Jak uzyskać pożyczkę na budowę domu

Jak uzyskać pożyczkę na budowę domu
16 października 2020

Zamiast kupować istniejący dom na następny dom, czy rozważałeś budowę? Posiadanie zupełnie nowego domu może mieć wiele zalet, takich jak wyższa efektywność energetyczna, niższe koszty napraw i możliwość dostosowania wielu funkcji. Pierwszym krokiem jest ustalenie, jak uzyskać kredyt na budowę.

Rozpoczęcie procesu nowego kredytu budowlanego

Pierwsze kroki w celu uzyskania kredytu budowlanego są podobne do zakupu istniejącego domu:

  1. Spotkaj się z pożyczkodawcą, aby uzyskać wstępne zatwierdzenie kwoty, na którą możesz sobie pozwolić.
  2. Opracuj swoją listę życzeń, w tym lokalizacje i funkcje.
  3. Odwiedź nowe wspólnoty i budowniczych domów w wybranym przedziale cenowym. Doświadczony agent nieruchomości może być cennym zasobem.

Twoje kolejne kroki w zakresie finansowania będą zależeć od tego, czy zdecydowałeś się kupić dom produkcyjny lub niestandardowy.

Kupowanie w ramach projektu

Jeśli kupujesz od budowniczego, który buduje wiele domów w ramach określonej inwestycji (praktyka zwana budynkiem produkcyjnym), proces finansowania będzie bardzo podobny do zakupu istniejącego domu. W większości przypadków konstruktor może zorganizować dla Ciebie finansowanie, ale upewnij się, że jest to oferta konkurencyjna.

Główną różnicą w stosunku do innych pożyczek jest to, że składasz wniosek o pożyczkę w momencie podpisania umowy z wykonawcą, ale nie blokujesz warunków pożyczki, dopóki nieruchomość nie zostanie ukończona.

Kupowanie domu zbudowanego na zamówienie

Jeśli masz dom zbudowany na własnej działce według własnego projektu, masz o wiele więcej opcji finansowania, ale wymaga to więcej kroków. Jeśli nie płacisz gotówką, będziesz musiał załatwić kredyt budowlany. Nie są one tak szeroko dostępne jak zwykłe pożyczki mieszkaniowe, więc być może będziesz musiał się rozejrzeć.

Niektórzy pożyczkodawcy udzielają pożyczki jednostopniowej, która jest oprocentowana tylko na czas budowy domu, a po zakończeniu budowy zamieniana jest na kredyt hipoteczny. Zaletą jest to, że koszty zamknięcia będziesz musiał zapłacić tylko raz. Niektórzy pożyczkodawcy wolą jednak mniej ryzykowny proces dwuetapowy. Wymaga to zaciągnięcia tylko oprocentowanej pożyczki na budowę, a następnie refinansowania na zwykły kredyt hipoteczny po ukończeniu domu. Krótkoterminowa pożyczka wyłącznie oprocentowana jest zwykle oprocentowana według stawki prime plus, podczas gdy druga część odzwierciedla regularne oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Silne wymagania kredytowe

Kredyty budowlane są uważane za większe ryzyko. Będziesz potrzebował mocnego kredytu i zaliczki w wysokości od 20% do 25%. Konkretny wymóg zaliczki zależy od kosztu gruntu i planowanej budowy. Jeśli posiadasz już ziemię, możesz ją wykorzystać jako kapitał własny na kredyt budowlany.

Twój pożyczkodawca sprawdzi również kredyt i poświadczenia Twojego budowniczego. Wypłaty środków są zwykle dokonywane w określonych punktach zakończenia, co wymaga od inspektorów zatwierdzenia postępów.

Inne źródła finansowania nowej budowy

Jeśli posiadasz kapitał własny w swoim obecnym domu, pożyczkodawca może zaoferować kredyt pomostowy do wykorzystania podczas budowy nowego domu i czekania na sprzedaż obecnego. Może to być kosztowna, nieco ryzykowna sytuacja, ponieważ planujesz sprzedać swój dom, ale może pomóc ci przetrwać presję czasową.

Innym podejściem jest sprzedaż obecnego domu i wynajęcie domu tymczasowego w oczekiwaniu na budowę nowego. Chociaż wymaga to dwukrotnego przeprowadzki, uwalnia kapitał własny w domu do wykorzystania na potrzeby nowej nieruchomości.

Istnieje kilka dodatkowych kroków związanych z finansowaniem budowy domu. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady, może się okazać, że zalety zupełnie nowego domu przeważają nad złożonością. Miłego budowania!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy