Ankieta: kierowcy wolą dbać na temat wygląd auta niż swoim stan techniczny  Moto

Prawie 2-ie trzecie ankietowanych właścicieli aut myje swoje auta przeciętnie raz na dwa tygodnie. Rzadko natomiast kontrolują forma opon czy prawidłowe zestawienie świateł - wynika z ankiety, przeprowadzonej wśród parcypantów darmowych przeglądów aut.

Podczas ogólnopolskiej akcji gratisowych przeglądów PitStop ponad 1-wszą, 2 tys. kierowców wypełniło anonimowe kwestionariusze, odpowiadając na pytania związane z reperowaniem i dbaniem o pojazd. Dotychczas zebrano wyniki wraz z kilkudziesięciu spotkań w rozmaitych częściach Polski. Do finiszu roku odbędzie się nadal trzydzieści odsłon akcji.

Przeciętna wiedza kierowców

Tesla potrzebuje potężnej gotówki. Aby przyspieszyć produkcję nowego typu

Wyniki ankiety potwierdzają, hdy poziom wiedzy polskich kierujących o bezpiecznym użytkowaniu samochodów, oraz stan ich samochodów, są przeciętne. 80 proc. ankietowanych nie zna obowiązującej wysokości bieżnika opon, zaś prawie 75 proc. sprawdza ustawienie świateł tylko jednego razu w roku.

- Podczas organizowanych przez naszą firmę w całej Polsce akcji przeglądowych zaobserwowaliśmy, że ocena własnego samochodu mocno rozmija się z tym, co widać po zajrzeniu u dołu maskę - skomentował dyrektor ds. rozwoju i procedury marki ProfiAuto Michał Tochowicz.

Badanie wykazało, że polscy kierowcy największą masę przykładają do sprzątania swego samochodu - niemal 64 proc. ankietowanych podało, hdy czyści auto średnio raz na dwa tygodnie. O wiele rzadziej sprawdzane są parametry techniczne - 60 proc. kierowców bada ilość powietrza w kołach kilka razy w roku lub wyłącznie w czasie ich alternacji.

Prawie trzy czwarte badanych kontroluje ustawienie świateł w swoim samochodzie zazwyczaj tylko w trakcie przeglądu okresowego. 31 proc. respondentów nigdy odrzucić korzysta z manualnego sterowania ledami. Najgorzej wypadła znajomość obowiązującej, minimalnej wysokości bieżnika przy oponach – jedynie jak piąty ankietowany wiedział, iż jest to 1, 6 mm.

- Po prześledzeniu 1, 2 tys. zebranych ankiet możemy stwierdzić, iż dla polskich kierowców w wyższym stopniu istotne jest to, jakie możliwości widać na dworze, niż ochrona życia i zdrowia swoje i innych parcypantów ruchu drogowego. Na troskę o stan techniczny auta oraz jego estetykę oddziałuje także marka posiadanego samochody - powiedział Tochowicz.

Kierowca BMW wie lepiej

Kawaleria w upale. Zobacz, jak chronić auto przed przegrzaniem

Najlepiej w zestawieniu wypadli posiadacze aut marki BMW – 60 proc. wraz z nich deklaruje, że sprząta samochód przynajmniej raz w tygodniu, a prawie połowa zna prawidłową minimalną wysokość bieżnika w oponach. Na drugim biegunie uplasowali się posiadacze chevroletów – 51 proc. z nich nadzoruje ciśnienie w kołach dwa razy w roku, a ponad połowa sprawdza skonfigurowanie świateł przy okazji badania technicznego. Źle wypadli właściciele mazd – tylko 4 proc. z nich znało prawidłową minimalną wysokość bieżnika w oponach.

ProfiAuto PitStop, podczas którego przeprowadzono badanie, to cykl gminnych imprez motoryzacyjnych, których obiektem jest podnoszenie świadomości kierujących w ramach regularnych badań fachowych pojazdów. Mobilne centra diagnostyczne pojawią się co r. w kilkudziesięciu wybranych miastach w Polsce, Czechach i na Słowacji. Badania dzieją się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez kierowców, np. na parkingach przy centrach handlowych.

Popularny

adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro
Adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro

W trakcie meczu Polska - Irlandia Płn. mogliśmy podziwiać nie wyłącznie styl gry piłkarzy, ale też styl trenera krajowej reprezentacji Adama Nawałki. Poprosiliśmy ekspertkę o ocenę, jakim sposobem Polak wypada na tle…...

500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program
500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister…...

afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie
Afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie

- Tak błyskawicznie jak to możliwe miało nastąpić dokapitalizowanie spółki GetBack SA przez większościowego akcjonariusza tj. DNLD Holdings, albo w dodatku procesu powinni okazać się dopuszczeni inni inwestorzy - pisze w środowym…...

7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers
7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka…...