Jackson Hole- co powie Janet Yellen

Trwa sympozjum w Jackson Hole. Na tymże dorocznym wydarzeniu bankierzy centralni debatują nad tworzeniem elastycznej polityki pieniężnej w przyszłości.

Wszystkie oczy zwrócone są zwłaszcza w stronę Janet Yellen, od której rynek oczekuje jasnej deklaracji w sprawie podwyżek stóp procentowych w USA. Czego się można spodziewać po szefowej Fedu i dlaczego to jest faktycznie ważne dla rynków?

Miejsca na podwyżkę nie zaakceptować pozostaje zbyt wiele

Grzegorz Zatryb, zarządzający funduszami Skarbca TFI, w rozmowie z Business Insider Polska zwraca uwagę, że kluczową kwestią gwoli amerykańskiego banku centralnego jest obecnie poziom stóp referencyjnych (a dokładnie neutralnej nogi procentowej) odpowiedni dla stanu, w jakim znajduje się największa gospodarka świata:

Mając na uwadze, że wzrost gospodarczy w najbliższych kwartałach odrzucić przekroczy 2 proc. rocznie, to miejsca na podwyżki nie pozostaje zbyt dużo. Podczas piątkowego przemówienia Janet Yellen nie będzie znalazła łatwego zadania.

Nie dość, że Brexit wprowadził element dodatkowego ryzyka, wówczas jeszcze na jesieni Stany Zjednoczone czekają wybory jak i również w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa raczej nie należy spodziewać się podwyżki w tymże roku.

Ekspert dodaje, że nie jawi się być to temat łatwy dla szefa banku centralnego. Tak więc trudno przewidywać jakichś twardych oświadczeń wraz z strony szefowej Fed.

- Jak to jest przy zwyczaju bankierów centralnych, Janet Yellen zastosuje werbalne instrumenty polityki pieniężnej i spróbuje zapewne przekonać rynki o intencji kontynuowania podwyżek stóp, jednak zrobi to po taki sposób pozbawiony konkretów, rozliczenie których mogłoby później obniżyć wiarygodność Fed – uważa Grzegorz Zatryb.

Jackson Hole świadkiem przełomowych koncepcji

Coroczne, 40 już spotkanie przedstawicieli banków rezerwy federalnej, to miejsce, w jakim inicjowane są trendy po polityce pieniężnej Stanów Zjednoczonych.

- Sympozjum umożliwia na wymianę myśli oszczędnościowej między przedstawicielami banków Fed, pamiętajmy bowiem, że na co dzień nie współpracują oni na wyciągnięcie twojej ręki ze sobą, co wydaje się konsekwencją rozproszonej struktury zagranicznego banku centralnego – zwraca uwagę Grzegorz Zatryb.

Specjalista przypomina równocześnie, że Jackson Hole było w tej chwili świadkiem ogłoszenia przełomowych myśli w polityce monetarnej i od tego czasu z raczej akademickiego spotkania, sympozjum przerodziło się w 1 z pilniej obserwowanych poprzez rynki finansowe wydarzeń:

Każdy rozsądny inwestor rajcuje zaś pod uwagę to, co dzieje się wraz z polityką pieniężną największej ekonomii świata. Kraju o najogromniejszym rynku finansowym, o w największym stopniu rozpowszechnionej międzynarodowej walucie nie wspominając.

Moment wydaje się być szczególnie ciekawy, bo Fed jest podczas cyklu podwyższania stóp procentowych, przy czymże czas, jaki upłyną od momentu pierwszej decyzji, jest już nietypowo długi. Fed podniósł stopy procentowe w grudniu ubiegłego roku. Była to pierwsza od niemal dziesięciolecia podwyżka kosztu pieniądza.

Dalsze działania wstrzymywał, aczkolwiek prognozy - zarówno owe rynkowe, jak i formułowane przez członków Fedu – zakładały nawet cztery podwyżki w całym 2016 r. Dziś, prawdopodobieństwo podwyżki stóp we wrześniu rynek wycenia na 15 proc., zaś w listopadzie – dzięki 50 proc.

Tagi: FED stopy procentowe Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Popularny

adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro
Adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro

W trakcie meczu Polska - Irlandia Płn. mogliśmy podziwiać nie wyłącznie styl gry piłkarzy, ale też styl trenera krajowej reprezentacji Adama Nawałki. Poprosiliśmy ekspertkę o ocenę, jakim sposobem Polak wypada na tle…...

7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers
7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka…...

500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program
500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister…...

afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie
Afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie

- Tak błyskawicznie jak to możliwe miało nastąpić dokapitalizowanie spółki GetBack SA przez większościowego akcjonariusza tj. DNLD Holdings, albo w dodatku procesu powinni okazać się dopuszczeni inni inwestorzy - pisze w środowym…...