BGK rozmawia o górnictwie spośród sektorem finansowym  Surowce

BGK wydaje się być zaangażowany w rozmowy ws. JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej wraz z najważniejszymi partnerami finansowymi a mianowicie mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Szef instytucji finansowej ocenia, że są "bardzo poważne szanse na wówczas, żeby rozmowy przyniosły właściwy rezultat".

- Jednym z największych wyzwań (gospodarczych) jest niewątpliwie kwestia dotycząca restrukturyzacji górnictwa. (... ) Bank Gospodarstwa Krajowego wydaje się aktywnie zaangażowany w konwersacji z najważniejszymi partnerami (finansowymi) w tym zakresie. Uczestniczymy w rozmowach dotyczących zarówno JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego, jak i Kompanii Węglowej - podkreślił szef BGK.

Michał Kończak wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych

Finansowanie dla spółek

Ocenił, że udział BGK w tych rozmowach jest faktorem stabilizującym zarówno dla wspólników, którzy wcześniej udzielili opłacania spółkom węglowym, jak i dla tych instytucji pieniężnych, które rozważają swoje zaangażowanie.

Prezes BGK podkreślił, że bank stara się w tych rozmowach grać możliwie aktywną rolę z zachowaniem, jak mówił, reguł bankowości i nadzoru finansowego w Polsce.

- Górnictwo jest dziedziną, w jakiej niewątpliwie jest dużo do odwiedzenia zrobienia. Ale myślę, hdy (... ) przykład strony www społecznej w JSW, jaka zadeklarowała wolę odstąpienia od momentu pewnych roszczeń finansowych, to dobry przykład i zachęta dla instytucji finansowych, aby podchodzić do tych sprawie z rozsądkiem - zaznaczył.

- Rozmowy ws. JSW, KHW czy KW, w których również osobiście często uczestniczę, pokazują, że jest nie tylko możliwość, ale również są bardzo poważne szanse na to, by przyniosły one pożądany, dobry rezultat dla wszystkich stron - podkreślił prezes BGK.

Trudna sytuacja sektora węgla w 2014 r. - zmniejszony zainteresowanie i obniżka cen - szczególnie dotknęła polskie towarzystwa tej branży, wśród nich JSW, KHW i KW.

Plan ratunkowy

Pod koniec września pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, sygnalizował po Sejmie, że powstający przy JSW plan restrukturyzacyjny ma ustabilizować sytuację związaną spośród płynnością finansową spółki w czasie co najmniej trzech czasów. Po tym, jak ING Bank Śląski zażądał wcześniejszego wykupu obligacji, w połówce września zarząd JSW jak i również związki zawodowe podpisały porozumienie ws. ograniczenia części świadczeń pracowniczych, aby stworzyć podstawę do dalszych negocjacji wraz z bankami oraz zwiększyć okazje na zachowanie płynności finansowej spółki w przyszłym roku kalendarzowego. Ogółem JSW oszacowała dobroczynny wpływ tegorocznych porozumień wraz ze związkami na koszty pracy w latach 2016-18 dzięki ok. 2 mld zł.

Również pod wystarczy września rząd zgodził się na wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia do setka proc. akcji Kompanii Węglowej. Ma to być istotą do budowy silnego firmy paliwowo-energetycznego. To pierwszy chód do bezpiecznego wprowadzenia do odwiedzenia tego podmiotu inwestorów powierzchownych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. W świeżą spółkę mają zainwestować koncerny energetyczne. Ponadto, rząd postanowił wcześniej dokapitalizować Silesię akcjami odpowiadającymi 2 proc. środków zakładowego PGNiG oraz na 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Pierwotnego łączna wartość wynosi obecnie ponad 1, 4 mld zł. Te aktywa posiadają zwiększać wiarygodność finansową owego podmiotu.

Dodatni wynik

Z kolei Katowicki Holding Węglowy dzięki programowi naprawczemu odnotował dodatni wynik pieniężny za wrzesień - dwunastu mln zł netto. Podług prognoz cały rok spółka zamknie "maksymalnie dwucyfrową" utratą. Dzięki programowi naprawczemu zmniejszenie kosztów w 2016 r. w porównaniu z 2014 r. ma wynieść 460 mln zł netto. Wówczas o 60 mln zł więcej niż zakładał plan. W ubiegłym tygodniu rząd udzielił ministrowi skarbu potwierdzenia na wniesienie stu procent akcji holdingu do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. Dzierży to umożliwić szybkie wstąpienie kapitałowe do spółki potencjalnemu inwestorowi.

Popularny

belle Epoque - serial przy TVN
Belle Epoque - serial przy TVN

Nie naprawdę dawno świat oszalał dzięki punkcie seriali kostiumowych. Sukcesem mogła pochwalić się choćby produkcja "Downtown Abbey" czy niedawno zrealizowany przez Netfliksa serial "The Crown". W Polsce tego rodzaju tytułów próżno…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...