Ile wszystkich pieniędzy jest w bitcoinach

Ile wszystkich pieniędzy jest w bitcoinach
Category: Które Należy
16 października 2020

Po uruchomieniu w 2009 r. Bitcoin zapoczątkował nową erę technologii blockchain i walut cyfrowych. Biorąc pod uwagę całą rozmowę o Bitcoinie, można by pomyśleć, że byłby wszędzie. Czy to prawda? Ile wart jest Bitcoin? Co ważniejsze, ile światowych pieniędzy znajduje się w bitcoinach? Przy cenie bitcoina wynoszącej 8790,51 USD na dzień 4 marca 2020 r., Z pewnością warto poświęcić czas, aby to rozgryźć.

Kluczowe wnioski

  • Bitcoin był wart 8790,51 USD na dzień 4 marca 2020 r.
  • Wszystkie bitcoiny na świecie były warte około 160,4 miliarda dolarów.
  • Bitcoin stanowił zaledwie 0,4% światowych pieniędzy.
  • Bitcoin był wart tylko około 1,6% tego, co światowa podaż złota.
  • Wszystkie kryptowaluty łącznie stanowiły mniej niż 0,7% światowych pieniędzy.

Ile wart jest Bitcoin?

Najpierw obliczymy całkowitą wartość Bitcoina, ponieważ jest to łatwa część. Według CoinMarketCap wartość wszystkich bitcoinów na świecie wynosiła 160,4 miliarda dolarów na dzień 4 marca 2020 roku. Dla porównania, Forbes oszacował wartość netto założyciela Amazona (AMZN) Jeffa Bezosa na 115,5 miliarda dolarów. To sprawia, że ​​kapitalizacja rynkowa Bitcoina jest o nieco ponad jedną trzecią większa niż majątek Bezosa.

Bitcoin i podaż pieniędzy

Aby zorientować się, ile światowych pieniędzy znajduje się w bitcoinach, musimy określić łączną kwotę pieniędzy. Jak się okazuje, nie jest to najłatwiejsze pytanie. Takie obliczenia mogą uwzględniać dziesiątki kategorii majątku, w tym banknoty, metale szlachetne, rachunki rynku pieniężnego i zadłużenie. The Money Project podjął próbę tego obliczenia w październiku 2017 roku i oszacował około 36,8 biliona dolarów w globalnych wąskich pieniądzach. Od marca 2020 liczba ta jest z pewnością nieaktualna. Jednak było to również na tyle arbitralne, że uzasadniało użycie go do przybliżonego oszacowania. Wcześniejsze  

To pozostawia Bitcoin na poziomie około 0,4% szacowanej wartości wąskich pieniędzy z raportu The Money Project.

Szacunki Money Project dają dobre ogólne pojęcie o wielkości podaży pieniądza w stosunku do Bitcoin. Jest jednak znacznie mniej dokładny niż inne szacunki użyte w tym artykule.

Bitcoin kontra złoto

Jak wypada Bitcoin w porównaniu ze złotem? W końcu niektórzy ludzie nadal uważają złoto za prawdziwe pieniądze. Z pewnością jest to standard złota, do którego należy porównywać inne waluty. Zaczynamy od danych World Gold Council. Oszacowali, że na koniec 2017 r. W historii wydobywano około 190 000 ton złota. Średnio wydobywa się około 2500 ton rocznie, więc możemy bezpiecznie oszacować, że na koniec 2019 r. Istniało około 195 000 ton złota. W jednej tonie znajduje się 32 150,7 uncji trojańskich złota, a cena złota za uncję wynosiła 1 615,50 USD. Możemy więc oszacować całkowitą wartość całego złota jako:

195 000 ton złota x 32150,7 uncji trojańskich na tonę x 1615,50 USD za uncję = 10,1 bln USD.

W sumie wartość wszystkich bitcoinów stanowiła około 1,6% wartości całego złota.

Inne kryptowaluty

Bitcoin to największa i najbardziej znana kryptowaluta w światowej gospodarce. Jednak nie jest to jedyne. Jeśli połączymy Bitcoin z Litecoinem, Monero, Ethereum i wszystkimi innymi znaczącymi kryptowalutami, całkowita wartość wyniesie około 251,8 miliarda dolarów. To wciąż nieco mniej niż 0,7% wartości wszystkich wąskich pieniędzy podanych powyżej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy