Cyfrowe miasta  wyzwania przyszłości

Fundacja działająca na rzecz cyfryzacji i właściciel najnowocześniejszego biurowca, który stoi w sercu Warszawy, ruszają z inicjatywą Digital City. Gwarantują zastosowanie najciekawszych rozwiązań.

Kiedy miasto jest "smart" bądź "digital"? Definicji jest wiele. Wszystkie możemy jednak sprowadzić do wspólnego mianownika, którym jest wysoki komfort egzystencji oparty o najnowsze urządzenia ochronne. Jak wynika z papieru International Data Corporation (IDC), wydatki na programy typu smart city na pełnym świecie sięgną 135 mld dolarów w 2021 roku. Inne prognozy wskazują, iż do 2050 roku aż 60 proc. ludności zostanie mieszkać w inteligentnych metropoliach. Wśród 50 najlepiej zarządzanych inteligentnych miast świata na pierwszym miejscu aktualnie plasuje się Londyn.

Oprócz stolicy Wielkiej Brytanii, w rankingu pojawiły się także takie europejskie miasta jak na przykład Barcelona (miejsce 9. ), Wiedeń (12. ), Amsterdam (13. ), Sztokholm (15. ), Kopenhaga (24. ), Berlin (29. ), Dublin (41. ), Reykjavik (44. ), Lyon (45. ) i Paryż (46. ). Miasta punktowano za wizję rozwoju, przywództwo, budżet, finansowe zachęty, programy wsparcia, porządne chęci, innowacyjny ekosystem, mądrą politykę i osiągnięcia. Chociaż żadne polskie miasto nie zaakceptować znalazło się na wspomnianej powyżej liście, to również ponad Wisłą nie brakuje rozwojowych inicjatyw na rzecz miejskiego istnienia.

Digital City: wymogi przyszłości

- W ostantnim czasie powstały tysiące konkursów dla młodych spółek, z których niestety nierzadko nic nie wynika. Startupy otrzymują wyróżnienia czy skromne nagrody, a to na koniec dnia nie wydaje się być aż tak istotne dla rozwoju młodego biznesu - mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacją Digital Poland, która to wspólnie z Ghelamco Poland, m. in. właściciela biurowca Warsaw Spire, ruszają spośród własną inicjatywą "Digital City: wyzwania przyszłości". Nabór do odwiedzenia programu rusza w lipcu tego roku i potrwa do września włącznie. Zgłaszać się mogą zarówno startupy, jak i duże spółki, które zidentyfikują miejski trudność i zaproponują innowacyjne wyjście. Nagrodą jest m. in. pilotaż rozwiązania, czyli tak zwane. proof of concept. Jeżeli się sprawdzi w działalności, zostanie wdrożone. Wyniki konkursu organizatorzy ogłoszą jesienią.

– W Ghelamco koncentrujemy się m. in. dzięki szeroko rozumianej digitalizacji przestrzeni biurowych. Rozwiązania, które obecnie testujemy i wdrażamy przyczynią się do podniesienia komfortu korzystania z powierzchni biurowej, pozwolą ją efektywnie używać, również w zakresie optymalizacji kosztowej, czyli opłat naprawczych. Na tym jednak nie zaakceptować poprzestajemy. Nasze budynki muszą być w pełni zintegrowane z tkanką miejską. Program "Digital City: wyzwania przyszłości" pomoże nam zrozumieć, spośród jakimi wyzwaniami będziemy musieli radzić sobie w przyszłości – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor odpowiedzialny za handel i rozwój w Ghelamco Poland.

Fundacja Digital Poland i Ghelamco nakreślają na takie aspekty, jak na przykład bezpieczeństwo, sposób wytwarzania a także zarządzania energią, przemieszczania się, przestrzeni do pracy i mieszkania, a także ich interakcję z miastem.

– Sztuczna inteligencja, chmura technologiczna, internet rzeczy czy też jedna z mnóstwo innych nowych technologii – to wszystko powoduje, że wraz z ich wzrostem pojawiają się nowe kłopoty, ale też i nowe sposoby ich rozwiązywania oraz podniesienia komfortu pracy jak i również życia – zauważa Emil Kamiński, odpowiedzialny za badania i innowacje w Ghelamco Poland.

Popularny

bIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych  Pieniądze
BIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych Pieniądze

Po zauważalnych spadkach liczby dłużników alimentacyjnych w dwóch niedawnych miesiącach ubiegłego roku, po styczniu i lutym owego roku znów wzrosła cyfra opiekunów niepłacących na najmłodszych i zgłaszanych do Rejestru BIG InfoMonitor.…...

bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej  Informacje
Bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej Informacje

Polska to najistotniejsze miejsce do prowadzenia funkcjonowania gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wypływa z sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się zbyt konsumentów oraz coraz wyższą infrastrukturę.…...

bIEC - dane o rynku pracy w Polsce
BIEC - dane o rynku pracy w Polsce

Klimat koniunktury w gałęzi przedsiębiorstw czy przepływ zatrudnionych i bezrobotnych wskazują dzięki dalszą poprawę na branży pracy. Wpływ zmiennych zapowiadających wzrost stopy bezrobocia wydaje się wręcz znikomy. W czerwcu stopa…...

bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję
Bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję

Według Goldman Bilstein złoto wygrywa z bitcoinem, jeśli weźmiemy pod atencję kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. - To strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu - piszą ekonomiści GS. Dlaczego?…...