Technologia Bitcoin: co nadejdzie w 2020 roku?

Category: Możesz Sobie
17 lutego 2021

W niedawnej przeszłości Bitcoin był wielokrotnie oskarżany o brak innowacyjnych i wysokiej jakości programistów pracujących nad jego podstawowym protokołem.

Jeśli jednak spojrzysz na to, co dzieje się pod maską, zobaczysz wiele ekscytujących nowych funkcji, które zostały dodane w ciągu ostatnich kilku lat, a jeszcze więcej zaplanowano na ten rok.

Na przykład w zeszłym roku firma Blockstream, zajmująca się technologią blockchain, wypuściła Miniscript, nowy kompilator skryptów dla Bitcoin, który ma na celu poprawę jego programowalności bez narażania bezpieczeństwa.

Najnowsze propozycje technologiczne obejmują podpisy Schnorra (nowy schemat podpisu), MAST (zupełnie nowa struktura danych w drzewie Merkle) i Taproot, który umożliwia wszystkim uczestnikom uzgodnienie wyniku i podpisanie transakcji rozliczeniowej.

Same te trzy zmiany znacznie poprawiłyby zamienność i funkcje ochrony prywatności Bitcoina.

W tym artykule omówię, jak działają te technologie i czego możemy się spodziewać po Bitcoinie po ich wdrożeniu.

MAST, czyli Merkelised Abstract Syntax Trees, zapewnia możliwość blokowania BTC za pomocą P2SH w różnych skryptach połączonych z tym samym drzewem Merkle.

Technologia ta została opracowana przez programistów Blockstream Russella O’Connora, Petera Wuille i Petera Todda.

P2SH, czyli Pay to Script Hash, po prostu wyznacza ścieżkę do utworzenia adresu zawierającego skrypt. Blokujesz swoje BTC w skrypcie (wyjściu), który można odblokować za pomocą odpowiedniego klucza (hash).

Skrypt to nic innego jak lista instrukcji zapisywanych przy każdej transakcji, które opisują, w jaki sposób partner może odblokować te Bitcoiny.

Drzewo Merkle jest zasadniczo sposobem zaprojektowania technologii struktury danych Bitcoin. Jest to struktura matematyczna, która łączy różne zestawy danych w jeden skrót.

MAST to zasadniczo P2SH w połączeniu z technologią drzewa Merkle.

Dzięki MAST ten sam zestaw Bitcoinów (jedno wejście) może być następnie powiązany z wieloma skryptami zawierającymi różne warunki odblokowania tych Bitcoinów.

Zasadniczo MAST rozszerza elastyczność inteligentnych kontraktów Bitcoin, poprawia skalowalność i zwiększa prywatność.

Macica

Taproot tworzy wyjścia sygnatur, które zawierają instrukcje dotyczące tego, co się dzieje, gdy warunki są spełnione.

Zasadniczo technologia Taproot dodaje podobną funkcjonalność podobną do inteligentnych kontraktów w sieci Bitcoin. Użytkownicy mogą dodawać logikę do transakcji za pomocą skryptów wyświetlanych jako proste transakcje płatnicze.

Taproot najlepiej jest używać z funkcjonalnością P2SH, ponieważ ujawnia tylko część skryptu, którego zamierzasz użyć, przy założeniu, że zamierzasz podzielić swój skrypt na zbiór rozłącznych instrukcji.

Pozwala sygnatariuszom ujawniać tylko liczbę gałęzi w skali logarytmicznej. Zapewnia to użytkownikom znacznie większą prywatność i zwiększa skalowalność, ponieważ nie są potrzebne żadne dodatkowe wymagania dotyczące przechowywania.

Technologia Taproot sprawia, że ​​transakcje Bitcoin wyglądają dokładnie tak samo na każdym eksploratorze łańcucha bloków, uniemożliwiając odróżnienie transakcji, a tym samym znacznie zwiększając prywatność Bitcoin.

Jak możesz sobie wyobrazić, Taproot korzysta z podpisów Schnorra, łącząc kilka podpisów w jeden podpis. Jest to zatem idealne połączenie między podpisami Schnorra a MAST, jak wyjaśnił Greg Maxwell, twórca Taproot.

Jeśli nie znasz podpisów Schnorra, pozwól mi wyjaśnić, dlaczego ten nowy schemat agregacji podpisów jest tak ekscytujący.

Podpisy Schnorra

Schnorr to nowy schemat agregacji sygnatur, który wykorzystuje technologię Bitcoin w dość spektakularny sposób.

Aby połączyć wszystkie sygnatury wejściowe transakcji w jeden, nie potrzebujemy schematu multisignature, a raczej schemat podpisu zbiorczego.

Różnica polega po prostu na tym, że w schemacie podpisu zbiorczego każdy sygnatariusz ma własną wiadomość, a nie jedną wiadomość wspólną dla wszystkich.

Podpisy Schnorr nie ujawniają żadnych informacji o danych wejściowych, gdy weryfikator patrzy na klucz podpisu. Dlatego wynik transakcji wyglądałby jak zwykły adres dla wszystkich zewnętrznych widzów.

Jedynymi osobami zdolnymi do odblokowania skryptów w adresie byliby właściciele kluczy prywatnych.

Dzięki podpisom Schnorr i technologii agregacji podpisów możliwe staje się tworzenie funkcji inteligentnych kontraktów.

Logikę zawierającą „jeśli to / wtedy to można powiązać z podpisanymi warunkami wydatkowania.

Wreszcie, podpisy Schnorra są łatwe do zweryfikowania i oferują większy stopień niezawodności, poprawności i elastyczności w porównaniu z tradycyjnymi podpisami ECDSA.

Czy te nowe funkcje zostaną dodane do Bitcoin za pośrednictwem miękkich forków w latach 2020 i 2021? Miejmy nadzieję.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy