Belle Epoque - serial przy TVN

Nie naprawdę dawno świat oszalał dzięki punkcie seriali kostiumowych. Sukcesem mogła pochwalić się choćby produkcja "Downtown Abbey" czy niedawno zrealizowany przez Netfliksa serial "The Crown". W Polsce tego rodzaju tytułów próżno było szukać w niedawnych latach.

Lukę postanowiła wypełnić stacja TVN, realizując serial "Belle Epoque", kostiumowo-kryminalną produkcję, której scenariusz inspirowany był prawdziwymi zdarzeniami. Business Insider Polska był wraz z wizytą na planie serialu.

Jak powstaje "Belle Epoque"

Akcja serialu toczy się w Krakowie w 1908 roku, w okresie tzw. "pięknej epoki", gdy na salonach odbywały się wytworne bale. Jednak gdy muzyka grała, a kobiety po wytwornych strojach były proszone do tańca przez modnych dżentelmenów, gdzieś w tle dochodziło do brutalnych zdarzeń. To właśnie te gawędy z przełomu XIX jak i również XX wieku poznają widzowie. By jednak przenieść się w czasie, konieczna była odpowiednia oprawa kostiumowa, która kosztowała ekipę niemało pracy i pieniędzy.

Foto: Iwona Sobczak / materiały prasowe

- Koszt był duży, miedzy innymi dlatego, że mamy kostiumy z najkorzystniejszych światowych wypożyczalni - powiada nam Małgorzata Zacharska, kostiumograf odpowiedzialna za stroje na planie serialu.

Choć nie może ujawnić budżetu, jakim dysponował TVN, zaznacza, że złożyło się na niego kilka czynników:

Mieliśmy do nakręcenia dziesięć odcinków, gdzie zagrało 170 postaci nazwanych, dla mnóstwo musieliśmy przygotować kilka bądź kilkanaście kostiumów, więc ogółem było około 200 zestawów kostiumów aktorskich. Ponadto dzięki planie pracowało około tysiąc pięćset statystów i każdy zobligowany mieć na sobie buty, spódnice czy spodnie. Całość z tamtej epoki. Daje to ogromną liczbę podzespołów liczoną w tysiącach.

To wszystko są rzeczy stylowe, unikatowe, których nie zaakceptować dostaniemy w zwykłej sieciówce, więc kosztowały sporo. Ponadto niektóre z nich należy było uszyć na aspekt, a tkaniny - które również musiały odpowiadać epoce - nie były tanio.

Zdjęcia do serialu były realizowane od września ubiegłego roku. Zacharska zaznacza, że to rozwlekły okres, bo i ogromne przedsięwzięcie. Aktorzy w serialu noszą piękne suknie, gorsety, fraki i inne misternie zdobione kostiumy. Większość spośród nich została sprowadzona wraz ze słynnych londyńskich wypożyczalni kostiumów - Cosprop i Angels.

Wypożyczyliśmy je spośród tych samych wypożyczalni, wraz z których brane były stroje do takich filmów jak "Titanic", "Downton Abbey", bądź "Wielki Gatsby", bo to są najlepsze wypożyczalnie kostiumów na świecie. Zresztą są one przepiękne, wiele spośród nich jest oryginalnych. W Polsce zwyczajnie nie ma takich strojów.

Zachwyt nad charakteryzacją podziela także aktorka Magdalena Cielecka, która wciela się w postać Konstancji.

Foto: TVN / materiały prasowe Ubiory są wspaniałe! Muszę podkreślić, że taki rodzaj stroju jest pomocą dla aktora. Zakładając je, momentalnie przeobrażałam się w tę rolę. Choć sam proces nie zaakceptować był łatwy. Ubierały mi zawsze przynajmniej 2-3 ludzie i trwało to jakiekolwiek 30-40 minut. Trzeba stało zapiąć każdy guziczek na każdą pętelkę. Nie istnieje tu zamków błyskawicznych, właśnie tak oczywiście były liczne warstwy halek oraz gorset, którego sznurowanie trwało dość długo.

Ale każdy z tychże kostiumów jest bez wątpienia odrębnym dziełem sztuki.

Choć chodzenie w gorsecie nie było zbyt komfortowe, Cielecka nie wahała się nawet przez chwilę, gdy zaproponowano jej udział w produkcji. Jak sama akcentuje, serial kostiumowy jest po Polsce rzadkością.

Foto: TVN / materiały prasowe

- Interesowała mnie historia i postać Konstancji, ale najbardziej podobał mi się fakt, że ten serial został osadzony nie współcześnie, ale na początku XX. stulecia w Krakowie - podkreśla aktorka.

Moja postać jest niejednoznaczna. Miałam okazję "budować" tę kobietę w taki sposób, żeby widzowie mieli szansę zastanawiać się nad tym, kim ona jest. A to wydaje się być prawdziwa femme fatale tego okresu. Piękna kobieta, do odwiedzenia której wzdychają mężczyźni. Jest też niebezpieczna i posiada swoje tajemnice. To naturalnie lubię w tej formie. Uważałam, że im w mniejszym stopniu zdradzę widzowi informacji o niej, tym będzie świetnie.

Foto: Iwona Sobczak / materiały prasowe

Praca ponad kostiumami do tak niemałej produkcji jest jednak niesłychanie trudna i skomplikowana. Kreując postaci trzeba na odrzucić patrzeć wielowymiarowo. Gdy kostiumograf dokładnie zapozna się spośród historią i scenariuszem, musi sporządzić obraz psychologiczny postaci i poniekąd wczuć się w nią - rozpoznać jej słabości, sytuacje w jakich się znajdzie, dowiedzieć się jaki jest do niej status majątkowy i w jakich sytuacjach się pojawi oraz jakich strojów zostanie potrzebowała w następstwie tego.

Kolejnym etapem jest ustalenie spośród reżyserem całej koncepcji serialu oraz ustalenie, jaka posiada być dana postać. Swoją opinię dołącza również operator, który sugeruje m. in. w jakim zakresie barwnym obraz będzie filmowany.

Jak wygląda research przygotowujący do stworzenia kostiumów?

Foto: Iwona Sobczak / materiały prasowe

- Research zaczyna się już w szkole - śmieje się Zacharska. Jak i również dodaje:

Tego się po prostu trzeba nauczyć, trzeba znać historię ubioru oraz wiedzieć, jak projektuje się stroje. Przygotowując hałasuje do serialu oglądam sporo zdjęć oraz wycinków spośród gazet z epoki. Trochę informacji szukałam w sieci, jednak tu trzeba zważać. Dużo jest tam mylących wiadomości, więc trzeba dysponować solidną wiedzę, aby potrafić to "przefiltrować".

Foto: Iwona Sobczak / towary prasowe

Kostiumografka jednak starała się, by każdy jej plan był oryginalny, by nadawał indywidualny rys postaciom, natomiast jednocześnie był zgodny wraz z epoką, w której przebieg zdarzeń się akcja filmu.

Przed rozpoczęciem zdjęć do serialu rozmawialiśmy o "Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza" produkcji BBC, bo to podobna tematyka. Przyznam aczkolwiek, że pierwsze odcinki obejrzałam dopiero teraz, niedawno. Oglądałam natomiast fotosy z tego serialu (zdjęcia robione na planie - red. ).

Magdalena Cielecka, przygotowując się do roli, skupiła się natomiast na polskich produkcjach:

Ja więcej myślałam o polskich serialach, takich jak "Z biegiem lat, z biegiem dni…" Andrzeja Wajdy, ale też o filmach i serialach, m. in. o "Lalce", "O Nocach i Dniach", czy o "Rodzinie Połanieckich" - to była taka dobra tradycja, do której - mam nadzieję a mianowicie wracamy.

Foto: Iwona Sobczak / materiały prasowe

Serial zrealizowano w Krakowie jak i również na warszawskim rynku. W obsadzie "Belle Epoque" występują Paweł Małaszyński, Magdalena Cielecka, Anna Próchniak, Olaf Lubaszenko, Eryk Lubos, Vanessa Aleksander, Weronika Rosati oraz Eryk Kulm. Wytwórczość powstał na podstawie scenariusza Igora Brejdyganta, Marka Bukowskiego oraz Macieja Dancewicza. Reżyserem został Michał Gazda, natomiast producentem wykonawczym - Akson Studio.

Emisja po TVN - środa 21: 30

Tagi: Belle Epoque TVN Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...