Opłata administracyjna

Category: Które Możesz
17 lutego 2021

Co to jest opłata administracyjna?

Opłata administracyjna to opłata pobierana przez ubezpieczyciela lub inną agencję odpowiedzialną za administrowanie grupowym programem świadczeń pracowniczych w celu pokrycia wydatków związanych z prowadzeniem ewidencji i / lub innych kosztów administracyjnych. Nazywa się to również „opłatą administracyjną.

Kluczowe wnioski
 • Opłata lub prowizja administracyjna, w odniesieniu do programów świadczeń grupowych, to wydatek naliczany na pokrycie kosztów związanych z otwarciem, utrzymaniem, zmianą lub zamknięciem polisy ubezpieczeniowej.
 • Opłaty administracyjne należy określić z góry, gdy ubezpieczony po raz pierwszy zgłosi się do ubezpieczenia.Niektóre opłaty mogą być uniwersalne dla wszystkich ubezpieczających, takie jak opłaty inicjacyjne lub opłaty za rozwiązanie umowy, podczas gdy inne opłaty mogą być przetwarzane tylko w szczególnych okolicznościach.Dodatkowe opłaty mogą powstać, jeśli posiadacz polisy ma zdarzenie zmieniające życie w połowie polisy i chce, aby zakres ubezpieczenia został zaktualizowany, na przykład kupno domu, zmiana pracy lub sprzedaż samochodu.Jak działa opłata administracyjna

  Zmiana polisy ubezpieczeniowej w połowie okresu może spowodować kosztowne opłaty administracyjne. Rozważ scenariusz, w którym porównałeś ceny i znalazłeś świetną ofertę ubezpieczeniową. Możesz pomyśleć, że znalezienie tak atrakcyjnej stawki to wszystko, co musisz zrobić, aby uzyskać świetną ofertę ubezpieczeniową. Czasami jednak zdarza się coś nieprzewidzianego i nieuniknionego – zmieniasz pracę, przeprowadzasz się do nowego domu, ulepszasz samochód lub go sprzedajesz. W takich sytuacjach musisz poinformować swojego ubezpieczyciela, aby uniknąć unieważnienia polisy. Niestety tego typu sytuacje mogą skutkować nieprzewidzianymi opłatami administracyjnymi.

  Jednak zmiana sytuacji życiowej to nie jedyny sposób, w jaki mogą ujawnić się nieprzewidziane opłaty administracyjne. Badanie z lipca 2014 r. Wykazało, że w latach 2011–2014 13 z 28 analizowanych ubezpieczycieli podniosło opłaty, a ośmiu wprowadziło nowe. Odkryła również, że opłaty za anulowanie wzrosły o prawie 20% w okresie trzech lat. Ponadto badanie wykazało, że jedna czwarta osób, które uiściły opłaty administracyjne za ubezpieczenie, nie spodziewała się ich, a tylko co trzeci uważał, że opłaty były jasne przed zakupem polisy.

  Jeśli myślisz, że będziesz musiał zmienić polisę ubezpieczeniową w połowie okresu, dobrze jest upewnić się, że wiesz, jakie opłaty mogą obowiązywać, aby móc wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

  Dostosowanie opłat administracyjnych

  Niektóre zmiany, które możesz wprowadzić w okresie obowiązywania polisy ubezpieczeniowej, obejmują:

 • Przeprowadzki
 • Zmiana pojazduŚlub i zmiana nazwiskaZdobycie nowej pracyDokonywanie modyfikacji w Twoim samochodzieZwiększanie lub zmniejszanie rocznego przebieguChociaż możesz pomyśleć, że niektóre z wprowadzonych zmian doprowadzą do obniżenia twoich składek, w wielu przypadkach wprowadzenie zmian nadal będzie prowadzić do wzrostu tego, co płacisz. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele często stosują opłatę wyrównawczą za wszelkie wprowadzone zmiany, a opłata ta może być dość znaczna.

  Uwagi specjalne

  Czasami możesz zaoszczędzić na opłatach dostosowawczych, wprowadzając zmiany w polisie online. Opłaty te mają na celu pokrycie kosztów administracyjnych, więc jeśli wykonujesz czynności administracyjne samodzielnie, nie powinno być żadnych opłat.

  Jednak chociaż większość polis można kupić online, tylko niektóre pozwalają klientowi na dokonywanie zmian online. Nawet jeśli możesz dokonać zmian samodzielnie online, może to Cię nadal kosztować – wiele zasad, które umożliwiają wprowadzanie zmian online, nadal pobiera opłaty za zrobienie tego samodzielnie. Niektórzy dostawcy pobierają opłaty tylko w przypadku dokonywania zmian przez telefon. Dla innych zmiany online są bezpłatne.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy