China Resources Beer Holdings pragnie przejąć biznes SABMiller w Europie  Pieniądze

Sytuacja na rynku piwnym robi się coraz ciekawsza. China Resources Beer Holdings włącza się bowiem służące do walki o aktywa SABMiller w Europie Centralnej i Wschodniej, wycenione łącznie na mniej więcej 6 mld dolarów. W ręce nowych właścicieli ma trafić m. in. Kompania Piwowarska produkująca Lecha, Tyskie czy Żubra.

Według źródeł Bloomberga producent chińskiej marki piwa Snow rozmawia już z doradcami w temat oferty. A czasu jest coraz mniej. Przebieg sprzedaży aktywów SABMiller, w których skład wchodzi m. in. czeski Pilsner Urquell, ma się rozpocząć bowiem już w przyszłym miesiącu.

Na początku października spodziewana jest finalizacja umowy SABMiller z Anheuser-Busch InBev. A pozbycie się aktywów w Europie Centralnej i Wschodniej przez SABMiller zostanie niezbędne do uzyskania zgody regulatorów rynku.

Taki warunek pod koniec czerwca postawiła Komisja Europejska.

Konkurencja

Historyczna fuzja w rynku piwa coraz bardziej. SABMiller podbija ofertę poprzez Brexit

Jak zaznacza aczkolwiek Bloomberg, dla China Resources droga do przejęcia europejskiego biznesu z portfela SABMiller wcale nie będzie jednak łatwa.

Podobne plany posiada mieć japoński producent Asahi Group Holdings, szwajcarska team Jacobs Holdings, Kulczyk Investments z Polski, CVC Capital Partners - wskazują źródła. Do licytacji mogą się włączyć również KKR & Co, Advent International Corporation i Mid Europa Partners - wskazują źródła.

- Konkurencja będzie bardzo duża - mówi Duncan Fox, analityk wywiadu Bloomberg Intelligence. - W pewnym China Resources Beer będzie chciało przenieść się poza Chiny. Jednak wydaje się, że aktywami będzie zainteresowane sporo firm - dodaje.

Już w sierpniu szef finansowy China Resources Beer Holdings, Tomakin Lai mówił, że koncern jest wątpliwy na możliwości akwizycji, chociaż dodał, że nie wydaje się zainteresowany mniejszymi firmami.

W oczekiwaniu na zgodę

AB InBev chce wyzbyć się swoich aktywów dzięki Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Polsce, by móc uzyskać zgodę na kupno, za około 100 mld dolarów udziałów konkurenta, ekipy SABMiller. Jak wskazują pochodzenia, wolą spółki może stanowić sprzedanie aktywów do odrębnego browaru, aby wyrównać rywalizację na rynku.

Do portfela japońskiego Asahi dołączyły w tej chwili zresztą marki Peroni, Grolsch i Meantime, wcześniej należące do AB InBev. Wartość transakcji wyniosła 2, 55 mld euro.

Zbycie dodatkowych aktywów w Ue Środkowej i Wschodniej ulży AB InBev wycofać się z trudnego rynku - wskazuje Bloomberg.

Akcjonariusze zdecydują

A do wielkiej transakcji na rynku piwa coraz bliżej. Pod koniec lipca zarząd grupy SABMiller zarekomendował albowiem akcjonariuszom przyjęcie nowej propozycji złożonej przez koncern Anheuser Busch InBev.

Transakcja, której warunki uzgodniono nadal w ubiegłym roku, zaprowadzi do powstania największej kompanii piwowarskiej na świecie. Produkującej blisko 30 proc. piwa dzięki świecie.

O tymże, czy dojdzie do skutku, zdecydują akcjonariusze podczas głosowania, które zaplanowano na 28 września. Sfinalizowanie całej sprawie planowane na 10 października br.

Popularny

bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017
Bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017

Grupa Banku Pekao SA w drugim kwartale 2017 r. zanotowała mniejszy zysk rdr. Spadł spośród 690, 5 mln złotych do 535, 1 mln zł. Zysk banku wyraził się jednak 2 proc.…...

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...

bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów»  Pieniądze
Bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów» Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

belle Epoque - serial przy TVN
Belle Epoque - serial przy TVN

Nie naprawdę dawno świat oszalał dzięki punkcie seriali kostiumowych. Sukcesem mogła pochwalić się choćby produkcja "Downtown Abbey" czy niedawno zrealizowany przez Netfliksa serial "The Crown". W Polsce tego rodzaju tytułów próżno…...