Autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?

Autonomiczne samochody mają w swoim założeniu radykalnie zmniejszyć liczbę wypadków, zwłaszcza tych zabójczych. Ale wszystkiego przewidzieć i zautomatyzować się nie da. Pytanie, jak zachowa się, a jak powinien oszczędzić się taki samochód postawiony przed moralnym wyborem, nie zaakceptować miało dotąd prostej reakcji. Wygląda na to, hdy znaleźli ją niemieccy naukowcy.

Chodzi o team z Osnabrück University po Niemczech. Wyniki swoich zadań publikują w naukowym tytule "Frontiers in Behavioral Neuroscience".

Są różne zestawienia i raporty dotyczące szacunkowego zmniejszenia się liczby incydentów dzięki samoprowadzącym się samochodom. Zgodne są co do tego, że zmniejszenie będzie drastyczny, nawet 80-90 proc.

Samochód przed moralnym wyborem

Twórcy takich aut chcą uzyskać ten wynik dzięki eliminacji błędów typowo ludzkich - emocji, rozkojarzenia, zmęczenia. Samochód bazujący dzięki komputerowych obliczeniach ma świetnie sprawdzać się w roli kierowcy. Nieprzewidziane sytuacje posiadają być okrojone do minimum - dzięki np. przełączaniu się na różne style jazdy, samochód miałby reagować odpowiednio do sprawy.

Ale nawet wtedy nie wszystko da się tak ładnie uporządkować. Zdarzają się sytuacje losowe, w których człowiek reaguje, kierując się emocją czy własnym poczuciem moralności. Problem nie znajduje się nawet w tym, jak nauczyć maszynę - piszę to w dużym uproszczeniu - moralności, lecz zrozumieniu tego mechanizmu u ludzi, by móc to potem przełożyć na język maszyny.

Wreszcie, jak zalgorytmizować choćby "dylemat wagonika" - eksperyment myślowy, w jakim trzeba wybrać mniejsze zło. Ma różne wariacje, jednak w pierwotnej odmiany mówił o pędzącym na torach wagoniku. Na określonym torze przywiązanych jest pięć osób, na drugim 1. Ty, przesuwając lub zostawiając w spokoju zwrotnicę, masz zdecydować, którzy z tychże ludzi zginą.

W przypadkach jak "dylemat wagonika" mamy tendencję do podjęcia szybkich decyzji, bazując dzięki kontekście całej sytuacji.

I tu wracamy do naszych niemieckich akademików. Przeprowadzili eksperyment - badani brali udział w symulacji po wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy-kierowcy jechali dwupasmową podmiejską drogą, spośród ograniczoną widocznością z powodu mgły, na ich drodze wyświetlały się przeszkody - jednostki, zwierzęta, obiekty. Uczestnicy po różnych scenariuszach decydowali, kogo lub co potrącić, zareagować, czy zdać się w los.

Zobacz również: Testy kolizyjne Modelu S wypadły dobrze. Ale dla Tesli to zbyt mało...

Wartość życia

Na tej podstawie badacze spośród Osnabrück University wyodrębnili 3 modele zachowań w podejmowaniu tego rodzaju nagłych decyzji.

Popularny

apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej
Apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej

Przez lata interesanci iPhone'ów, iPadów czy Maców narzekali na "podatek Apple". Czyli nadwyżkę pieniężną, którą należało uiścić za urządzenie i oprogramowanie tej spółki, choć u konkurencji było taniej. Apple zapracował…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...

ankieta: kierowcy wolą dbać na temat wygląd auta niż swoim stan techniczny  Moto
Ankieta: kierowcy wolą dbać na temat wygląd auta niż swoim stan techniczny Moto

Prawie 2-ie trzecie ankietowanych właścicieli aut myje swoje auta przeciętnie raz na dwa tygodnie. Rzadko natomiast kontrolują forma opon czy prawidłowe zestawienie świateł - wynika z ankiety, przeprowadzonej wśród parcypantów darmowych przeglądów…...

arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej  Pieniądze
Arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej Pieniądze

Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa…...