Arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej  Pieniądze

  • Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały

Prezydent na nieszczęście znów uległ lobby bankowemu. Jego projekt noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców odrzucić rozwiązuje najważniejszych problemów frankowiczów - uważa Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Zdaniem Arkadiusza Szcześniaka prezydencki projekt noweli ustawy o wsparciu klientów, znajdujących się w zawiłej sytuacji nie rozwiązuje najistotniejszych problemów frankowiczów.

Duża agencja ratingowa o pomocy dla frankowiczów

Wiele haczyków?

- Prezydent niestety znów uległ lobby bankowemu. Ten projekt proponuje w istocie kosmetyczne zmiany i niewiele zmieni sytuację osób, których głównym kłopotem jest wykonywanie przez banki umów niezgodnych z uprawnieniem. Zawiera też wiele haczyków, niekorzystnych dla kredytobiorców a mianowicie uważa Szcześniak i dodaje, że w projekcie znajdują się zapisy, które "wręcz mogą mobilizować banki do wypowiadania umów".

- Chodzi o artykuły przewidujące, hdy banki tym więcej pozostaną płaciły na Fundusz Restrukturyzacyjny, im więcej mają pożyczek przeterminowanych powyżej 90 dni. A taki kredyt może stać się już wypowiedziany po 30-60 dniach. Bankom będzie dlatego się opłacało wypowiedzieć porozumienia jak najszybciej i jak na przykład największą ich ilość a mianowicie dodał.

Wypowiedzenie umowy

Szcześniak podkreślił, że prezydencki projekt zakłada utworzenie kredytów na kredyt, który jak i również tak po jakimś momencie trzeba będzie spłacać.

- Nie dotyczy również np. umów już wypowiedzianych przez banki, a wówczas jest blisko 200 tys. z 700 tys. umów. Jest co prawda opis, że bank nie być może wypowiedzieć umowy, gdy rozpatrywany jest wniosek o pomoc, ale dzień po w tej chwili może. W przypadku tegoż funduszu, który teraz wiąże, bywało tak, że pula wypowiadał umowę po zdobyciu wniosku o wsparcie spośród funduszu. Obecnie będzie miał szansę wypowiedzieć umowę w naszym samym dniu co wyśle odmowę udzielenia wsparcia. Odbiorca może więc nie doczekać się rozpatrzenia odwołania a mianowicie wyjaśnił Szcześniak i przypomniał, że SBB apelowało do odwiedzenia prezydenta, aby wdrożył wyjście, które by wydłużyło pojęcie, po jakim bank może wypowiedzieć umowę, w przypadku kłopotów ze spłatą kredytu. O

- Obecnie, w zależności od umów, wówczas dwa-trzy miesiące, a czasami tylko miesiąc. Tymczasem w niektórych państwach jest wówczas 10, 12 lub poniekąd 18 miesięcy. Naszym według to powinno być minimalna wartość pół roku od powstania zaległości. By dopiero na upływie pół roku pula mógł wypowiedzieć umowę, natomiast wcześniej musiał szukać porozumienia z klientem. W naszym planie będziemy proponować, by jednostki te miały wstrzymane licytacje do czasu kompleksowego dostosowania problemu. Zaproponujemy też wydłużenie do 30 dni terminu na zaskarżenie nakazu ceny, analogicznie do terminu, przy jakim bank musi przekazać odpowiedzi na reklamacje - dodał.

Druga strona

Szcześniak podkreślił też, iż SBB próbuje też poznać się z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, ale ten "unika spotkania".

- Rozumiemy, że spotyka się spośród sektorem bankowym, więc zechcemy, by poznał stanowisko także drugiej strony. Pan wicepremier wygłasza także tezę, rzekomo część "poszkodowanych" dziennikarzy wydaje się stronnicza. Tymczasem sam, w charakterze osoba decyzyjna w tejże sprawie, ma akcje jednego z banków posiadających ogromniejszy portfel tych kredytów jak i również był wcześniej prezesem konkretnego z tych banków. Więc to właśnie ze strony pana wicepremiera powinna stanowić jak największa transparentność robót nad tymi projektami, tak aby nie było wrażenia, że projekt jest ustalany między innymi z byłym pracodawcą - mówił Szcześniak.

Popularny

apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej
Apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej

Przez lata interesanci iPhone'ów, iPadów czy Maców narzekali na "podatek Apple". Czyli nadwyżkę pieniężną, którą należało uiścić za urządzenie i oprogramowanie tej spółki, choć u konkurencji było taniej. Apple zapracował…...

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...