Dżihadyści zaatakowali największą iracką rafinerię. Co z cenami ropy?  Surowce

  • "Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie opłat paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje następujące poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) przeprowadzili w sobotę samobójczy atak na największą w Iraku rafinerię w Bajdżi - poinformowały w niedzielę źródła wojskowe. To kolejny atak tejże organizacji na rafinerie po tym kraju. Każdy z wymienionych odbija się na ogólnoświatowych cenach ropy naftowej.

- Państwo Islamskie przeprowadziło atak na rafinerię w Bajdżi. Na teren warsztatów przedostało się trzech zamachowców samobójców. Dwóch z wymienionych zabito, a trzeci wysadził się w powietrze a mianowicie podano.

Stabilność ważniejsza niż wzrost. "To jak na przykład siedzieć w aucie jak i również interesować się tylko prędkością"

Kolejny atak

Samobójczy zamach poprzedziły walki, przy których zginęło 20 dżihadystów. Siły irackie chroniące rafinerię odzyskały kontrolę nad wjazdami na jej teren i obiekt jest bezpieczny - zapewniło wojskowe źródło.

Ugrupowanie IS opublikowało fotografie konwoju pojazdów opancerzonych atakującego okolicę rafinerii. - Państwo Islamskie próbuje przekonać, hdy jego bojownicy są w każdym miejscu, lecz faktycznie zostali wyparci i nie mogą przemieszczać się dalej - poinformował pewien z wysokich przedstawicieli armii irackiej.

Ważna rafineria

W listopadzie ubiegłego r. rafineria w Bajdżi pozostała przy pomocy lotnictwa sojuszniczego państw zachodnich odbita spośród rąk dzihadystów z IS przez wojsko irackie. Dzihadystom nie udało się odpalić rafinerii. Jej zdolność produkcyjna wynosiła do 300 tyś baryłek paliw dziennie, jakie możliwości pokrywało przed ofensywą sił Państwa Islamskiego 50 proc. irackiego zapotrzebowania.

Reakcja rynków

Inwestorzy zwykle nerwowo reagują na każdą dane dotyczącą podobnych ataków. Kiedy kluczowa rafineria, jak ta w Bajdżi, przestaje wytwarzać ropę, to na ogólnoświatowych rynkach surowcowych ropa naftowa drożeje.

Obecnie wspólnicy za baryłkę ropy naftowej WTI płacą około 51, 7 dolarów, a Brent 57, 9 dolarów. W ostatnich trzech miesiącach koszt surowca odbiła i odzyskała kilkanaście procent wartości. Warto przypomnieć, że jeszcze w początku stycznia za ropę WTI płacono 48 dolarów, a baryłka ropy Brent kosztowała około 50 dolarów.

Notowania ropy WTI od początku 2015 roku

Ostatnia aktualizacja:

Notowania ropy Brent od czasu początku 2015 roku

Ostatnia aktualizacja:

Popularny

cD Projekt RED zapewnia oficjalne wsparcie modom do «Wiedźmina 3»  Tech
CD Projekt RED zapewnia oficjalne wsparcie modom do «Wiedźmina 3» Tech

Studio CD Projekt RED udostępniło wielbicielom "Wiedźmina trzech: Dzikiego Gonu" pakiet programów umożliwiających modyfikowanie niektórych części gry, a tym samym tworzenie tzw. modów. Stwórcy "Wiedźmina" spodziewają się, hdy pozytywnie wpłynie…...

ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?
Ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

będą podwyżki w Tesco. Średnio 130 złotych brutto miesięcznie
Będą podwyżki w Tesco. Średnio 130 złotych brutto miesięcznie

Nawet milion podwładnych może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy" Raport: Ludzie z polski wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 milionów dni niewykorzystanego…...

cASE: luka w VAT w naszym kraju spadła do 7, 2 proc. w 2018 roku
CASE: luka w VAT w naszym kraju spadła do 7, 2 proc. w 2018 roku

Luka po VAT w Polsce spadła z poziomu 14, siedmiu procent w 2017 dwanaście miesięcy do 7, 2 % w 2018 roku. Wówczas oznacza poziom 13, 12 miliarda złotych - poinformowało Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych…...