Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tym momencie inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Mieszkaniu Maklerskiego Pekao uważają, że rynki są w danym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i proponują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden wraz z najważniejszych wykresów w globie finansów, mówiący o tymże, co może nas oczekiwać w kolejnej fazie cyklu i jak się do niej przygotować.

Analitycy CDM Pekao w najlepszym raporcie o rynkach pieniężnych przywołują niedawny nowy rekord na amerykańskiej giełdzie, który pobił styczniowy wynik z tego roku.

- Powtórny atak na styczniowe maksima amerykańskiego indeksu S&P 500 skłania nas do odwiedzenia przemyśleń, czy to start kolejnej fali hossy, która potrwa zgodnie 40 czestym cyklem produkcyjno-handlowym (Kitchina) następne 2 lata, czy może to powtórny szczyt, który obstawialiśmy, że wydarzy się we wrześniu br. Wraz z względu na pogarszające się dane makro, szczególnie PMI i negatywny impuls kredytowania (dynamikę kredytu w sektorze prywatnym), sądzimy, że mamy do czynienia raczej wraz z powtórnym szczytem na rynku akcji - uważa Maciej Borkowski, CFA, dyrektor lokum analiz CDM oraz biura podróży analiz inwestycyjnych DM Pekao.

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak teraz inwestować? Pekao

Według niego problem jedynie opiera się za zakupach grupowych, że oprócz schłodzenia danych makroekonomicznych na horyzoncie nie widać szczególnie negatywnych czynników, które mogłyby popsuć zyski firm w Stanach Zjednoczonych.

- Przeprowadzone przez nas analizy skłoniły nas do propozycji zredukowania udziału akcji w portfelach inwestycyjnych. Natomiast odnośnie do obligacje, to mamy wrażenie, hdy wciąż występuje przestrzeń do odwiedzenia zdyskontowania trzech podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku kalendarzowego, co może prowadzić do dalszego wzrostu rentowności długu skarbowego. Oczekujemy poprawy warunków do odwiedzenia inwestowania w obligacje po ciągu dwóch miesięcy a mianowicie przewiduje Borkowski.

Co ciekawe, wciąż szczytująca rozkwit stawia pod dużym znakiem zapytania przewidywania co do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego i okresu słabości światowego rynku akcji.

- Jeżeli bowiem znajdują się ignoranci, a jest ich niemało, którzy mają możliwość za akcje zapłacić historycznie najwięcej, to znaczy, że muszą wierzyć w utrzymanie trendu wzrostowego, co pozwoli im przy przyszłości zamknąć inwestycję spośród zyskiem. Przynajmniej w wypatrywaniu spowolnienia nie jesteśmy odosobnieni – oczekuje tego wiele instytucji rynku finansowego, w poniższym MFW, Fed, NBP, Bank Światowy. Skoro tak, to dlaczego rynek akcji jest wciąż taki mocny? Jednym z wytłumaczeń jest tak zwanym. "wspinaczka po ścianie strachu" – czyli dopóki widzimy zagrożenia, dopóty rynek wzrasta. Spadnie, dopiero gdy wszelcy będą euforycznie patrzeć przy przyszłość. Ale czy zbiegiem okoliczności inwestorzy w Stanach odrzucić patrzą już wystarczająco euforycznie? - pyta.

Mapa zagrożeń według CDM Pekao

A teraz najważniejsze. Analitycy CDM Pekao wymieniają również szereg czynników, które powinny niepokoić inwestorów i skłaniać pierwotnego do odwrotu w stronę bezpieczniejszych aktywów. Oto ów lampy:

  • Dynamika wzrostu gospodarczego na całym globie ma ulec obniżeniu przy 2019 r. – odnajdzie to odzwierciedlenie w odmiennych wskaźnikach makroekonomicznych.
  • Wojny handlowe ulegają ciągłym zaostrzeniom.
  • Wybory do Kongresu (USA) w październiku br. – wysokie prawdopodobieństwo utraty głosów poparcia Donalda Trumpa i związany z tym możliwy wzrost głosów na temat tzw. "impeachmencie".
  • Spadające PMI w dominującej ilości regionów świata.
  • Trend wzrostowy w dolarze amerykańskim.
  • Rekordowe oczekiwania w zakresie przyszłych efektów spółek na S&P500; – jest bardzo prawdopodobne, że spółki będą obniżały recenzje – niektóre przedsiębiorstwa w tej chwili się na tek krok zdecydowały.
  • Rośnie liczba obniżek (downgrade) rekomendacji analityków inwestycyjnych (wg Bloomberg Finance L. P. ).

- Wychodzimy więc z założenia, że inflacyjna faza spowolnienia ekonomicznego trwa. Dane makroekonomiczne przy najbliższych kwartałach powinny się pogarszać w ślad zbyt spadającymi odczytami PMI a także negatywnym impulsem kredytowym (czyli kreacją kredytu w sektorze prywatnym) w największych gospodarkach świata - tłumaczą analitycy.

A podczas tejże fazy trzeba przygotowywać dzięki spadki wzrostu PKB i zacząć reorganizować portfel inwestycyjny. Cykl alokacji aktywów wówczas jeden z najważniejszych grafik w świecie inwestorskim, który pokazuje, w co trzeba inwestować w danej fazie cyklu. W obecnej preferowane zaczynają być obligacje, gdyż zaraz może nas oczekiwać dezinflacyjna faza spowolnienia ekonomicznego. Według tej koncepcji spopularyzowanej przez ekspertów jednego z największych banków inwestycyjnych globu Bank of America Merrill Lynch typowy cykl trwa 3 lata i 3-4 miesiące.

Foto: CDM PEKAO Cykl alokacji mień

- Oczekujemy, że w przyszłym roku inflacja w Stanach spadnie, co będzie spowodowane wyprzedażą zapasów, nagromadzonych do końca 2018 r. w związku z wejściem w życie taryf nałożonych na Chiny. Oznacza to, że czas pod skraj roku 2018 powinniśmy wciąż bardziej przenieść swoje inwestycje w kierunku obligacji górnej wiarygodności. Powinien być to dogodny moment, zbieżny wraz z maksimum na rentownościach długu amerykańskiego (10 letnie obligacje skarbowe) w okolicy lub powyżej poziomu 3, dwa proc.. W tym okresie możemy mieć też do odwiedzenia czynienia z bardzo wąskim spreadem 2 i dziesięciu letnich obligacji skarbowych, stanowić może nawet na poziomie 0, co historycznie zapowiadało recesję w terminie do jednej do 2 lat - uważają analitycy CDM Pekao.

Na koniec przekazują też podsumowujące wnioski inwestycyjne:

1. Wobec nadchodzącego spowolnienia gospodarczego należ podwyższyć udział bezpiecznych inwestycji w portfelu.

2. Rynki rozwijające się będą mocniej cierpiały na zachodzących odmianach w otoczeniu makroekonomicznym, po tym na polityce Fed.

3. W obrębie akcji powinniśmy dobierać do portfela spółki o w wyższym stopniu stabilnych źródłach przychodów (defensywne, antycykliczne).

Popularny

bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017
Bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017

Grupa Banku Pekao SA w drugim kwartale 2017 r. zanotowała mniejszy zysk rdr. Spadł spośród 690, 5 mln złotych do 535, 1 mln zł. Zysk banku wyraził się jednak 2 proc.…...

balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»
Balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»

- Pierwszy sekretarz partii za PRL-u także był kryształowo uczciwy jak i również nie posiadał żadnego majątku, bowiem wszystko miał - w taki sposób odpowiedział dzięki pytanie o wizerunek Jarosława Kaczyńskiego…...

bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów»  Pieniądze
Bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów» Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...