Jacek Olczak o sposobie dzięki szybki awans

Jacek Olczak, który prezesem ds. operatywnych, czyli Chief Operating Officer, w szwajcarskiej centrali Philip Morris International podkreśla, iż najlepszym sposobem na bezzwłoczny awans jest... ciekawa posada. Olczak swoją ścieżkę promocji przechodził przez 26 lat. Podkreśla, że największe zaangażowanie się w prace posiada miejsce tylko wtedy, podczas gdy ją lubimy. Zaznacza, iż w dzisiejszym świecie coraz mniejszą wagę mają akademie wyższe, które kończą pracownicy.

- Moi pracownicy często zadają to wątpliwość: jak szybko dojść w szczyt. Też sobie przy ich wieku zadawałem wówczas pytanie. Nie wiem, czy 26 lat to szybko. Sądzę, że definicja szybkiej drogi jest taka: zawsze miałem ciekawą pracę pełną wyzwań, która powodowała, że termin mi się nigdy odrzucić dłużył. To jest całkowite moje szczęście i zwycięstwo, że ja do tej pory nie jestem znudzony tym, co robię - mówił Olczak.

Umiejętności, a nie zaakceptować szyld szkoły

Jacek Olczak podkreśla, iż wg niego najważniejszy po pracownikach jest otwarty intelekt.

- Często rozmawiam z dobrze wykształconymi ludźmi po fantastycznych uczelniach. W każdej sytuacji im powtarzam jedną sprawa: od momentu, kiedy przychodzicie do pracy, podejmujecie ogromne ryzyko, że wasza nauka zacznie być bezwartościowa. Pani zużywa się i powinien być na bieżąco aranżowana - wskazuje.

Podkreśla, że dobry pracownik powiniem cały czas zdobywać znają odnośnie tego, czego wymaga rynek. Inaczej, może fita wyprzedzić konkurencja.

- Mamy całą generację pracowników, którzy wychowywali się w modelu komunikacji z nabywcami bez nowych technologii. Ktoś musi zobaczyć, co jest na rynku i w tamtym miejscu wejść, bo tak trzeba, tam jest klient. Przedsiębiorstwo tylko dostarcza możliwości techniczne do rozwoju, ale to od pracownika zależy, lub będzie miał umysł prosty.

Jacek Olczak mniema, że za parę czasów w ogóle przestanie się interesować, kto ma które wykształcenie. Jego zdaniem najistotniejsze będzie doświadczenie u umiejętności.

- Dziś istnieje przekonanie, że ludzie np. po Harvardzie muszą być najlepsi. No nie. Moja osoba skończyłem Uniwersytet Łódzki. Jak na przykład się przejdzie przez pracowników i nie wie się jakie uczelnie pokończyli, to optyczna różnica między nimi i ich pracą nie jest tak zauważalna. Jest coś innego w pracownikach, jak decyduje o ich sukcesie niż uczelnia.

Jacek Olczak we władzach Philip Morris

Jacek Olczak pozostał prezesem ds. operacyjnych, innymi słowy Chief Operating Officer, przy szwajcarskiej centrali Philip Morris International, jednego z globalnych liderów rynku tytoniowego. Jacek Olczak w globalnym PMI jest odpowiedzialny m. in. za "wdrażanie globalnej strategii PMI oraz realizację planów komercyjnych firmy zarówno po obszarze produktów z potencjałem obniżonego ryzyka, w których tytoń jest podgrzewany (np. IQOS), jak również produktów tradycyjnych" - poinformowała korporacja.

Wcześniej Olczak był pierwotnym polskim prezesem zarządu Philip Morris Polska, a w następnej kolejności zajmował to stanowisko po Niemczech, Austrii i Rumunii. Następnie, w latach 2009-2012, był prezesem na UE, a stamtąd przeszedł dzięki pozycję dyrektora zarządzającego ds. finansowych (CFO) w globalnym PMI. Pracuje w firmie od 1993 roku.

Philip Morris bez papierosów? To możliwe

- Myśli sobie, że Philip Morris przestanie produkować papierosy. Gdybym powiedział to 20 lat temu, ludzie powiedzieliby, że straciłem rozum - gadał Jacek Olczak.

Podkreślił, że dziś świat stoi pierwszy raz w historii, przed szansą na rozwiązanie w większości problemu szkodliwości palenia. Tą szansą potrafią być tzw. produkty zastępcze, takie jak IQOS. Są to urządzenia, w jakich tytoń się nie spala, zatem nie ma w najwyższym stopniu szkodliwych substancji smolistych. Przy tego typu urządzeniach tytoń jest podgrzewany do amplitudy temperatury 300 stopni Celsjusza. Każde substancje znajdujące się w dymie tytoniowym, które Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za najbardziej szkodliwe, są tu ograniczone w stopniu 90-95 proc.

POWINNO SIĘ WIEDZIEĆ

Popularny

fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tym momencie inwestować? Pekao
Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tym momencie inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Mieszkaniu Maklerskiego Pekao uważają, że rynki są w danym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i proponują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden wraz…...

facebook prezentuje trendy na następujące 10 lat  Tech
Facebook prezentuje trendy na następujące 10 lat Tech

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a przyczynki. Ile trafiło do polskiego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły także prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

fiix - startup założony na Snapchacie
Fiix - startup założony na Snapchacie

24-letni Khallil Mangalji jest szczęśliwym osobą. Właśnie zamknął wartą 1-wszą, 8 mln dolarów rundę finansowania swojego 2-letniego startupu, Fiix, który oferuje reperacji aut z dojazdem do domu, zamawiane przez kandydaturę. Mangalji to przykład…...

fake news - dlaczego osoby w nie wierzą?
Fake news - dlaczego osoby w nie wierzą?

Rok 2016 przyniósł fenomen tak zwane. fake news, czyli po prostu fałszywych wiadomości i wiadomości, nazywanych też "alternatywnymi". "Czarne stało się białe, góra jest dołem" - pisze w artykule dla Business Insidera…...