Fake news - dlaczego osoby w nie wierzą?

Rok 2016 przyniósł fenomen tak zwane. fake news, czyli po prostu fałszywych wiadomości i wiadomości, nazywanych też "alternatywnymi". "Czarne stało się białe, góra jest dołem" - pisze w artykule dla Business Insidera dr Michael Shermer, amerykański historyk nauki, wydawca czasopisma "Skeptic" poświęconemu śledzeniu i obalaniu teorii pseudonaukowych oraz autor książki na ten sam temat ("Why Do People Believe Weird Things", czyli "Dlaczego Jednostki Wierzą w Dziwne Rzeczy").

Według dr Shermera, jako pierwszy problem "alternatywnych faktów", czyli fake news, zidentyfikował George Orwell po swoim eseju "Polityka jak i również Język angielski" z 1946 roku. Już wtedy liryk wskazywał, że "język polityki jest zaprojektowany tak, żeby kłamstwa brzmiały wiarygodnie".

Dlaczego jednak skoro trudność został określony tak ongiś temu, wciąż ludzie wierzą w fałszywe wiadomości i teorie? Zdaniem dr Shermera, decydują na temat przede wszystkim trzy czynniki:

Prostota poznawcza

Jak wyjaśnia dr Shermer, kiedy nasz intelekt przetwarza informacje, przekonania przychodzą łatwo i naturalnie, sceptycyzm zaś jest powolny jak i również nienaturalny. - Większość osób ma niską tolerancję dzięki wieloznaczność - podkreśla naukowiec.

Badania pokazują, iż gdy przetworzymy i zrozumiemy stwierdzenie, nasz mózg automatycznie przyjmuje je jako oryginalne, podczas gdy sceptycyzm wobec tego stwierdzenia wymaga dodatkowego wysiłku poznawczego. Łatwiej wydaje się więc zwyczajnie uwierzyć jak i również iść dalej.

Dysonanse poznawcze

Jest to stan niekomfortowego napięcia, wynikający z posiadania dwóch przeciwstawnych myśli po tym samym czasie. Łatwiej jest dyskutować z faktami niż zmierzyć się wraz z własnymi, głębokimi przekonaniami. Jak wyjaśnia dr Shermer:

Kreacjoniści, na przykład, kwestionują teorię ewolucji nie na kanwie nauki, ale ponieważ obawiają się, że jeśli jest ona prawdziwa, to będą musieli zrezygnować ze własnej religii.

Plemienność

Chcemy okazać się częścią grupy i chcemy wysyłać jej członkom sygnały, że jesteśmy jej pewnym członkiem - pisze dr Shermer. To oznacza metrów. in. zgadzanie się z innymi i nieodstawanie od czasu ich rdzennych poglądów.

Naukowiec podkreśla przy naszym, że na koniec jakikolwiek z nas jest odpowiedzialny za to, w jakie możliwości wierzy - i zobowiązany dodatkowo, by sceptycznie podejmować do informacji. Jednocześnie pokazuje, za opinią psychologa Carola Tavrisa, że wyżej przedstawione mechanizmy - poznawcze jak i również związane z instynktem społecznym - mają swoje istotne funkcje ewolucyjne, pozwalają człowiekowi adaptować się do sprawy. Stąd tak ważne wydaje się, by samemu kształcić zdolność krytycznego myślenia.

Tagi: psychologia fake news fałszywe informacje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

co to jest ICO? Sądowe aspekty kryptowalut, tokenów jak i również coinów
Co to jest ICO? Sądowe aspekty kryptowalut, tokenów jak i również coinów

- Initial Coin Offering (ICO), czyli pierwsza publiczna oferta konkretnego tokena to nowy sposób pozyskiwania oszczędności bazujący na technologii blockchain. Jego niekwestionowaną zaletą jest możliwość pozyskania dużego kapitału po bardzo krótkim czasie, bez konieczności…...

coraz większe problemy Rosji. Warsztaty dolara przekroczył 81 rubli  Pieniądze
Coraz większe problemy Rosji. Warsztaty dolara przekroczył 81 rubli Pieniądze

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto kreowanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

co dzieje się z pieniędzmi, które wpłacamy do agencji bankowej?
Co dzieje się z pieniędzmi, które wpłacamy do agencji bankowej?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co dzieje się wraz z pieniędzmi, które wpłaciłeś do banku? Skąd pochodzi kapitał przeznaczany na kredyty? Jakim sposobem to możliwe, że bank jest w stanie oddać nam wpłaconą…...

cOP21: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych  Tech
COP21: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych Tech

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta energia, prawidłowy zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała układ klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę" Początek ukończenia ery…...