7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka dzięki finansowej mapie świata w 2019 r. Business Insider Polska publikuje wnioski wraz z tego raportu.

W grudniu 2017 r. pisaliśmy, że na rynkach skończyła się sielanka, an wspólnicy powinni w 2018 r. przygotować się na podwyższoną zmienność. Nikt jednak odrzucić przypuszczał, że burza nadejdzie już w lutym, kiedy po raz pierwszy indeksy w USA zanurkowały. Później rynek był rozdarty między wojną handlową USA-Chiny, Brexitem i cyklem normalizacji strategii monetarnej przez Fed.

Co może czekać naszą firmę w przyszłym roku? X-Trade Brokers postanowiło podsumować kluczowe zagrożenia dla rynków finansowych w raporcie "7 ekonomicznych nieszczęść na 2019 r. ". Business Insider Nasz kraj publikuje w całości wnioski z raportu.

1. ITALEXIT

"Włochy są źródłem ryzyka dla Europy i całkowitej światowej gospodarki. Kryzys w Grecji przysporzył unijnym liderom bólu głowy, jednak kredyt publiczny tego kraju był około 6 raz niższy niż Włoch. Włochy mają największy dług w Polsce w ujęciu nominalnym. Włosi wybrali populistyczny rząd, który obiecał, że ożywi gospodarkę. Działania na przykład przedłożenie dochodu minimalnego czy zredukowanie wieku emerytalnego raczej odrzucić rozbudza wzrostu, ale mają możliwość za to znacznie powiększyć zadłużenie.

W sytuacji spowolnienia w globalnej gospodarce krajowej Włochy mogłyby wpaść przy recesję, a wzrost rentowności do najwyższych poziomów dekady zwiększyłby koszty obsługi długu o 65 miliardów euro rocznie! Włochy są zbytnio dużym państwem, żeby mogły zostać ocalone przez Rfn. W takiej sytuacji śródziemnomorski kraj mógłby zostać zobligowany do opuszczenia strefy euro. EBC nie istnieje już takich możliwości jak w 2012 roku, a Włochy będą kluczowym partnerem handlowym gwoli wielu państw strefy €. Pomimo że nasz długoterminowy model wskazuje na przewartościowanie dolara, to nowy eurokryzys mógłby doprowadzić kurs EUR/USD do parytetu. "

Foto: XTB Zadłużenie budżetu Włoch na koniec 2017 r.

2. WOJNY HANDLOWE

"Kiedy Donald Trump, wprowadzając cła na stal i aluminium, rzekł, że wojny handlowe będą dobrym rozwiązaniem, szybko doprowadził do eskalacji konfliktu handlowego. Z uwagi na to, że import Stanów z Chin jest około 5 razy większy niż w druga stronę, wpływ konfliktu jako pierwszy był wyraźny na Dalekim Wschodzie. W rezultacie na chińskich parkietach obserwujemy ponad 20-procentowa przecenę, a rynek znalazł się na poziomach sugerujących start trendu spadkowego.

Niemniej jednak, pomimo zapewnień Trumpa konflikt stwarza tez zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki jak i również może doprowadzić do stagflacji. Cła prowadza do wzrostu kosztów dla przedsiębiorstw, jak będzie skutkowało wyższą inflacją i wolniejszym wzrostem ekonomicznym. W rezultacie Rezerwa Federalna może szybciej podnosić stopy procentowe, co niedobrze odbije się na wycenie akcji. W sierpniu 2018 roku został ustanowiony nowy rekord i obecnie możemy doświadczyć najdłuższego rynku byka po powojennej historii (116 miesięcy bez 20-procentowej korekty na amerykańskim giełdach). Wojny handlowe są obecnie największym zagrożeniem dla tej dobrej passy. "

Foto: XTB Najwieksi partnerzy handlowi USA w 2017 (przed poczatkiem rywalizacji handlowej)

3. KONFLIKT NA BLISKIM WSCHODZIE

"Cena ropy ma ogromny wpływ na światową gospodarkę i rynki inwestycyjne. Ceny ropy spadały po drugiej połowie 2018 roku kalendarzowego, jednak byłoby lekkomyślnym pomijać ryzyko konfliktu na Bliskim Wschodzie i jego wpływu na ceny. Trump zdecydował się wycofać z porozumienia nuklearnego i ponownie nałożyć sankcje na Iran. Może to doprowadzić do równoległego spadku produkcji ropy i wykluczenia Iranu jak w latach 2011-2015.

Co jednak, gdyby Trump pragnął całkowicie zredukować zyski Iranu z ropy? Mogłoby to doprowadzić do wznowienia system nuklearnego przez Iran i sprowokować amerykańską interwencje zbrojną w regionie. Warto wspomnieć, że Iran monitoruje cieśninę Ormuz, przez którą transportowane jest około trzydziestu proc. wydobywanej ropy. Ewentualne zablokowanie cieśniny nie wyłącznie doprowadziłoby do wzrostu opłat ropy, ale również mogłoby się skończyć międzynarodowym konfliktem. W takim scenariuszu odrzucić można wykluczyć wzrostu wartości powyżej 100 dolarów zbyt baryłkę, co miałoby katastroficzny wpływ na światową gospodarkę. Efekt ten byłby spotęgowany przez toczącą się wojnę handlowa, spowolnienie gospodarcze bądź zacieśnianie polityki monetarnej. "

Foto: XTB Iran nadzoruje wazny punkt dla przewozu ropy

4. NIEPEWNOŚCI POLITYCZNE

"Ryzyko polityczne jest kluczowe po kontekście rynków wschodzących, natomiast rok 2018 był owego idealnym przykładem. Kryzys dyplomatyczny w Turcji doprowadził do wzrostu kursu USD/TRY o 90 proc. w okresie luty-sierpień, wątpliwość związana z wyborami po Brazylii sprawiła, że USD/BRL umocnił się o trzydziestu pięciu proc. pomiędzy styczniem jak i również wrześniem, USD/MXN również doświadczał dużej zmienności.

Te ryzyka mogą ponownie zmaterializować się w 2019 roku kalendarzowego, ponieważ 6 z szóstej istotnych walut EM zostanie narażonych na pośrednie ryzyka związane z wyborami. Szczególną rolę może odegrać Rosja. Jeśli próby wpłynięcia poprzez ten kraj na wynik wyborów na Ukrainie zakończą się starciami zbrojnymi, możemy być pewni sankcji ze strony UE i NA JUKATAN. Rozwój wydarzeń w RPA jest kolejnym źródłem niebezpieczeństwa. Zwycięstwo Afrykańskiego Kongresu Narodowego (AKN) może prowadzić do przyjęcia kontrowersyjnej reformy rolnej, która negatywnie odbije się na krajowym sektorze bankowym i walucie. Tryumf partii socjalistycznych w Argentynie może wpędzić kraj w kolejny kryzys, który dotknie również Brazylii (USD/BRL) jak i również Chile (USD/CLP). Ryzyka związane z Turcją i Polską wydają się być mniejsze, aczkolwiek i one nie powinny być lekceważone. "

5. ZACIEŚNIANIE MONETARNE

"Kryzys finansowy wymagał radykalnych działań ze strony banków centralnych, wiec udziałowcy przyjęli z ulgą skupowanie aktywów przez Fed jak i również Bank Anglii mające dzięki celu wpompowanie funduszy do systemu. Pomimo że od kryzysu minęło w tej chwili 10 lat, to część banków centralnych wciąż stosuje podobne praktyki, których krytycy sugerują, że prowadza one do powstawania baniek rynkowych. To przede wszystkim dobrze widoczne od połowy 2012 roku, kiedy wówczas napływ nowych funduszy doprowadził do znacznego wzrostu wyceny akcji. Powrót do szczytów z lipca 2012 roku oznaczałby korektę o objętości 20-40 proc.!

Fed redukował bilans w 2018 roku, ale działania ów zostały zrekompensowane dalsza stymulacja ze strony EBC i Banku Japonii. W 2019 roku EBC zakończy program luzowania ilościowego, a Pula Japonii może być zmuszony zwolnić tempo skupu mień, co oznacza, że będzie to pierwsza od paru lat sytuacja, kiedy te 3 instytucje będą wspólnie redukować swoje bilanse. Reakcja rynku stanie się zależała od różnych faktorów, jednak inwestorzy obawiają się problemów z płynnością, jakie możliwości może doprowadzić do przeceny na DE30, US500 lub JAP225. "

Foto: XTB

6. CHIŃSKI RYNEK MIESZKANIOWY

"Chiny przeważnie wymieniane są jako podłoże ryzyka w kontekście wojen handlowych. Jednakże od dłuższego czasu w Państwie Środka obecne jest ryzyko połączone z rynkiem nieruchomości. Według badania profesora Gan Li 22 proc. każdego domów w Chinach wydaje się być pustych - jest wówczas ponad 50 milionów mieszkań!

Inwestycje w nieruchomości stały się popularne w Chinach, co napędzało boom kredytowy i wspierało wzrost gospodarczy. Według naszych obliczeń chiński wzrost bez uwzględniania inwestycji budowlanych nie stałby się w połowie tak ogromny, jak obecnie. Chińskie władze świadome problemu już od pewnego czasu, jednak ciężko jest znaleźć wyjście z tej sytuacji, które nie doprowadziłoby do spowolnienia gospodarczego. W najgorszym scenariuszu wyprzedawanie posiadłości doprowadziłoby do załamania się cen i w rezultacie osłabienia się krajowego popytu. Jak już wspomnieliśmy w sekcji poświęconej wojnom handlowym, gwałtowne spowolnienie w Chinach w znacznym stopniu odbiłoby się na światowej gospodarce krajowej, a dla niektórych materiałów, na przykład miedzi i żelaza, byłoby wręcz katastrofalne. "

Foto: XTB

7. BREXIT BEZ POROZUMIENIA

"Brexit był 1 z głównych czynników ryzyka dla Europy w ostatnim czasie, jednak sytuacja może się wkrótce pogorszyć, gdyż Wielka Brytania ma termin jedynie do końca marca 2019 roku na ustalenie warunków wyjścia z UE. Brak porozumienia skutkowałby chaotycznym Brexitem i między pozostałymi powrotem kontroli celnych dzięki granicach z UE. Projekcje Banku Anglii okazały się szokujące. Według Instytucji finansowej PKB Gb mogłoby się skurczyć o 8 proc. , stopa bezrobocia wzrosnąć powyżej 7 proc. , a okiełznanie inflacji wymagałoby dwukrotnie więcej podwyżek, niźli przeprowadził Fed od 2015 roku. Byłoby to ogromnym szokiem dla targów finansowych, a pary walutowe takie jak GBP/USD czy GBP/JPY doświadczyłyby znacznych adiustacji.

Przypomnijmy, że po trakcie miesiąca po referendum ws. Brexitu kurs GBP/USD spadł o 13 proc., a Bank Anglii szacuje, że w najgorszym scenariuszu skala deprecjacji mogłaby uzyskać 25 proc.. Funt brytyjski wydaje się być niedowartościowany w perspektywie długoterminowej, aczkolwiek nie ocali go wówczas przed dalszymi stratami, a być może nawet testem poziomu 1, 00 poprzez GBP/USD w następstwie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. "

Foto: XTB Kraje dotknięte ograniczeniem handlu z Wielką Brytanią

Popularny

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...