BIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych  Pieniądze

Po zauważalnych spadkach liczby dłużników alimentacyjnych w dwóch niedawnych miesiącach ubiegłego roku, po styczniu i lutym owego roku znów wzrosła cyfra opiekunów niepłacących na najmłodszych i zgłaszanych do Rejestru BIG InfoMonitor.

Jak poinformował BIG InfoMonitor, liczba dłużników alimentacyjnych w stosunku z danymi z grudnia wzrosła o 3477 jednostek i jest ich obecnie 314 064.

Rekordzistka musi oddać 625 tysięcy złotych. Długi młodzieży Polaków niepokojąco szybko powstają

W sumie długi alimentacyjne wynoszą prawie 11, pięć mld zł, co przesądza ponad 29 proc. każdego zaległości Polaków odnotowanych po Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.

Nowe przepisy

- W zeszłym roku przy statystykach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wyraźnie dostrzegaliśmy wpływ zaostrzenia prawa wymierzonego w dłużników alimentacyjnych. Najpierw własne zrobiło nagłośnienie związane wraz z wejściem w życie znowelizowanego kodeksu karnego, który umożliwia za równowartość trzech miesięcznych świadczeń ograniczyć wolność niesolidnego rodzica, a po paru miesiącach obawa, że można narazić się na obniżenie wolności - zwraca uwagę cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

31 maja 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dłużników alimentacyjnych. Teraz nie trzeba już wpłacić symbolicznej złotówki na dziecko, aby uchylić się od kary. W miejsce nieprecyzyjnego zapisu na temat "uporczywym" uchylaniu się od momentu płacenia alimentów, pojawiło się sformułowanie o nieopłaceniu równowartości trzech miesięcznych świadczeń. Takie zaniedbanie stanowi obecnie przestępstwo, o którym można powiadomić prokuraturę lub policję. Zbyt niepłacenie alimentów na maluch grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności, może też być zastosowany dozór elektroniczny.

W wycenie BIG InfoMonitor, dłużnicy oswoili się jednak już trochę z tą sytuacją.

Musiałby pracować 1198 lat, by spłacić własny dług

- Jak w tej chwili nie widać też, by sądy były tak restrykcyjne, jak pozwala im na to prawo. Rzadko słychać na temat ograniczeniu wolności niepłacących alimentów. Mimo tak niskiego bezrobocia sędziowie wciąż wierzą, iż rodzic jest bezrobotny jak i również cały czas nie ma możliwość znaleźć zatrudnienia. Wymiar sprawiedliwości coraz chętniej decyduje się natomiast kierować dłużników alimentacyjnych do prac publicznych a także prac społecznych np. jedenastu godzin w miesiącu. Na tym drugim wyroku niealimentowane dzieci zupełnie jednak nie korzystają, trudno też powiadamiać o szczególnej dokuczliwości gwoli niepłacącego - oceniła również cytowana w komunikacie wiceprezes stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty Katarzyna Tatar.

Rekordzista

Jak podaje BIG InfoMonitor, średnio niesolidny rodzic wyłącznie na rzecz maluszka zalega ze spłatą 36, 4 tys. zł. Najczęściej jest to ojciec dziecka (95 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych to panowie). Do ojców należą też największe długotrwały, rekordzista z Mazowsza ma prawie 668 tys. złotych zaległych alimentów.

Na przyrost liczby dłużników po bazie wpływa również większa aktywność gmin przekazujących dane o zaległościach alimentacyjnych jednostek w poszczególnych regionach. Aktualnie dane o dłużnikach wręczają 2 263 jednostki samorządu terytorialnego, które za niesolidnych rodziców wypłacają świadczenia alimentacyjne z Funduszu Alimentacyjnego. Cyfra gmin przekazujących dane wzrosła w tym roku o 46.

W Polsce nie posiada centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor jest jedną wraz z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i zamianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje ekonomiczne o przeterminowanym zadłużeniu ludzi i firm. Oprócz jego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Ojczyste Biuro Informacji Gospodarczej i Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Popularny

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...