Bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję

Według Goldman Bilstein złoto wygrywa z bitcoinem, jeśli weźmiemy pod atencję kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. - To strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu - piszą ekonomiści GS. Dlaczego? Wyjaśnienie zawiera się w czterech kluczowych punktach.

- Chociaż ich stopa zwrotu nie jest wspaniała, metale szlachetne wciąż są częścią większości nowoczesnych portmonetek inwestycyjnych - piszą analitycy Goldman Sachs, jednego wraz z najbardziej wpływowych banków otoczenia. Według nich te metale nie są więc "historycznymi reliktami".

Goldman Sach uważa, że złoto jest lepsze od bitcoina

Ceny złota krótkoterminowo idą zazwyczaj przy górę, kiedy na sektorze pojawia się niepewność i strach. Długoterminowo popiera ją wzrost bogactwa. Szczególnie dostrzegalnego na rynkach wschodzących, takich jak Chiny, gdzie zwiększające się zyski gospodarstw domowych powinny stanowić wsparciem dla wyceny żółtego kruszcu - dodaje GS.

Jak zauważa pula, bitcoin w tym roku przypuścił prawdziwą szarżę, rosnąc z w porządku. 1 tys. dol. w początku roku do w porządku. 6 tys. dol. obecnie. W tym czasie złoto urosło o zaledwie dwunastu proc. Jednak według analityków to i tak stal jest lepszym odpowiednikiem pieniążki niż kryptowaluta. Dlaczego? Porównali one charakterystyczne cechy danego pieniądza, jako środka płatniczego, odrzucając w argumentacji kontekst technologiczny. Podsumowali swoje spostrzeżenia w czterech punktach:

1. Trwałość. O jak dużo oba aktywa wymagają specjalnej wiedzy w celu poprawnego długoterminowego przechowywania, to złoto po tym starciu wygrywa. Kryptowaluty są podatne na shakowanie. Hakerzy mogą włamać się do wirtualnego portfela inwestora nawet przez smartfona danego użytkownika. Do tego podlegają ryzyku regulacyjnemu oraz będą narażone podczas wszelkich kryzysów sieci internetowej.

2. Łatwość przenoszenia. Przeniesienie wraz z miejsca w miejsce złota może być kosztowne, nabierając pod uwagę jego wagę, potrzebę zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa i zapłacenia wielkiego podatku importowego w niektórych krajach, takich jak Republika indii. W przeciwieństwie do kruszcu znacznie szybciej i oszczędniej jest przenosić bitcoina.

3. Wartość. Po skorupie Ziemi jest zredukowana ilość złota i innych metali szlachetnych, podczas wówczas gdy w przypadku kryptowalut łatwo wydaje się być stworzyć alternatywy. A to oznacza, że nie posiada skutecznej kontroli nad podażą aktywów w stopniu makroekonomicznym i nie możemy mówić na temat wartości rozumianej jako jeden z elementów rzadkości albo skończoności danego aktywa.

4. Jednostka rozliczeniowa. Złoto lepiej trzyma siłę nabywczą i ma dużo niższą dzienną zmienność. W 2017 r. zmienność na bitcoinie jest prawie siedem razy wyższa niż na złocie - obliczyli analitycy Goldman Sachs.

Popularny

bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017
Bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017

Grupa Banku Pekao SA w drugim kwartale 2017 r. zanotowała mniejszy zysk rdr. Spadł spośród 690, 5 mln złotych do 535, 1 mln zł. Zysk banku wyraził się jednak 2 proc.…...

autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?
Autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?

Autonomiczne samochody mają w swoim założeniu radykalnie zmniejszyć liczbę wypadków, zwłaszcza tych zabójczych. Ale wszystkiego przewidzieć i zautomatyzować się nie da. Pytanie, jak zachowa się, a jak powinien oszczędzić się taki samochód…...

bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów»  Pieniądze
Bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów» Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»
Balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»

- Pierwszy sekretarz partii za PRL-u także był kryształowo uczciwy jak i również nie posiadał żadnego majątku, bowiem wszystko miał - w taki sposób odpowiedział dzięki pytanie o wizerunek Jarosława Kaczyńskiego…...