Danina solidarnościowa w Europie  Pieniądze

Rząd chce na dodatek opodatkować najbogatszych, żeby posiadać środki na sfinansowanie obsługi osobom niepełnosprawnym. Nad detalami pracują już resort finansów i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, an efekty poznamy w połowie maja. Kilka krajów unijnych wdrożyło u siebie w ostatnich latach mechanizm daniny solidarnościowej, głównie miało to jednak stosunek z kryzysem gospodarczym.

Premier Mateusz Morawiecki w zapowiedział w piątek po Sejmie, że rząd zaproponuje w najbliższym czasie daninę solidarnościową. - Tak, by najlepiej zarabiający mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani. Po to, żeby złożyć się na tych w największym stopniu potrzebujących. Tak powstanie kasa zapomogowa wsparcia osób niepełnosprawnych a mianowicie tłumaczył wówczas szef rządu.

Minister: koncepcja nowego podatku za blisko dwa tygodnie

W niedzielę podkreślał, że daninę solidarnościową może odczuć pół procenta najwyżej zarabiających osób. Podatek miałby zostać wprowadzony od przyszłego roku.

Obietnica przedstawienie premierowe jest odpowiedzią na sejmowy protest rodziców osób niepełnosprawnych. Domagają się oni pomiędzy innymi wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.

Protestujący chcą również zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu pełnej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równości najmniejsza wartość socjalnego obliczonego dla domowników z osobą niepełnosprawną.

Jak to robią na starym kontynencie?

Na razie nie zaakceptować znamy szczegółów nowego datku dla najbogatszych. Firma PwC zbadała jednak, jak taka danina solidarnościowa wygląda w innych krajach Unii Europejskiej.

W Portugalii podatek solidarnościowy wynosi od dwa, 5 do 5 proc. dla dochodu powyżej 80 tys. euro rocznie. Prócz tego obowiązują tam zwiększone stawki podatkowe od 0, 88 proc. do trzy, 21 proc. Oba rozwikłania wprowadzono w 2011 roku w związku z kryzysem gospodarczym.

W Grecji dodatkowa danina wynosi od 2, 2 proc. do dziesięciu proc. Największą stawkę płacą ci, który roczny przychód przekracza 220 tys. €. Podobnie jak w Portugalii podatek wprowadzono w 2011 roku w wyniku krachu.

W latach 2011-2016 najbogatsi Włosi musieli opłacać dodatkowy podatek w wysokości 3 proc. od dochodów powyżej 300 tys. € rocznie.

Premier o nowym podatku: odczuwalny dla pół procenta najlepszej zarabiających

W Niemczech od czasu 1991 roku stawka kosztuje 5, 5 proc. obliczana od kwoty podatku PIT (niezależnie od kwoty dochodów). Oznacza to, że Niemcy najpierw obliczają podatek, a następnie liczą podatek solidarnościowy od kwoty podatku. Republika federalna niemiec planowali znieść podatek od czasu 2018 roku, jednak nic z tego nie wyszło.

Austriacy płacą 55-proc. podatek od dochodów powyżej 1 mln euro (poniżej 1 mln euro cena wynosi 50 proc. ). Obowiązuje on czasowo w czasie od 2016 do 2020 roku.

W przeciwieństwie od pomysłu premiera Morawieckiego, środki z daniny solidarnościowej w tych państwach nie zaakceptować mają jednak konkretnego przeznaczenia.

Trwają prace

Nad polską wersją daniny solidarnościowej pracują już wspólnie ministerstwo finansów oraz resort bliskich, pracy i polityki społecznej. Szefowa ministerstwa finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że od momentu połowy maja zostaną zaprezentowane dwa warianty.

Minister pytana była we wtorek, czy nie obawia się, że zmiany dotyczące daniny solidarnościowej zbiegłyby się spośród utrzymaniem przez Trybunał Konstytucyjny zniesienia limitu 30-krotności zwykłego wynagrodzenia jako podstawy do odwiedzenia płacenia składek na zabezpieczenie emerytalne i rentowe. Modyfikacje te miałyby wejść przy życie od 2019 r. i oznaczałyby, że frakcja najlepiej zarabiających Polaków płaciłaby wyższe składki.

- Dlatego konstrukcja tej daniny musi być bardzo rozważna - podkreśliła minister. Według niej grupa dla tej daniny jest co racja jasno określona, najlepiej zarabiający, ale nieprecyzyjnie. - Ta danina musi być faktycznie przemyślana i wyliczona, by spełniła swoją rolę, zaś nie spowodowała pewnych patologii czy perturbacji (... ) w zakresie opodatkowania - dodała.

Kto zapłaci podatek?

Z wyliczeń "Rzeczpospolitej" wynika, że w przeliczeniu na jedną osobę danina mogłaby wynosić od trzynaście tys. zł rocznie, innymi słowy około 1, 1 tys. zł miesięcznie, aż do odwiedzenia 113 tys. zł rocznie (9, 4 tys. miesięcznie). W zależności od szacunków nowych wydatków budżetowych związanych z pomocą niepełnosprawnym.

Z kolei "DGP" zastanawia się, czy nie nadchodzi termin trzeciej stawki podatkowej. Gazeta ustalił, że resort zasobów dostał zlecenie przeprowadzenia symulacji związanych z wprowadzeniem 3, najwyższej stawki PIT, która to miałaby dotknąć najlepiej zarabiających.

"Gdyby trzymać się obecnej skali podatkowej, 0, 5 proc. najwięcej zarabiających, o których mówił premier, to ok. 124 tys. podatników. Na taką gromadę mogłaby być nałożona trzecia stawka podatku. Według najpóźniejszych danych - za 2015 rok - do tejże grupy zaliczali się wam, których roczne dochody wraz z pracy wyniosły 175–180 tys. zł. A więc pierwotnego miesięczne dochody brutto wówczas ok. 14, 5–15 tys. zł" - czytamy po "DGP".

Popularny

adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro
Adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro

W trakcie meczu Polska - Irlandia Płn. mogliśmy podziwiać nie wyłącznie styl gry piłkarzy, ale też styl trenera krajowej reprezentacji Adama Nawałki. Poprosiliśmy ekspertkę o ocenę, jakim sposobem Polak wypada na tle…...

500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program
500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister…...

7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers
7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka…...

afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie
Afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie

- Tak błyskawicznie jak to możliwe miało nastąpić dokapitalizowanie spółki GetBack SA przez większościowego akcjonariusza tj. DNLD Holdings, albo w dodatku procesu powinni okazać się dopuszczeni inni inwestorzy - pisze w środowym…...