Do pracy Polacy? Głównie do odwiedzenia Anglii i Niemiec  Pieniądze

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej niemal połówka (45 proc. ) Polaków posiadająca doświadczenia migracyjne pracowała w Niemczech, a jakie możliwości czwarty (26 proc. ) pracował w Wielkiej Brytanii. Popularne są również państwa Beneluxu - wynika wraz z najnowszego sondażu CBOS.

Niezależnie od własnych doświadczeń, jeden na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że ktoś spośród jego gospodarstwa domowego manipuluje obecnie za granicą.

Unijne plusy

Bieńkowska: stanowisko Tuska historyczne. "Przyjęcie euro to nasz polityczny cel"

Jak podkreśla CBOS, swoboda w podróżowaniu zbytnio granicę i możliwość podejmowania tam pracy należy do najczęściej wymienianych plusów członkostwa Polski w UE. W ostatnim dziesięcioleciu Polacy z największą przyjemnością korzystali z tej ewentualności.

Jak wskazuje CBOS co dziewiąty ankietowany (11 proc. ) przyznał, hdy po 1 maja 2004 r. wyjeżdżał do pracy za granicę, a 1 proc. - że nadal pracuje poza granicami państwie. Doświadczenia migracyjne najczęściej deklarują badani między 25. a 34. rokiem życia (21 proc. ), robotnicy: przyuczeni (24 proc. ) jak i również niewykwalifikowani (29 proc. ) oraz przedsiębiorcy (25 proc. ).

Niemal połowa badanych, którzy w ostatnim dziesięcioleciu pracowali za granicą (45 proc. ), wyjeżdżała do pracy tylko raz. Jak piąty (20 proc. ) wyjeżdżał dwukrotnie, co siódmy (15 proc. ) trzykrotnie, należy zapytać o to co szósty (17 proc. ) czterokrotnie lub nagminniej.

"Jest prawdopodobne, że znaczna grupa badanych, którzy poza krajem pracowali tylko jednego razu, w następstwie swoich doświadczeń zniechęciła się do tego rodzaju pracy i może rozróżniać się na tle innych osób posiadających doświadczenia migracyjne. Natomiast ankietowani, którzy ponawiali wyjazdy zarobkowe, zapewne uważają je za korzystne. Frakcja z nich to migranci sezonowi, którzy wyjeżdżają do odwiedzenia pracy z założenia na krótko, aby w okresie paru miesięcy zdobyć dla mojej dziurki i swojej rodziny środki na utrzymanie i projektowane inwestycje. Jednak spośród własnych badanych tylko część podejmowała takie działania regularnie" - podał CBOS.

Raczej na krótko

Unia przynosi kolejne 500 mln euro dla Ukrainy

Tak jakim sposobem w poprzednich latach niemalże połowa migrantów (47 proc. ) stwierdziła, że katalogów ostatni wyjazd do roboty trwał nie dłużej aniżeli 3 miesiące. Mniej większą ilość co czwarty (27 proc. ) zadeklarował, że pracował za granicą od kilku miesięcy do roku; podobny odsetek migrantów (26 proc. ) – że więcej niż rok.

Nadal najbardziej chodliwym kierunkiem wyjazdów są Niemcy. W tym kraju pracowała niemal połowa badanych mających doświadczenia migracyjne (45 proc. ). Co czwarty migrant (26 proc. ) pracował w Wielkiej Brytanii. Stosunkowo popularne są również państwa Beneluxu. 10 proc. migrantów pracowało w Holandii. Pokrewna liczba podejmowała zatrudnienie po Belgii (9 proc. ).

W okresie ostatnich lat CBOS odnotował małe zmiany w nastawieniu Młodych polaków do pracy za granicą. Nadal zdecydowana większość (79 proc. ) całkowicie odrzuca taką możliwość, ale znacząca część (21 proc. ) jest gotowa wyjechać wraz z kraju.

Czterech dzięki stu badanych twierdzi, że już obecnie aktywnie szuka zatrudnienia poza Polską. Co czternasty (7 proc. ) jest zdecydowany szukać tak zaawansowanej pracy w przyszłości. Tyle samo osób (7 proc. ) twierdzi, że choć nie zamierza starać się o pracę za granicą, to przyjęłoby taką propozycję, gdyby się pojawiła.

Młodych najwięcej

Poszukiwać robocie za granicą zamierzają zwłaszcza osoby młode. Takie deklaracje składa co trzeci badany w wieku od 18 do 24 lat (35 proc. ) i jak piąty między 25. a 34. rokiem życia (22 proc. ). Wyjechać do pracy za granicę planuje także co siódmy ankietowany w wieku 35–44 lata (15 proc. ). Pozostali badani składają takie deklaracje znaczenie rzadziej.

Krajami, do których najchętniej wyjechaliby badani zamierzający szukać roboty za granicą bądź już do niej poszukujący, są: Niemcy (27 proc. ), Wielka Brytania (14 proc. ), Holandia (14 proc. ) jak i również Norwegia (10 proc. ). "Nieco zaskakująca jest niesłychanie wysoka pozycja Norwegii, przy której wciąż pracuje stosunkowo niewielu emigrantów z Polski" - podkreślono w sondażu.

Badanie "Aktualne kłopoty i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 6–16 listopada 2014 r. na liczącej 934 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Popularny

deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.
Deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.

Firma doradcza Deloitte kalkuluje, że rentowność polskiego sektora bankowego w 2017 roku spadnie do 3, 5 proc. z 8 proc. oczekiwanych w 2016 r.. Przyszły rok będzie na rzecz banków…...

discoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków  Ze świata
DiscoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków Ze świata

Każdy osiemnastolatek wraz z Unii Europejskiej może zyskać bilet na podróż według Europie w terminie między 1 sierpnia 2019 zaś 31 stycznia 2020 roku. Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu…...

deficyt handlowy USA w 2016 roku
Deficyt handlowy USA w 2016 roku

Deficyt merkantylny Stanów Zjednoczonych w 2016 roku wyniósł 502, trzech mld dol. Było wówczas 1, 9 mld dol. więcej niż w 2015 roku - poinformował we wtorek Departament Handlu po Waszyngtonie.…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...