Euro w natarciu po słowach szefa Europejskiego Banku Kierowniczego. Zobacz, co powiedział

- Bilans ryzyk wokół perspektyw wzrostu w Europie się polepszył - powiedział w trakcie konferencji Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego. Określa to około tyle, hdy sytuacja w europie wyraźnie się poprawia, an odbicie inflacyjne będzie zwiastowało wiosnę w europejskiej gospodarce. Euro po tych słowach nagle nabrało siły i w ciągu zaledwie kilku chwil dużo zyskało do dolara i naszego złotego.

Zacznijmy od samej prognozy inflacyjnej. Wzrost cen zwiastuje w tym przypadku ożywienie po gospodarce, większe przychody firm, banków, a co zbytnio tym idzie rozruszanie się całej europejskiej machiny, duszonej do tego momentu deflacją i pełzającym wzrostem PKB. Prognozy EBC w tej kwestii są zdecydowanie jastrzębie.

- Grudniowe projekcje makroekonomiczne EBC dla strefy euro przewidują realny wzrost PKB o 1, 8 proc. w 2017 r., 1, szóstej proc. w 2017 r. i 1, 6 proc. w 2019 r. W porównaniu z grudniową projekcją makroekonomiczną, perspektywy wzrostu PKB zostały nieco podniesione po górą zasadniczo w stosunku do 2017 i 2018 latach - powiedział Draghi podczas konferencji prasowej.

Inflacja i brak ryzyk wspiera euro

EBC oczekuje aktualnie rocznej inflacji HICP po strefie euro na poziomie jednej, 7 proc. w 2017 r. 1, 6 proc. w 2018 r. jak i również 1, 7 proc. przy 2019 r. W grudniu ub. r. oczekiwania owe kształtowały się w stopniu 1, 3 proc. w 2017 r. oraz 1, 5 proc. w 2018 r.

Draghi dodał, hdy kluczem do rosnącej inflacji będzie presja płacowa. Jednakże ryzyka względem wyhamowania wzrostu cen zdają się wygaszać. Zaznaczył również, że wstrzymuje się od wszelkich spekulacji na temat podwyżki stóp procentowych do momentu dokończenia europejskiego luzowania ilościowego (skupu aktywów z rynków rzędu 80 mld euro do oporu marca, a później sześcdziesięciu mld euro). Cokolwiek więc zaczyna się na starym kontynencie dziać.

- Saldo ryzyk wokół perspektyw postępu w Europie się polepszył - tłumaczył także szef EBC. Na te wyrażenia z entuzjazmem zareagowała wspólna waluta. Euro nabrało dyspozycji i teraz trzeba za nie zapłacić 4, 32 zł i 1, 06 dol.

Foto: Investing. com Notowania EUR/USD Foto: Investing. com Notowania EUR/PLN

Europejski Bank Centralny: Nogi bez zmian

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że Europejski Bank Kierowniczy pozostawił stopy procentowe z brakiem zmian. Co więcej, modernizacji nie uległ także aplikacji skupu aktywów. Do ukończenia marca 2017 r. EBC będzie skupować papiery w poziomie 80 mld € miesięcznie, an od 04 do grudnia 2017 r. 60 mld euro.

Stopa procentowa podstawowych czynności refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku kluczowym na koniec dnia zostaną na niezmienionym poziomie- odpowiednio 0, 00 proc., 0, 25 proc. oraz -0, 40 proc.

Jednocześnie EBC pozostawił bez zmian forward guidance (komunikacja ścieżki polityki pieniężnej w dłuższym terminie).

- Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe nogi procentowe EBC pozostaną w obecnym lub niższym szczeblu przez dłuższy okres, wyraźnie przekraczający horyzont czasowy ofert aktywów netto - napisano w czwartkowym komunikacie.

Przed posiedzeniem na rynku spekulowano, iż EBC może zrezygnować z możliwości dalszego cięcia stóp.

- Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że będzie procedować program skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 80 mld euro miesięcznie do końca bieżącego miesiąca, natomiast od kwietnia 2017 roku zakupy aktywów netto mogą mieć być prowadzone nadal, w kwotę 60 mld euro miesięcznie, do oporu grudnia 2017 roku, a w wypadku potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu a mianowicie głosi komunikat.

Jeżeli pogorszą się perspektywy bądź jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na inny postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia.

EBC poinformował również, iż równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty środków z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP.

Tagi: EBC stopy procentowe Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy
Budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...

burberry zmienia CEO i reorganizuje luksusowy biznes
Burberry zmienia CEO i reorganizuje luksusowy biznes

Marco Gobbetti, dotychczasowy szef francuskiej, luksusowej marki ubrań Celine, zastąpi Christophera Baileya na stanowisku prezesa jakiejś z najbardzije ekskluzywnych brytyjskich firm - Burberry. Jednocześnie wymieniono CFO (Chief Financial Officer) Carola Fairweathera…...

buty CEO firm technologicznych z Krzemowej Doliny
Buty CEO firm technologicznych z Krzemowej Doliny

Mieszkańcy Krzemowej Doliny nie będą znani ze specjalnej dbałości o modę - królują tam jeansy, t-shirt jak i również bluzy z kapturem. Ale nawet tam, gdzie ubiór nie ma wielkiego sensu…...

były mnister skarbu prezesem Taurona?  Informacje
Były mnister skarbu prezesem Taurona? Informacje

ArcelorMittal wyłączy wielki piec przy krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór naokoło Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...