Globalny wzrost gospodarczy - prognoza OECD

Organizacja Współpracy Gospodarki kraju i Rozwoju (OECD) obniżyła swoje szacunki globalnego postępu gospodarczego w 2019 r. do 3, 3 proc. z 3, 5 proc. we wcześniejszej projekcji. Profesjonaliści OECD uważają, że wypadku dla globalnego wzrostu ciągle się utrzymują. Wśród nich wymieniają m. in. stresu handlowe i niepewność polityczną.

"Prognozy wzrostu były zrewidowane w dół w prawie wszystkich gospodarkach G20, ze szczególnie dużymi wglądami w strefie euro również w 2019 r., jakim sposobem i w 2020 r. " - napisała po raporcie OECD. Jej analitycy oceniają, że do spowolnienia gospodarczego przyczyniają się: wysoka niepewność polityczna, utrzymujące się napięcia handlowe oraz dalsza erozja zaufania ze witryny przedsiębiorstw i konsumentów.

"Polityka monetarna stanowi poparcie dla działalności gospodarczej państw, ale ciągła niepewność polityczna i malejące zaufanie są jeszcze bardziej odbijać się na inwestycjach biznesowych i perspektywach handlowych" – stwierdzają analitycy w raporcie OECD.

"Przedłużający się okres bardzo niskich stóp procentowych od chwili kryzysu finansowego doprowadził do nagromadzenia się niedyspozycji w systemie finansowym. Wyceny aktywów są nadal ogromne na niektórych rynkach, zaś poziom zadłużenia jest wysoki zarówno w sektorze publicznym, oraz prywatnym" – wskazują również.

Zobacz również: Smutne dane na temat emeryturach w Polsce. Znaleźliśmy się na szarym krańcu krajów OECD

Konflikt na linii USA - Chiny

Eksperci OECD uważają, że "zwiększenie napięć w handlu ma możliwość mieć znaczące skutki" gwoli światowej gospodarki. Ich w mniemaniu nawet, jeśli Stany Zjednoczone i Chiny zawrą umowę handlową w niedalekiej przyszłości, to nadal będzie się ryzyko, że inne taryfy mogą zostać wprowadzone jeszcze w 2019 r. - chodzi m. in. na temat ograniczenia w sektorach przede wszystkim wrażliwych na wymianę komercyjną, jak na przykład samochody i części zamienne do nich.

OECD mówi o niekorzystnych skutkach konfliktu handlowego zarówno dla Chin, jak i dla USA.

"Solidne warunki w dziedzinie pracy przy USA i sprzyjające wzory finansowe nadal stanowią podstawę dochodów i wydatków gospodarstw domowych, ale wyższe taryfy zaczęły zwiększać koszty jak i również ceny na rynku, zaś wzrost inwestycji przedsiębiorstw i eksportu został zahamowany" a mianowicie czytamy w raporcie organizacji.

Analitycy przewidują, hdy wzrost gospodarczy w Chinach stopniowo spadnie do sześć proc. do 2020 r. , lecz nowy pakiet stymulacyjny uchwalony przez polityków zrekompensuje spadki przychodów wraz z handlu. W raporcie piszą też, że ostrzejsze spowolnienie w Chinach uderzyłoby po perspektywy wzrostu i handlu na całym świecie.

OECD o strefie euro

Analitycy OECD oceniają, że pod spodem koniec 2018 r. "produkcja przemysłowa w strefie € była szczególnie słaba".

"Zmniejszenie popytu zewnętrznego i nagromadzenie czynników jednorazowych przyczyniło się do spowolnienia po ubiegłym roku. Natomiast spowolnienie w handlu wewnątrz obszary euro, wysoka niepewność polityczna i osłabienie zaufania wskazują na utrzymujące się spowolnienie popytu" - napisano po raporcie.

Według OECD istotnym czynnikiem ryzyka pozostaje brexit.

"Prawdopodobieństwo, że porozumienie w sprawie brexitu nie zostanie osiągnięte przed datą wyjścia Wielkiej Brytanii z 29 marca, pozostaje poważnym zagrożeniem oraz źródłem niepewności w najbliższym czasie. Gdyby Zjednoczone Królestwo jak i również Unia Europejska nie zdobyły porozumienia, perspektywy dla przyrostu PKB będą znacznie słabsze" - czytamy w raporcie.

Analitycy oceniają, że wzrost inflacji "pozostanie łagodny".

Niższe ceny ropy przyczyniły się do gigantycznego spadku inflacji CPI w rozwiniętych gospodarkach w ostatnich miesiącach. Inflacja bazowa pozostanie również niska i stabilna w większości tych gospodarek, szczególnie w Japonii a także strefie euro.

W większości gospodarek OECD warunki na rynku pracy ulegają poprawie, pomimo umiarkowanego wzrostu produkowaniu, przy ciągłym spadku bezrobocia. Aczkolwiek w krajach OECD, średnia łączna partycypacja energii roboczej i wskaźniki zatrudnienia powróciły do poziomu sprzed kryzysu finansowego, a jakość tworzonych nowych miejsc pracy nie zawsze pokrywa się z ilością.

Oto wybrane, najnowsze szacunki energii PKB wg OECD po porównaniu z prognozami z listopada 2018 r. (dane w proc. ):

Foto: PAP Biznes

Popularny

analityk agencji ratingowej SP o cieciu unijnych środków na rzecz Polski
Analityk agencji ratingowej SP o cieciu unijnych środków na rzecz Polski

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Polska gospodarka pod lupą…...

akcesoria do wina. Designerskie i praktyczne
Akcesoria do wina. Designerskie i praktyczne

Wino, nazywane nektarem bogów, to trunek doskonały na każdą okazję. Podczas serwowania tego napoju powinno się zadbać o otoczkę, za pomocą której stworzysz odpowiedni humor. Te akcesoria do przekroczenie z pewnością pozwolą…...

alstom oficjalnie: GE daje dwunastu, 5 mld euro, analizujemy  Informacje
Alstom oficjalnie: GE daje dwunastu, 5 mld euro, analizujemy Informacje

Amerykański koncern General Electric (GE) zaoferował 12, 5 mld euro za przejęcie działki energetycznej Alstomu - poinformowała w środę ta francuska firma. Dzień wcześniej złożenie Francuzom oferty zapowiedział niemiecki Siemens, stawiając…...

afera w KNF. Szef KNF Jacek Jastrzębski: trwa rewizja wewnętrzna
Afera w KNF. Szef KNF Jacek Jastrzębski: trwa rewizja wewnętrzna

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma Komisji Nadzoru Finansowego od momentu jej utworzenia - rzekł przewodniczący KNF profesor Jacek Jastrzębski. Zaznaczył, że po Urzędzie Komisji trwa aktualnie kontrola…...