Gruza: walka z patologiami po VAT musi objąć też e-commerce  Pieniądze

Walka spośród patologiami w VAT powinien objąć też segment e-commerce - zapowiada wiceminister zasobów Paweł Gruza. Resort finansów rozważa wprowadzenie dla online handlu tzw. podzielonej płatności. Sprzedawca będzie mógł swobodnie rozporządzać kwotą netto, lecz VAT pozostanie na specjalnym koncie.

Paweł Gruza, wiceminister finansów odpowiedzialny za uszczelnienie systemu podatkowego, zapowiedział wprowadzenie od nowego roku nowych regulacji. Mają ów kredyty spowodować, ograniczenie "patologii" połączonych z wyłudzaniem VAT-u. Plan ma powstać "bardzo prędko, na początku maja".

Podzielna płatność

Jak zapowiada Gruza, bardzo istotnym składnikiem zmian będzie mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności. To rozwiązanie proponowane w raporcie Komisji Europejskiej z chwili kilku lat. Przedsiębiorca czekający towary bądź usługi będzie mógł dokonać płatności wraz z wyszczególnioną kwotą VAT, która wpłynie na specjalne subkonto swojego dostawcy.

Podczas gdy będzie niższy VAT? Morawiecki ma wobec tego podatku inne plany

W takim przypadku sprzedawca stanie się mógł dowolnie rozporządzać kwotą netto, ale VAT pozostanie na dedykowanym temu rachunku bankowym. Dostawca, który otrzymał część zapłaty na wydzielone subkonto VAT będzie mógł sfinansować tu należności z tytułu VAT dla swoich wytwórców lub do urzędu skarbowego.

- Ta funkcjonalność, którą opracowujemy na poziomie technicznym ze środowiskiem bankowym, gwarantuje maksymalizację płynności przedsiębiorstw. Ewentualny uszczerbek płynności pozostanie zminimalizowany poprzez umożliwienie przepływu pieniądza z subkont VAT, o ile służą ów lampy opłacaniu faktury dostawców a mianowicie zapewnił wiceminister finansów.

Jak dodał, z subkonta podatnik nie będzie miał szansę regulować inne niż VAT należności wobec fiskusa.

-  W pierwszej fazie tego nie przewidujemy, odrzucić widzimy takiej potrzeby. Oryginalnie system będzie dobrowolny, z kolei docelowo chcemy objąć przedtem branże generujące największe problemy w VAT, czyli te objęte odwrotnym obciążeniem. Rozważamy wnioski derogacyjne do Komisji Europejskiej w tej sprawie - dodał.

Od kiedy nowe regulacje

- Chcemy, by dobrowolny system split payment wszedł w życie 1 stycznia 2018 roku., po czym byłyby do niego sukcesywnie włączane - jako obligatoryjne - poszczególne branże, co będzie uzależnione od zgody Komisji Europejskiej - wyjaśnił Gruza.

Jak dodał, wraz z wstępnych rozmów wynika, że nie będzie szczególnych zagrożeń z uzyskaniem tego rodzaju zgody w Brukseli.

Przegląd prasy: Rząd zamierza coraz to lepiej ściągać podatek VAT

Jednocześnie zaznaczył, hdy "w tym momencie" nie zaakceptować jest rozważane wprowadzenie powszechnej podzielonej płatności.

Handel internetowy

Kolejny obszar tyczy się e-commerce, gdzie ujawniają się duże nieszczelności systemu - nie tylko dotyczące ruchu wewnątrz kraju, ale także związane z napływem przedmiotów np. z Azji.

- Obserwujemy, że dochodzi do nadużywania przepisów celnych czy podatkowych. Łączne sumy uszczupleń są bardzo ważne, a ponadto nieprawidłowości ów zaburzają uczciwą konkurencję w naszym rynku - rzekł.

Zaznaczył, że istnieją "zaawansowane koncepcje, które niedługo znajdą swój wyraz przy regulacjach", ale jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

- Brytyjczycy myślą o wprowadzeniu split payment w kanale e-zakupów, być może my podążymy tą samą drogą - powiedział Gruza.

Wyjaśnił, że w e-commerce niewykluczone jest wprowadzenie split payment w rozliczeniach między firmami, co "będzie można swobodnie zaadaptować" w handlu także między firmami an odbiorcami.

Pomysły na VAT

Jak zaznacza Gruza, podatek VAT wyłudzany w polsce niesłychanie szybko jest transferowany poza nasz kraj, do jurysdykcji, z których skradzione pieniądze już odrzucić wrócą. Ministerstwo ma posiadać "lepsze narzędzia selekcji, które transakcje kontrolować pod kątem udziału w karuzeli VAT i by w razie potrzeby można było zatrzymać konkretny przelew". Umożliwi to system informatyczny

STIR, który ma wejść po życie znacznie wcześniej niźli split payment.

Kolejnym etapem kontroli VAT zostanie centralna baza faktur.

- Co do centralnej podstawy faktur jesteśmy na poziomie prac wewnątrz resortu. Staramy się znaleźć kompromis pomiędzy szybkością wdrożenia zmian, szczelnością systemu i jego kosztami. Chodzi o to, żeby utworzenie bazy miało jak najmniejszy negatywny wpływ dzięki przedsiębiorców i całość ekonomii, aby jak najmniej wdawać się w procesy fakturowe firm, an efekt uszczelniający jak i również zwiększenie bezpieczeństwa obrotu zostały zmaksymalizowane - zaznaczył wiceminister Gruza.

Jego w mniemaniu, centralna baza faktur stanie się realizowana etapowo w 2018 r. Na warsztacie ministerstwa jest też wprowadzenie kas fiskalnych on-line.

Popularny

coraz większe problemy Rosji. Warsztaty dolara przekroczył 81 rubli  Pieniądze
Coraz większe problemy Rosji. Warsztaty dolara przekroczył 81 rubli Pieniądze

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto kreowanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

cyfrowe miasta  wyzwania przyszłości
Cyfrowe miasta wyzwania przyszłości

Fundacja działająca na rzecz cyfryzacji i właściciel najnowocześniejszego biurowca, który stoi w sercu Warszawy, ruszają z inicjatywą Digital City. Gwarantują zastosowanie najciekawszych rozwiązań. Kiedy miasto jest "smart" bądź "digital"? Definicji…...

co to jest ICO? Sądowe aspekty kryptowalut, tokenów jak i również coinów
Co to jest ICO? Sądowe aspekty kryptowalut, tokenów jak i również coinów

- Initial Coin Offering (ICO), czyli pierwsza publiczna oferta konkretnego tokena to nowy sposób pozyskiwania oszczędności bazujący na technologii blockchain. Jego niekwestionowaną zaletą jest możliwość pozyskania dużego kapitału po bardzo krótkim czasie, bez konieczności…...

cOP21: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych  Tech
COP21: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych Tech

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta energia, prawidłowy zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała układ klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę" Początek ukończenia ery…...