobsa. Skok pod koniec 2012 r. (A) zawdzięczamy iPhone’owi 5. Cena akcji Apple osiągnęła swój szczyt we wrześniu 2012 r., Tuż przed skokiem ceny iPhone’a 5. Zainteresowanie mediów dużymi, płynnymi akcjami – i głównymi walutami – ma generalnie niewielką korelację z cenami.

Oczywiście, powtarzał argument, że Bitcoin robi mieć podstawy, które sprawiają, że jest to opłacalne i cenne waluty, aw ciągu najbliższych kilku dni, mam nadzieję zdemontować te argumenty. Jedynym prawdziwym fundamentalnym atrybutem Bitcoina jest znany stopień niedoboru, ale samo to nie uzasadnia przejścia z 10 do 135 dolarów w ciągu dwóch miesięcy. Na razie trzymajmy się problemu ze stabilnością. Dlaczego cykl informacyjny tak bardzo wpływa na ceny? Mówiąc najprościej: bardzo niewiele osób, które posiadają Bitcoiny, faktycznie chce ich używać po ich nabyciu, ponieważ wśród posiadaczy Bitcoinów dominuje przekonanie, że cena będzie nadal rosła.

Bitcoin zawiedzie, ponieważ niewielka liczba zbieraczy kontroluje większość zasobów

Blockchain.info, który twierdzi, że jest najpopularniejszym portfelem Bitcoin (każdy użytkownik potrzebuje cyfrowego „portfela, który jest czymś w rodzaju anonimowego konta czekowego, aby dokonywać transakcji Bitcoinami), udostępnia następujące statystyki dotyczące swojej bazy użytkowników i samego Bitcoina. Dla wygody zaokrągliłem kilka liczb:

 • Całkowita liczba użytkowników portfela: 180 400.
 • Utworzone do tej pory Bitcoiny: 11 000 000.Wolumen transakcji Bitcoin (tygodniowa średnia ruchoma): 344000.Użytkownicy portfela biorący udział w transakcjach (tygodniowa średnia krocząca): 10 000.Całkowity wolumen wymiany Bitcoin w dolarach (tygodniowa średnia ruchoma): 9600000 USD.Szacunkowa wartość transakcji Bitcoin na giełdach (po cenie 135 USD): 71000.Zgodnie z tymi danymi, tylko około 3% wszystkich Bitcoinów znajduje się obecnie w obiegu, a mniej niż 1% wszystkich istniejących Bitcoinów jest sprzedawanych na giełdach. Ponieważ mniej niż 10% użytkowników portfeli faktycznie zajmuje się transakcjami na swoich Bitcoinach, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego nawet odrobina wiadomości może spowodować ogromne wahania cen.

  Właściwie trochę pouczające jest spojrzenie na to w kontekście niektórych wysoce płynnych akcji. Na przykład Bank of America (NYSE: BAC) jest prawie zawsze jedną z największych akcji na rynku. Oto, co stało się z jego ceną w czasie:

  Cena akcji Bank of America radzi sobie lepiej, gdy w obrocie jest mniej jego akcji, jak to zwykle ma miejsce w przypadku większości rzeczy znajdujących się w obrocie na rynkach publicznych. Podaż i popyt są stosunkowo łatwe do wyjaśnienia. Gdybym miał milion akcji Bank of America, mógłbym je sprzedać i żyć wygodnie przez resztę moich dni, ale moja sprzedaż ledwo zmieniłaby cenę akcji, która osiąga co najmniej 200 razy większy wolumen obrotu każdego dnia .

  Z drugiej strony, jeśli sprzedam milion Bitcoinów, cena spadnie do podłogi, ponieważ po prostu nie ma zbyt wielu osób, które faktycznie chcą kupić Bitcoiny. Według ostatnich danych średnia transakcja wyniosła tylko około siedmiu Bitcoinów na portfel za jedyne 10000 unikalnych portfeli, a jednak cena absolutnie wzrosła. Niewiele osób chce sprzedawać swoje Bitcoiny, mimo że baza użytkowników jest już dość mała. Jeśli nawet 1000 spanikowanych Hiszpanów napłynie do Bitcoina (sugerowano, że jest to główna przyczyna niedawnego skoku) z obawy, że ich konta bankowe zostaną skonfiskowane, znajdą jeszcze wyższe ceny, dopóki ktokolwiek z dużymi zasobami nie zdecyduje się sprzedać . A dlaczego mieliby sprzedawać?

  Kontrargument wygląda mniej więcej tak: większy rozgłos przyciągnie więcej ludzi do Bitcoin, a ekosystem się rozrośnie! Dzięki temu Bitcoin będzie bardziej stabilny, a ludzie będą bardziej skłonni sprzedawać lub przeprowadzać transakcje ułamkowe niż całe Bitcoiny, co zwiększy stabilność cen, gdy ludzie dostosują się do transakcji mniejszych ilości bardziej wartościowej waluty cyfrowej.

  Ale oto jedna rzecz: tak długo, jak obecni posiadacze większości Bitcoinów mają większe oczekiwania co do wzrostu cen w przyszłości, nigdy nie wprowadzą na otwarty rynek więcej Bitcoinów, niż będą żądać nowi użytkownicy. Podzielność nie ma tak dużego znaczenia, jak dostępność. Możesz podzielić Bitcoin na milion małych kawałków Bitcoinów i sprzedać każdą sztukę za ułamek grosza, ale ostatecznie nadal dokonujesz transakcji o wartości 135 USD w bańce wartej miliard dolarów. Bitcoin, z założenia, faktycznie piecze się w oczekiwaniu wyższych cen w przyszłości, jak wskazuje wiki Bitcoin:

  Użytkownicy Bitcoin stoją w obliczu niebezpieczeństwa, które nie zagraża użytkownikom żadnej innej waluty: jeśli użytkownik Bitcoin straci swój portfel, jego pieniądze przepadną na zawsze, chyba że znajdzie je ponownie. I to nie tylko do niego; zniknął całkowicie z obiegu, całkowicie niedostępny dla nikogo. Ponieważ ludzie stracą swoje portfele, całkowita liczba Bitcoinów będzie powoli spadać.

  Dlatego wydaje się, że Bitcoin ma wyjątkowy problem. Podczas gdy większość walut ulega z czasem inflacji, Bitcoin najprawdopodobniej zrobi coś wręcz przeciwnego. Czas przyniesie nieodwracalną utratę coraz większej liczby bitcoinów. Już niewielka liczba będzie stale zmniejszana. A ponieważ bitcoinów jest coraz mniej, prawa podaży i popytu sugerują, że ich wartość prawdopodobnie będzie stale rosła.

  W ten sposób Bitcoin musi ponownie zagłębić się w tajemnicze terytorium, ponieważ nikt dokładnie nie wie, co dzieje się z walutą, która nieustannie zyskuje na wartości. Wielu ekonomistów twierdzi, że niski poziom inflacji jest dobry dla waluty, ale nikt nie jest do końca pewien, co może się stać z walutą, która nieustannie spada. Chociaż trudno byłoby nazwać deflację zjawiskiem rzadkim, o stałej, stałej deflacji nie ma mowy.

  Bitcoin to inwestycja w ciągłe zainteresowanie niewielkiej grupy ludzi, z których wielu ironicznie boi się postrzeganej niestabilności powszechnie akceptowanych walut fiducjarnych. Szeroka akceptacja Bitcoina – a tym samym większa stabilność – wymagałaby bazy użytkowników o kilka rzędów wielkości większej niż ta, którą obecnie widzimy w liczbach Blockchain. To mogłobyzdarzają się w przyszłości, ale gromadzenie istniejących użytkowników stanowi barierę przed szerszym przyjęciem. Dlaczego jakakolwiek przypadkowo zainteresowana osoba miałaby chcieć zaangażować się w Bitcoiny poza próbą ich gromadzenia, jeśli podaż będzie zawsze ograniczona? Z drugiej strony nagły napływ Bitcoinów na giełdy i wynikający z niego krach cenowy również podważyłby szerszą akceptację, ponieważ przełamałby iluzję stale rosnącej wartości, która przede wszystkim przyciągnęła więcej użytkowników.

  Są inne powody, dla których uważam, że Bitcoin jest skazany na niepowodzenie i będę badał te przyczyny w ciągu najbliższych kilku dni. Czekajcie na:

  • Dlaczego niepewna sytuacja prawna nigdy nie rozwiąże się na korzyść Bitcoina.
  • Dlaczego postrzegane przez Bitcoin „bezpieczeństwo i brak przejrzystości nie są prawdziwymi korzyściami.Dlaczego kryptowaluty nie mogą odnieść sukcesu, odrzucając cechy nowoczesnych (scentralizowanych) pieniędzy.Masz pytania? Chcesz się zważyć? Daj mi znać, jak się czujesz, zamieszczając komentarz poniżej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy