GPW w wakacje. Czy stanie się korekta na giełdzie?

Rynki pną się w górę od początku roku i kolejne historyczne rekordy na niektórych parkietach wydają wyłącznie kwestią czasu. Jednak żeby trend się utrzymał, od czasu czasu do czasu mają obowiązek występować korekty. Czy możemy spodziewać się spadków przy wakacje?

Zawirowania geopolityczne, konflikty zbrojne, katastrofy albo turbulencje polityczne potrafią spowodować krótkie, ale bardzo gwałtowne korekty na rynku. Nie są one niemałym zagrożeniem dla długoterminowego trendu, ale mogą wystraszyć mnóstwo początkujących inwestorów.

Obecnie groźnie wygląda sytuacja sektora bankowego we Włoszech oraz słabość niemieckiego indeksu DAX. Czy jest się czego bać?

Włoski problem

Państwa z południa Europy często dawały o sobie znać inwestorom – Grecja, Belgia, Portugalia i Włochy wywołały już kilka razy przecenę na rynku akcji rynków rozwiniętych, takich jak Rfn, Francja czy Wielka Brytania. Z reguły chodziło o problem ze spłatą długu kraju lub brakiem płynności w sektorze bankowym. Naszym razem chodzi znowu o to drugie: Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca to banki, które mogły upaść bez obsługi rządu.

Włoski minister finansów Pier Carlo Padoan powiedział, że aby inny pod względem wielkości bank Intesa Sanpaolo, mógł zakupić zdrowe aktywa upadających instytucji bankowych, zostanie wykorzystanych aż pięć, 2 mld euro. Minister dodał też, że Rzym oferuje również gwarancje w wysokości 12 mld euro w potencjalne straty dla Intesa z tytułu złych jak i również ryzykownych pożyczek.

Decyzja władz o wykorzystaniu globalnych pieniędzy na pomoc sektorowi finansowemu wywołała falę opinii w polsce – włoski rynek bankowy może być jednym z istotniejszych problemów Europy w czasie wakacji.

Słaby DAX i brak sygnałów kupna

Końcówka drugiego kwartału była lekką korektą w wielu rynkach, jednak to niemiecki DAX zbliżył się jako jedyny do bardzo niebezpiecznej granicy, czyli przeciętnej 100-sesyjnej.

- Warto szczególnie odnotować przecenę DAX-a, który dotarł w piątek do ważnej bariery w postaci 100-sesyjnej średniej ruchomej przy 12300 pkt. Jej przekłucie byłoby istotnym negatywnym sygnałem. Na razie indeks, który to parę dni temu notował rekordowe zwyżki, obecnie odnajduje się na najniższym pułapie od ponad 2 miesięcy. Podobnie jak w przypadku giełdy amerykańskiej czy polskiej, wszystkie ruchy nie zwiastują według nas przejścia w trend spadkowy, a raczej potencjalną wakacyjną korektę - zapisują w biuletynie inwestycyjnym analitycy Raiffeisen Polbank.

Statystyka jest po stronie byków

Według autorów serwisu MarketWatch, po wakacje możliwe są krótkie korekty, ale okres mało gorliwy statystycznie nie jest czasem niedźwiedzi. Historycznie, dzięki podstawie danych od 1990 roku, zaledwie 4 bessy z 35 w tym czasie miały swój zaczątek w wakacje. Wyjaśnieniem tegoż zjawiska mogą być niewielkie obroty na rynkach. Bez dużych wolumenów na branży trudno o szczyt hossy oraz agresywne wyprzedaże.

Podobna statystyka działa w polskim rynku. Według wyliczeń Strefy Inwestorów tylko 1 z 6 "rynków niedźwiedzia" zaczął się w sezonie wakacyjnym na polskiej giełdzie i był to równocześnie początek najgorszej bessy z lipca 2007 roku.

Z perspektywy długoterminowych akcjonariuszy, w wakacje rzadko rozpoczyna się bessa, a narasta jak już lekka korekta. Niskie obroty nie sprzyjają ważnym zmianom trendów.

Popularny

bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów  Informacje
Bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów Informacje

Ministrowie krajów UE przyjęli w piątek nowelizację dyrektywy tytoniowej. Przewiduje pani m. in., że 65 proc. powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia lecznicze. Według dyrektywy w 2020 r. z rynku…...

budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy
Budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...

bruksela pozywa Polskę. Za niewdrożenie dyrektywy o likwidacji banków  Prawo
Bruksela pozywa Polskę. Za niewdrożenie dyrektywy o likwidacji banków Prawo

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce za niewdrożenie do krajowego prawa przepisów unijnych dotyczących renowacji oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Przepisy dyrektywy BRRD, która wydaje się zasadniczym…...

burberry zmienia CEO i reorganizuje luksusowy biznes
Burberry zmienia CEO i reorganizuje luksusowy biznes

Marco Gobbetti, dotychczasowy szef francuskiej, luksusowej marki ubrań Celine, zastąpi Christophera Baileya na stanowisku prezesa jakiejś z najbardzije ekskluzywnych brytyjskich firm - Burberry. Jednocześnie wymieniono CFO (Chief Financial Officer) Carola Fairweathera…...