Inflacja CPI w czerwcu po 2018 r.

Ceny rosną, ale wolniej, niż oczekiwano. Tak można podsumować najświeższe dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące inflacji. Analitycy spodziewali się, że w lipcu wskaźnik cen wzrośnie o 2 proc., tymczasem zwyżkował o 1, 9 proc. Największą niespodziankę zrobiła ropa naftowa, która miała podrożeć o nawet 3 proc., a tymczasem jej koszt zwiększyła się o 1-wszą, 1 proc.

Dostępne szczegóły odczytu flash wskazują na wówczas, że główną przyczyną niespodzianki jest skromny wzrost opłat paliw – jedynie o 1, 1 proc. m/m, co jest wynikiem niższym od zakładanego przez naszej firmy przyrostu o 3 proc. i niespójnym ze wskazaniami z danych ze filtrów benzynowych. Tak duża rozbieżność jest z naszego punktu widzenia dużym zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli nie wynika wraz z zmian w metodologii przeliczania cen paliw, a guzik takiego nie było komunikowane przez GUS - oceniają analitycy mBanku.

Foto: mBank

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu o 2, 7 proc. r/r, ceny dysków energii - o jednej, 8 proc. r/r, natomiast ceny paliw do niekomercyjnych środków transportu zwiększyły się o 15, 2 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0, 2 proc., nośników ciepła - nie zmieniły się, a paliw do prywatnych nakładów transportu - wzrosły na temat 1, 1 proc. Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2 proc. r/r. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) spodziewało się w lipcu inflacji na poziomie 1, 9 proc. r/r.

- Na tej podstawie możemy szacować inflację bazową w przedziale 0, 5-0, 7 proc. r/r, z najbardziej prawdopodobnym wynikiem 0, 6 proc. r/r - dodają analitycy mBanku.

Inflacja wciąż będzie rosła

Zdaniem analityków Banku Millennium, "kolejnych miesiącach inflacja wciąż zostanie się zwiększała, jednak wyłącznie nieznacznie przekroczy poziom dwa proc. w miesiącach letnich. Natomiast pod koniec r., ze względu na rezultat bazy statystycznej ponownie się obniży". Podobnego zdania będą eksperci z mBanku:

- Odczyt nie zmienia ogólnego obrazu procesów kosztowych w polskiej gospodarce. Inflacja jest obecnie napędzana poprzez wzrosty cen paliw, które powinny potrwać jeszcze poprzez miesiąc, oraz przez niewielki wzrost inflacji bazowej. Ten ostatni w ostatnich miesiącach można w większym stopniu wiązać z droższymi cenami bazowych dóbr konsumenckich niż z cenami propozycji - wskazują analitycy mBanku. I dodają:

Do czasu odzyskania przez ów ostatnie dawnej wrażliwości dzięki wzrost wynagrodzeń nie należy spodziewać się wyraźniejszego przyspieszenia na stronie kategorii bazowych. Wraz z punktu widzenia RPP informacje te są neutralne jak i również nie naruszają status quo – wzrost cen odnajduje się daleko od poziomów, które mogłyby wywołać modyfikację nastawienia Rady, a jego struktura będzie w dalszym ciągu uznawana za „bezpieczną” i świadczącą o niedostatku presji inflacyjnej w gospodarce.

Popularny

ceny paliw na stacjach
Ceny paliw na stacjach

Zapowiadają się obniżki cen na stacjach benzynowych. Analitycy portalu e-petrol. pl prognozują, hdy w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyn 98 jak i również 95, oleju napędowego i gazu spadną od…...

ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?
Ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

cD Projekt RED zapewnia oficjalne wsparcie modom do «Wiedźmina 3»  Tech
CD Projekt RED zapewnia oficjalne wsparcie modom do «Wiedźmina 3» Tech

Studio CD Projekt RED udostępniło wielbicielom "Wiedźmina trzech: Dzikiego Gonu" pakiet programów umożliwiających modyfikowanie niektórych części gry, a tym samym tworzenie tzw. modów. Stwórcy "Wiedźmina" spodziewają się, hdy pozytywnie wpłynie…...

ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji  Surowce
Ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...