Giełda po wypowiedzi Xi Jinpinga ws. wojny handlowej USA-Chiny

Rynki finansowe wzięły głęboki oddech po wystąpieniu prezydenta Chin XI Jinpinga na Boao Forum, nazywanym chińskim Davos. Opowiedział się on przeciwko izolacjonizmowi politycznemu i gospodarczemu Państwa Środeczka, dając do zrozumienia, że chciałby wolnego handlu jak i również znoszenia barier, a nie ich budowania. Po tych słowach inwestorzy nabrali apetytu na ryzykowne aktywa.

Na podstawie depesz firm Reutera można wywnioskować, hdy Xi, mówiąc o prognozach dla chińskiej polityki komercyjnej, powiedział same dobre rzeczy, a przynajmniej takie, których spodziewałby się po przedtem rynek. To zaś wsparło uspokoić nerwy inwestorów, silnie zszargane wzrostem napięcia na linii Stany Zjednoczone-Chiny.

Wypowiedzi Xi Jinpinga ws. wojny handlowej USA-Chiny

Xi rzekł, że globalizacja jest kierunkiem nieodwracalnym, dodając jednocześnie, iż Chiny odegrają w nim swoją rolę, podejmując funkcjonowania ku jak najszybszego otworzenia swojej gospodarki oraz zwiększenia dostępu do rynku kompaniom zagranicznym. Co ważne, prezydent Chin powiedział, że swoim państwo będzie chronić własność intelektualną firm zagranicznych, jak natomiast pomogło rozwiać najogromniejsze obawy wymienione przez administrację Trumpa w czasie ostatniego handlowego starcia.

Xi dodał, że on sam ma nadzieję, że kraje rozwinięte zlikwidują bariery w eksporcie do Chin nowoczesnej technologii, co też było jednym z kluczowych punktów eskalacji napięć w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczył również, że jeszcze przy tym roku obniży stawiki ceł na amerykańskie samochody.

A na koniec opowiedział się też przeciw izolacjonizmowi politycznemu i gospodarczemu, dając do zrozumienia, że chciałby wolnego handlu jak i również znoszenia barier, an interlokucja jest, w jego mniemaniu, jedynym pomysłem przezwyciężenia sporów.

Poniższy wykres, przygotowany przez Westpac Bank, pokazuje, że w ostatnich 10 latach nadwyżka Chin w handlu ze Stanami Zjednoczonymi dramatycznie wzrosła, ponieważ eksport do Stanów zwiększał się wiele szybciej niż import. Aby zredukować tę nierównowagę przy wymianie handlowej obu krajów, Stany zaproponowały nałożenie w chińskie produkty wartych 150 mld dolarów taryf trafnych, co stanowi ok. sześć, 6 proc. całego ubiegłorocznego chińskiego eksportu.

Foto: Westpac Bank Deficyt handlowy między USA a Chinami

Rynki na tego rodzaju pojednawcze wystąpienie Xi zareagowały bardzo dobrze, co momentalnie przełożyło się na wzrost notowań więcej ryzykownych aktywów, takich jak na przykład akcje i oparte na surowcach waluty w typu australijskiego dolara. Nie dzierży bowiem lepszego wskaźnika do mierzenia poziomu niepokoju o wybuch wojny handlowej niż kurs australijskiego dolara względem japońskiego jena. Na koniec sesji waluta ta wzmocniła się o 0, 84 proc., co jest najwyższym poziomem od mniej więcej miesiąca i pokazuje, hdy wystąpienie Xi pomogło w uspokojeniu niedawnych obaw.

Spór Chiny-USA. Co w dalszym ciągu?

- Biały Dom miał możliwość "zapętlić" się w swojej procedury handlowej wobec Chin, na tym, jak przedstawiciele amerykańskiej administracji zaczęli "grać" na negocjacje z Chińczykami, choć zaledwie 3 dni wcześniej rozważano możliwość oclenia kolejnych obszarów chińskiego eksportu do USA. Wprawdzie jeszcze wczoraj chińska prasa spekulowała na temat możliwości wykorzystania kursu juana w tych przepychankach, chociaż to akurat byłoby pod względem finansowym bezsensowne - uważa Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.

Według jego Chiny zrobiły w minionych kilkunastu miesiącach wiele, aby pokazać, że juan zaczyna być stabilną walutą i może być używany do rozliczeń z lokalnymi partnerami. Co być może wydarzyć się dalej? W mniemaniu Rogalskiego wydaje się, hdy obie strony są bliżej, niż dalej rozpoczęcia negocjacji, chociaż nadal żadne upływy nie zostały ustalone.

- Rynki grały dzięki taki scenariusz od pewnego czasu, ale dzisiaj można dojrzeć większy apetyt na w wyższym stopniu ryzykowne aktywa. W takowej sytuacji to dolar chce być w defensywie. Przy grupie G-10 wyjątek konstytuują jedynie relacje USD/JPY (jen nie zyskuje, jak ogólne ryzyko spada), oraz USD/NOK (w tym przypadku rynek obawia się, czy zdumienie niższą inflacją CPI odrzucić wpłynie na oczekiwania dotyczące podwyżki stóp przez Norges Bank po wakacjach) a mianowicie twierdzi analityk.

Od zapewnień prezydenta Chin dystansuje się za to dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Biały Domek podkreślał, że Chiny niejednokrotnie deklarowały różne rzeczy, a potem niewiele z tych propozycji wynikało. Tak być może być i tym razem, przemówienie może być próbą rozładowania napięcia i nabycia czasu bez oferowania ważnych faktycznych ustępstw. Tymczasem Trump potrzebuje sukcesu w uroku fleszy, jego nie interesują wielomiesięczne negocjacje w zaciszach gabinetów, które przyniosą niewiele medialne zmiany detali. Zatem nie zdziwimy się, jeżeli odbierze to wystąpienie mniej optymistycznie niż rynki i będzie próbować grać dzięki własnych zasadach - spekuluje Kwiecień.

- W swoim wystąpieniu na Forum gwoli Azji XI Jinping chwalił globalizację, odrzucał pomysły dzięki nową Zimną Wojnę jak i również poparł rozwiązywanie problemów po drodze dyskusji. Według mnie to tak naprawdę nic odrzucić znaczy - jest to gra w dobrego i złego policjanta, ale rynki zareagowały znowu euforią. Kontrakty na amerykańskie indeksy rankiem zyskiwały jeden procent. Zobaczymy, czy ta kolejna euforia utrzyma się do końca dnia - zastanawia się z kolei Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

Popularny

ekspertka: jaja nadal drogie
Ekspertka: jaja nadal drogie

Ceny jaj trzymają się na wysokim szczeblu, czemu sprzyja popyt lokalny i silny popyt zagraniczny. Pod koniec listopada worek mosznowy były o 45 procent droższe niż przed rokiem - informuje ekspertka BGŻ…...

elżbieta Bieńkowska o samochodach z silnikami diesla  Moto
Elżbieta Bieńkowska o samochodach z silnikami diesla Moto

Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Posiadali budować fragmenty A1…...

elektroniczną kradzież pieniędzy - cyberprzestępcy - metody ataku
Elektroniczną kradzież pieniędzy - cyberprzestępcy - metody ataku

Cyberprzestępcy są coraz bardziej innowacyjni, jeśli chodzi o elektroniczną kradzież pieniędzy. Teoretycznie najbardziej na atak podatne są małe i średnie firmy – operują większymi kwotami, niż klienci indywidualni, przy relatywnie niskim pułapie…...

emigracja do Wielkiej Brytanii. Powroty do Polski
Emigracja do Wielkiej Brytanii. Powroty do Polski

"Financial Times" opisał historię czwórki Polaków, którzy w ostatnich miesiącach zdecydowali się powrócić do kraju po kilku latach emigracji. Czy to fala powrotów ludzi, którzy studiowali i rozpoczynali swoje kariery po…...