BIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych  Pieniądze

Po zauważalnych spadkach liczby dłużników alimentacyjnych w dwóch niedawnych miesiącach ubiegłego roku, po styczniu i lutym owego roku znów wzrosła cyfra opiekunów niepłacących na najmłodszych i zgłaszanych do Rejestru BIG InfoMonitor.

Jak poinformował BIG InfoMonitor, liczba dłużników alimentacyjnych w stosunku z danymi z grudnia wzrosła o 3477 jednostek i jest ich obecnie 314 064.

Rekordzistka musi oddać 625 tysięcy złotych. Długi młodzieży Polaków niepokojąco szybko powstają

W sumie długi alimentacyjne wynoszą prawie 11, pięć mld zł, co przesądza ponad 29 proc. każdego zaległości Polaków odnotowanych po Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.

Nowe przepisy

- W zeszłym roku przy statystykach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wyraźnie dostrzegaliśmy wpływ zaostrzenia prawa wymierzonego w dłużników alimentacyjnych. Najpierw własne zrobiło nagłośnienie związane wraz z wejściem w życie znowelizowanego kodeksu karnego, który umożliwia za równowartość trzech miesięcznych świadczeń ograniczyć wolność niesolidnego rodzica, a po paru miesiącach obawa, że można narazić się na obniżenie wolności - zwraca uwagę cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

31 maja 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dłużników alimentacyjnych. Teraz nie trzeba już wpłacić symbolicznej złotówki na dziecko, aby uchylić się od kary. W miejsce nieprecyzyjnego zapisu na temat "uporczywym" uchylaniu się od momentu płacenia alimentów, pojawiło się sformułowanie o nieopłaceniu równowartości trzech miesięcznych świadczeń. Takie zaniedbanie stanowi obecnie przestępstwo, o którym można powiadomić prokuraturę lub policję. Zbyt niepłacenie alimentów na maluch grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności, może też być zastosowany dozór elektroniczny.

W wycenie BIG InfoMonitor, dłużnicy oswoili się jednak już trochę z tą sytuacją.

Musiałby pracować 1198 lat, by spłacić własny dług

- Jak w tej chwili nie widać też, by sądy były tak restrykcyjne, jak pozwala im na to prawo. Rzadko słychać na temat ograniczeniu wolności niepłacących alimentów. Mimo tak niskiego bezrobocia sędziowie wciąż wierzą, iż rodzic jest bezrobotny jak i również cały czas nie ma możliwość znaleźć zatrudnienia. Wymiar sprawiedliwości coraz chętniej decyduje się natomiast kierować dłużników alimentacyjnych do prac publicznych a także prac społecznych np. jedenastu godzin w miesiącu. Na tym drugim wyroku niealimentowane dzieci zupełnie jednak nie korzystają, trudno też powiadamiać o szczególnej dokuczliwości gwoli niepłacącego - oceniła również cytowana w komunikacie wiceprezes stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty Katarzyna Tatar.

Rekordzista

Jak podaje BIG InfoMonitor, średnio niesolidny rodzic wyłącznie na rzecz maluszka zalega ze spłatą 36, 4 tys. zł. Najczęściej jest to ojciec dziecka (95 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych to panowie). Do ojców należą też największe długotrwały, rekordzista z Mazowsza ma prawie 668 tys. złotych zaległych alimentów.

Na przyrost liczby dłużników po bazie wpływa również większa aktywność gmin przekazujących dane o zaległościach alimentacyjnych jednostek w poszczególnych regionach. Aktualnie dane o dłużnikach wręczają 2 263 jednostki samorządu terytorialnego, które za niesolidnych rodziców wypłacają świadczenia alimentacyjne z Funduszu Alimentacyjnego. Cyfra gmin przekazujących dane wzrosła w tym roku o 46.

W Polsce nie posiada centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor jest jedną wraz z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i zamianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje ekonomiczne o przeterminowanym zadłużeniu ludzi i firm. Oprócz jego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Ojczyste Biuro Informacji Gospodarczej i Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Popularny

bGK rozmawia o górnictwie spośród sektorem finansowym  Surowce
BGK rozmawia o górnictwie spośród sektorem finansowym Surowce

BGK wydaje się być zaangażowany w rozmowy ws. JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej wraz z najważniejszymi partnerami finansowymi a mianowicie mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Szef instytucji finansowej…...

bIEC - dane o rynku pracy w Polsce
BIEC - dane o rynku pracy w Polsce

Klimat koniunktury w gałęzi przedsiębiorstw czy przepływ zatrudnionych i bezrobotnych wskazują dzięki dalszą poprawę na branży pracy. Wpływ zmiennych zapowiadających wzrost stopy bezrobocia wydaje się wręcz znikomy. W czerwcu stopa…...

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...

belle Epoque - serial przy TVN
Belle Epoque - serial przy TVN

Nie naprawdę dawno świat oszalał dzięki punkcie seriali kostiumowych. Sukcesem mogła pochwalić się choćby produkcja "Downtown Abbey" czy niedawno zrealizowany przez Netfliksa serial "The Crown". W Polsce tego rodzaju tytułów próżno…...