Fiix - startup założony na Snapchacie

24-letni Khallil Mangalji jest szczęśliwym osobą. Właśnie zamknął wartą 1-wszą, 8 mln dolarów rundę finansowania swojego 2-letniego startupu, Fiix, który oferuje reperacji aut z dojazdem do domu, zamawiane przez kandydaturę. Mangalji to przykład fenomenalnej determinacji, bo już na założeniu firmy dowiedział się, że jest ciężko chory, ale mimo to nadal prowadził firmę i... definitywnie pokonał też chorobę. Zaś wszystko to z uśmiechem na ustach.

Dwa lata temu, w 2015 roku, Mangalji i jego dwaj koledzy: Zain Manji jak i również Arif Bhanji, marzyli na temat założeniu własnej firmy. Kończyli wówczas studia informatyczne. Jakim sposobem wspomina Mangalji, już wtedy próbowali uruchamiać różne biznesy, jak np. "Airbnb dla ślubów". Żaden z tych propozycji nie odniósł jednak sukcesu.

Fiix powstał wraz z potrzeby

Pewnego dnia jeden wraz z nich musiał założyć zimowe opony w aucie. Wszelkie lokalne warsztaty były zajęte, więc zamówili mechanika spośród serwisu Kijiji - kanadyjskiego serwisu z ogłoszeniami. Kiedy mechanik przyjechał na miejsce, wymienił opony bez żadnego problemu, trzej koledzy popatrzyli po sobie i odkryli, że było to znacznie prostsze niż pojechanie do odwiedzenia wulkanizacji.

- Natomiast co gdybyśmy mogli zbudować do tego aplikację? - rzucił wtedy Mangalji. Tak narodził się pomysł dzięki Fiix, który początkowo miał nosić nazwę Tire Swap (dosłownie: Wymiana Opon).

Foto: Założyciele Fiix / BusinessInsider. com Założyciele Fiix, od lewej: Khallil, Zain, Arif

Trójka założycieli zebrała licencjonowanych mechaników i zbudowała aplikację pozwalającą wysyłać ich do zleceń wymiany opon do domów. Byli w szoku, że tylko w pierwszym tygodniu 80 osób zapłaciło im zbytnio korzystanie z tej usługi. Pod koniec pierwszego miesiąca mieli już obsłużone setki klientów, wspomina Mangalji.

Klienci szybko zaczęli wypytywać, czy mechanicy nie mogliby wykonywać większej liczby renowacji - i wtedy właśnie Tire Swap stał się Fiixem. Obecnie startup dzierży już na koncie cztery tysiące wykonanych napraw, a do końca roku wykona usługi adekwatne do 1, 2 mln dolarów.

Wszystko to obok 15 zarejestrowanych mechanikach, spośród których 3 porzuciło swe stałe prace, bo Fiix zapewniał im tyle zadań. Przy czym obecnie startup działa wyłącznie na terenie Toronto, a twórcy przed chwilą planują ekspansję za zyskane od Javelin Venture Partners 2 mln dolarów.

Odrzucił pracę w Uberze, by skupić się na własnym startupie

Gdy Mangalji kończył szkoła wyższa, Fiix był już rozwinięty. W międzyczasie odbył prestiżowe staże, m. in. w Apple i Facebooku. Według ukończeniu uczelni otrzymał oferty pracy m. in. właśnie od FB, ale także Ubera czy Medium. Jak mówi w rozmowie spośród amerykańskim Business Insiderem, jest przekonany, że gdyby odrzucić Fiix, nie otrzymałby takich ofert. Firmy te bowiem były zainteresowane tym, jak na przykład Mangalji budował startup jak i również byli pod wrażeniem twierdzenia, że już ma zarobki.

Podczas gdy przyjaciele odradzali mu przyjęcie którejkolwiek z tych prac jak i również poświęcenie się Fiixowi, Mangalji zignorował rady i postanowił pójść do Ubera.

Tuż jednak przed rozpoczęciem pracy, w maju 2016 roku, Justin Kan (założyciel m. in. Twitch. tv) z Y Combinator Fellowship (akcelerator dla startupów we wczesnej fazie) ogłosił, że akceptuje tzw. pitche, innymi słowy krótkie przedstawienie startupu do odwiedzenia zainwestowania, na Snapchacie. Mangalji, Manji i Bhanji zdecydowali się wysłać swój pitch Snapem do YC Fellowship choć tylko "dla sportu".

Foto: Twitter. com/Khallil / BusinessInsider. com Założyciele Fiix

Byli zszokowani, gdy pitch Fiixa wybrano najlepszym wraz ze wszystkich. To spośród kolei zapewniło im rozmowę z Y Combinatorze, na której otrzymali pierwsze 20 tysięcy dolarów i układ darmowych usług od Amazon Web Services. Dzięki nim Khallil Mangalji postanowił odrzucić pracować dla Ubera i w pełni skupić się na swoim startupie.

Prawdziwy przełom przyszedł jednakże bez wiedzy założycieli. W czerwcu bowiem katalogów aplikacja znalazła się przy serwisie Product Hunt, w którym miejscu każdy może pokazywać oryginalne, ciekawe produkty. Wrzucił ją tam jeden z topowych "łowców", przez co w przeciągu jednego dnia Fiix trafił na drugie miejsce listy "produktów dnia" 6 czerwca. Odwiedziny na stronie Fiix wystrzeliły wówczas o 6000 proc., a zaraz za tym przyszli nowi klienci.

Mangalji zachorował, współzałożyciele pracowali za niego

To oczywiście wtedy, gdy Fiix był już na jak najdogodniejszej drodze do biznesowego triumfu na wielką skalę, Khallil Mangalji dowiedział się, iż ma raka. Z zaczątku zareagował na to, mimo wszystko, radosną determinacją:

Podszedłem do tego w zasadzie "uda mi się". Jako współzałożyciel startupu miałem mentalną odporność. Myślałem, hdy gdy pojawia się kłopot, to dopóki mentalnie czujemy, iż możemy go przemóc, to tak się dzieje.

24-latek nie wziął jednak pod uwagę, że nie choroba, a jej leczenie znacznie utrudni mu życie. Jak przypomina, terapia pozbawiała go potencjałów:

Wszystko wtedy się pogarsza. Tracisz coraz większą ilość wiadomości energii, ale najtrudniejsza była utrata psychicznej wolności. Moje myśli stawały się coraz to bardziej zapętlone.

W najgorszych okresach po leczeniu nie mógł jeść, dopiero co wychodził z łożka, niemal nie skupiał się dzięki pracy - jego zadania przejęli współzałożyciele. Często wypracowywali liczne nadgodziny, jak opowiada Mangalji, "Bhanji i Manji nieśli mnie na własnych ramionach".

Gdy skończyło się leczenie, Fiix dostał się do programu "dużego" Y Combinatora dla rozwiniętych startupów. Wszyscy trzej przeprowadzili się do Kalifornii. Mangalji wspomina, że sezon ten przypominał sceny z serialu HBO "Silicon Valley": grupa spoconych facetów zamieszkująca razem w jednym mieszkaniu i próbująca zbudować kompanię wartą miliardy dolarów.

Gdy znowu wydawało się, że globalny sukces wydaje się w zasięgu ręki, guz nowotworowy powrócił. Mangalji musiał wrócić do domu, do Kanady, na kolejne trzy miesiące chemioterapii. Wrzucił wtedy dzięki YouTube wzruszające wideo, w którym widać było, hdy jest podłamany, ale jednakże mówił, że to "kolejna rzecz, przez którą powinien przejść".

Na szczęście leczenie pomogło, nowotwór jest u Mangaljiego w odwrocie, a Fiix rośnie. Niedawno założyciele zatrudnili następujące trzy osoby. I chociaż firma ma jeszcze zanim sobą długą drogę, aby stać się miliardową spółką - musi rozwinąć usługę co najmniej na rynek lokalny, a najlepiej międzynarodowy - to dla Mangaljiego najważniejsze jest, że nadal ma możliwość próbować.

Popularny

cIA - wirusy do podsłuchiwania ludzi przez Smart TV Samsunga
CIA - wirusy do podsłuchiwania ludzi przez Smart TV Samsunga

CIA posiada oprogramowanie, dzięki któremu może włamywać się do odwiedzenia smart-telewizorów Samsunga i używać ich do tajnego podsłuchiwania - wynika z dokumentów dotyczących działalności CIA wydanych przez WikiLeaks. Program, nazwany "Weeping Angel"…...

cOP21: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych  Tech
COP21: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych Tech

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta energia, prawidłowy zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała układ klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę" Początek ukończenia ery…...

co to jest ICO? Sądowe aspekty kryptowalut, tokenów jak i również coinów
Co to jest ICO? Sądowe aspekty kryptowalut, tokenów jak i również coinów

- Initial Coin Offering (ICO), czyli pierwsza publiczna oferta konkretnego tokena to nowy sposób pozyskiwania oszczędności bazujący na technologii blockchain. Jego niekwestionowaną zaletą jest możliwość pozyskania dużego kapitału po bardzo krótkim czasie, bez konieczności…...

co dzieje się z pieniędzmi, które wpłacamy do agencji bankowej?
Co dzieje się z pieniędzmi, które wpłacamy do agencji bankowej?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co dzieje się wraz z pieniędzmi, które wpłaciłeś do banku? Skąd pochodzi kapitał przeznaczany na kredyty? Jakim sposobem to możliwe, że bank jest w stanie oddać nam wpłaconą…...