Inwestycje w tokeny krypotwalut w zakresie ICOs - ostrzeżenie KNF

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed kryptowalutami. "Dokonywanie inwestycji w tokeny, w ramach ICOs, wydaje się wysoce ryzykowne" - czytamy w komunikacie. Chodzi na temat tzw. Initial Coin Offerings i Initial Token Offerings. Zakazały ich już Chiny i Korea Południowa.

ICOs to nowy strategia pozyskiwania funduszy, polegający dzięki oferowaniu tzw. tokenów lub monet. Wraz z nimi nabywca otrzymuje określone uprawnienia.

"Bardzo często token przypomina voucher płatniczy, bowiem wartością oferowaną przy wykupie tokena przez jego wystawcę jest produkt lub posługa przez niego świadczona. Powstanie lub rozwój produktu czy usługi ma zostać zagwarantowane ze środków uzyskanych wraz z ICOs" - pisze Komitet Nadzoru Finansowego.

Zobacz też: KNF ostrzeże przed kryptowalutami w rywalizacji informacyjnej

KNF podkreśla, że najczęstszym zjawiskiem jest brak bezpośredniego przekazania środków finansowych w zamian za tokeny. "W większości przypadków produkty w ramach ICOs kupowane są w zamian za określoną „walutę” wirtualną/kryptowalutę (np. Bitcoin, Ether)" - dodano.

5 ryzyk powiązanych z tokenami

KNF w komunikacie ostrzega przed pięcioma ryzykami, związanymi z inwestowaniem przy ICOs.

To przestrzeń nieregulowana, podatna na dokonywanie oszustw

W stosunku do struktury, ICOs mogą funkcjonować poza zakresem obowiązywania regulacji odnoszących się do rynku finansowego bądź być oferowane bez wymaganego zezwolenia, a w relacji z tym, nabywcy mogą być pozbawieni związanej wraz z tym rynkiem szczególnej ochrony prawnej.

Nowe zjawisko, jakim jest ICOs, przy tym wynikająca z innowacyjności niepewność prawna, przyciąga osoby lub podmioty działające w rynku finansowym bez właściwego zezwolenia, które mogą posiadać w określonych sytuacjach zamiary nieuczciwe wobec inwestorów.

Niektóre z ostatnio przeprowadzonych ICOs zostały zakwalifikowane jak przypadki oszustw. Wobec niedostatku gwarancji wynikających z kontroli prawnych, inwestorzy powinni stanowić bardzo dobrze zorientowani jak do statusu podmiotu oferującego tokeny, treści i skutków umowy, którą zawierają nabywając token. Nie sposób również wykluczyć, że niektóre z ICOs są przeprowadzane w celu legalizacji pieniędzy pochodzących wraz z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

Ogromne ryzyko utraty całości lub części zainwestowanego kapitału

Większość ICOs dotyczy przedsięwzięć, które są w wczesnym etapie rozwoju. Przy związku z tym, jednoczy się z nimi istotnie wysokie ryzyko niepowodzenia.

Częstokroć token nie reprezentuje innej wartości, poza nadaniem uprawnienia do uzyskania od jego wystawcy określonego wyrobu lub usługi. Należy mieć świadomość, że nie posiada gwarancji, iż produkt ten lub usługa w praktyce powstanie. Może się także zdarzyć, że pomimo sukcesu projektu, otrzymana korzyść zostanie bardzo małej wartości, przy porównaniu do zainwestowanego oszczędności i ryzyka, na które był on wystawiony.

Brak danych

Informacje, które są udostępniane potencjalnym nabywcom w ramach tzw. „white papers”, mogą być niezweryfikowane w drodze audytu, nierzetelne, niepełne lub wprowadzające po błąd. Zwykle podkreślają głównie potencjalne korzyści, prawie odrzucić odnosząc się do towarzyszącego im ryzyka. Sposób ich prezentacji bywa nieodpowiedni jak i również praktycznie niemożliwy do pojęcia przy braku zaawansowanej zdolności technicznej i ekonomicznej.

Brak możliwości zrozumienia ryzyk związanych z inwestycją wydaje się być natomiast okolicznością uniemożliwiającą sprawdzenie, czy jest ona istotnie dostosowana do potrzeb inwestycyjnych nabywcy.

Brak możliwości wyjścia z inwestycji, wysoka zmienność wartości

Ograniczeniom może podlegać obrót tokenami lub ich wymiana na waluty urzędowe. Nie wszystkie tokeny są objęte obrotem na platformach obrotu walut wirtualnych. Określa to, że nabywcy tokenów mogą nie mieć możliwości ich sprzedaży w celu odzyskania zainwestowanych środków. Jednakże nawet w przypadku notowania danego tokena na platformie obrotu jego kurs może charakteryzować się bardzo wysoką zmiennością.

Wiele wraz z tych platform obrotu wydaje się być bowiem nieregulowana i podatna na manipulowanie ceną albo inne nieuczciwe działania. Określa to, że nabywcy tokenów mogą mieć przez dłuższy czas ograniczoną możliwość handlu tokena po godziwej opłacie.

Niedoskonałości stosowanej technologii

Technologia zastosowana do robienia i rozpowszechniania tokenów (DLT/Blockchain) oraz jej konkretna wdrożenie jest obecnie technologią nieprzetestowaną w wystarczającym stopniu.

W kodzie lub systemach używanych do tworzenia, magazynowania i transferowania tokenów mogą istnieć wady, w wyniku których nabywca może nie zaakceptować mieć dostępu lub nie zaakceptować być w stanie kontrolować posiadanych tokenów.

Tokeny, wobec braku dostatecznej cyberochrony mogą także zostać skradzione, np. w wyniku ataku hakerskiego. Istnieje także ryzyko pojawienia problemów ze sprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniem technologii przy momentach dużego natężenia aktywności uczestników w internecie tworzonej spośród wykorzystaniem DLT/Blockchain.

W komunikacie KNF przypomina też, że ostrzeżenia lub oświadczenia w sprawie ICOs wyprodukowane zostały przez regulatorów zbytów finansowych innych państw, t tym: USA, Kanady, Brazylii, Australii, Singapuru, Hongkongu, Japonii, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Belgii, Holandii.

Popularny

handel zagraniczny Polski - informacje GUS
Handel zagraniczny Polski - informacje GUS

Po kwietniu Polska miała trzech mld 236, 4 mln zł nadwyżki w gospodarki zagranicznym, wobec 9 mld 758, 3 mln złotych przed rokiem - poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.…...

gUS: ponad 2, 5 mln Polaków na emigracji
GUS: ponad 2, 5 mln Polaków na emigracji

Nawet milion pracowników może wybrać się z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy preferują pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dób niewykorzystanego urlopu.…...

gruza: walka z patologiami po VAT musi objąć też e-commerce  Pieniądze
Gruza: walka z patologiami po VAT musi objąć też e-commerce Pieniądze

Walka spośród patologiami w VAT powinien objąć też segment e-commerce - zapowiada wiceminister zasobów Paweł Gruza. Resort finansów rozważa wprowadzenie dla online handlu tzw. podzielonej płatności. Sprzedawca będzie mógł swobodnie rozporządzać…...

gUS - stopa bezrobocia w naszym kraju w listopadzie 2016
GUS - stopa bezrobocia w naszym kraju w listopadzie 2016

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 8, 2 proc., innymi słowy tyle samo co przed miesiącem, ale o 1, 4 p. proc. w mniejszym stopniu niż przed rokiem - poinformował…...