Indeks S&P 500

Category: Jpmorgan Chase
17 lutego 2021

Jeśli chodzi o główne indeksy giełdowe w USA, żaden z nich nie jest bardziej uważany za barometr ogólnych wyników rynku akcji i wskaźnik tego, jak radzą sobie duże korporacje niż indeks S&P 500.

Mając to na uwadze, oto, co wszyscy inwestorzy powinni wiedzieć o tym, czym jest indeks S&P 500, jak działa, jak można w niego inwestować i dlaczego może to być dla Ciebie mądrym posunięciem.

Co to jest indeks S&P 500?

S&P 500 (znany również jako Standard & Poor’s 500), zarejestrowany znak towarowy S&P Dow Jones Indices, jest indeksem giełdowym obejmującym akcje 500 największych spółek na giełdach w Stanach Zjednoczonych. Ogólnie uważa się, że jest to najlepszy wskaźnik ogólnych wyników akcji amerykańskich.

Indeks S&P 500 jest ważony kapitalizacją rynkową, co oznacza, że ​​większe spółki stanowią większą część wartości indeksu i dlatego mają większy wpływ na jego wyniki. Innymi słowy, każda firma nie reprezentuje po prostu 1/500 indeksu. Duże firmy, takie jakApple(NASDAQ: AAPL) iAmazon(NASDAQ: AMZN), mają większy wpływ na indeks S&P 500 niż stosunkowo mniejsze firmy, takie jakMacy’s(NYSE: M) iHarley-Davidson(NYSE: HOG).

Kluczową kwestią, którą należy wiedzieć, jest to, że chociaż jest to 500 dużych firm, istniejeszerokizakres. Kilka największych spółek w indeksie ma kapitały rynkowe przekraczające 1 bilion USD i są one ponad 200 razy większe niż najmniejsze składniki indeksu S&P 500, których kapitalizacja rynkowa wynosi od 6 do 7 mld USD.

Wartość indeksu S&P 500 zmienia się w sposób ciągły przez cały dzień handlowy, na podstawie ważonych danych rynkowych dotyczących wyników jego bazowych składników.

Wykres interaktywny: indeks S&P 500

Jakie spółki znajdują się w indeksie S&P 500?

Indeks S&P 500 składa się z 505 akcji wyemitowanych przez 500 różnych firm. Istnieje różnica w liczbach, ponieważ kilka firm składowych S&P 500 emituje więcej niż jedną klasę akcji – na przykładAlphabet Class C(NASDAQ: GOOG) iAlphabet Class A(NASDAQ: GOOGL) są uwzględnione w indeksie S&P 500 .

Oczywiście nie byłoby praktyczne wymienienie tutaj wszystkich komponentów S&P 500. Ponieważ jednak S&P 500 jest indeksem ważonym kapitałem rynkowym, jego wyniki zależą głównie od największych zawartych w nim akcji.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się 10 największym składnikom indeksu S&P 500 z lutego 2020 r., Chociaż należy pamiętać, że kolejność może (i prawdopodobnie będzie) zmieniać się w czasie:

 1. Microsoft(NASDAQ: MSFT)
 2. Apple(NASDAQ: AAPL)Amazon(NASDAQ: AMZN)Facebook(NASDAQ: FB)Berkshire Hathaway, klasa B(NYSE: BRK.B)Alfabet klasy C(NASDAQ: GOOG)Alfabet klasy A(NASDAQ: GOOGL)JPMorgan Chase(NYSE: JPM)Johnson & Johnson(NYSE: JNJ)Wiza(NYSE: V)Źródło danych: Indeksy Dow Jones S&P.

  Dlaczego indeks S&P 500 jest uważany za najlepszą migawkę rynku akcji?

  Krótko mówiąc, S&P 500 składa się z szerokiego koszyka akcji bez zbyt wielu małych i niejasnych firm. Obejmuje spółki, które są w dużej mierze własnością inwestorów indywidualnych, a 500 komponentów stanowi około 80% ogólnej kapitalizacji giełdy w Stanach Zjednoczonych.

  S&P 500 a Dow Jones Industrial AveragePowszechnym pytaniem jest, dlaczego większość ekspertów uważa S&P 500 za lepszy wskaźnik giełdowy niż Dow Jones Industrial Average. W końcu wartość Dow to zazwyczaj numer nagłówka, który widzisz w telewizji.

  Jednak Dow ma dwiedużewady. Po pierwsze, obejmuje tylko 30 firm i pomija niektóre z największych akcji na rynku – na przykład 10 największych spółek S&P 500 Amazon, Alphabet i Berkshire Hathaway nie ma w Dow.

  Po drugie, i najważniejsze, Dow Jones Industrial Average jest indeksemważonym ceną. Oznacza to, że spółki z wyższymi cenami akcji mają większy wpływ na indeks niż te z niższymi cenami akcji, nawet jeśli są to znacznie mniejsze firmy. Na przykładGoldman Sachs(NYSE: GS), z ceną akcji 238 USD obecnie, ma ponad dwa razy większą wagę w Dow niżWalmart(NYSE: WMT), mimo że jest tylko jedną czwartą wielkości pod względem kapitalizacji rynkowej.

  Krótko mówiąc, S&P 500 obejmuje znacznie więcej akcji niż Dow, i robi to z wagą, która ma znacznie większy sens przy próbie oceny ogólnych wyników giełdy.

  Inne główne indeksy

  Śledzenie 30 największych firm typu blue chip na rynku.

  Śledzenie wszystkich spółek publicznych, które handlują na giełdzie Nasdaq.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy