IPhone X - jak wymawiać nazwę telefonu

12 września. Tim Cook stoi na scenie w Steve Jobs Theater. Tak samo znajduje się wielki ekran z napisem: "iPhone X". Za chwilę zaprezentować dzierży kolejny, spektakularny telefon przy historii produktów firmy. – This is the iPhone ten [pol. To iPhone dziesięć] – mówi w końcu.

Klienci firmy na całkowitym świecie zastanawiają się nie zaakceptować tylko nad słusznością poniektórych decyzji podjętych w kwestii designu telefonu, ale jak i również właśnie nad wymową jego nazwy.

"X" znaczyć ma w tym przypadku rzymską dziesiątkę, a nie literę alfabetu. Chodziło o podkreślenie dziesiątej rocznicy premiery pierwszego iPhone’a. Firmie i jej ewangelistom nie udaje się jednakże przekonać dodatkowo gawiedzi.

Nieważne czy powodem wydaje się być zamieszanie, osobiste preferencje lub upartość – wiele osób po prostu woli nazywać nowego iPhone’a "Eks". Naprawdę jakby czytali angielską literę.

Kosztujący co najmniej 4 979 złotych iPhone X trafi do sklepów dopiero 3 listopada. Machina marketingowa już jednak ruszyła. Wyszliśmy zatem dzięki ulice San Francisco, aby sprawdzić, jak ludzie planują nazywać nowy telefon spółki.

Zobacz też: Najnowszy iOS 11 obecnie jest. Oto największe zmiany

"Bardziej naturalne"

Pierwszy przystankiem był sklep Apple na Union Square. Pierwszy klient, którego pytaliśmy o zdanie w temat nazwy, oglądał naturalnie pokrowce na telefony. Szybko powiedział, że telefon określa się "iPhone Eks". Po chwili zaczął się zastanawiać, ale postawił na pierwszą odpowiedź.

Następny klient wiedział, że miało wymawiać się to "Ten” (czyli po polsku "dziesięć"), ale powiedział, że "Eks" brzmi po prostu więcej naturalnie.

Osoby jedzące lunch w pobliskim skweru inaczej podchodziły do kwestie. Wieloletnia użytkowniczka Apple’a nazwała nowy telefon "dziesiątką", jednak przyznała, że to kuriozalne, iż firma zdecydowała się na używanie wszędzie symbolu "X". Mężczyzna ze stolika obok powiedział, że oglądał wystąpienia Cooka i od tamtej pory zawsze nazywa nowego iPhone’a właśnie "dziesiątką".

Poszliśmy do paru sklepów z elektroniką i przedstawicieli sieci telefonicznych, aby zapytać sprzedawców o ich interakcje z klientami.

Manager sklepu Verizon Ryan Gish powiedział nam: "Wszyscy nazywają go dziesiątką. Sam nazwałem go > > Eks < < kilka razy, ale zawsze mnie poprawiano. Wiem, że powinienem mówić > > dziesięć < <".

Sprzedawczyni z T-Mobile Daniela Contreras miała inne spostrzeżenia. Stwierdziła, że wszyscy do niej klienci nazywają telefon "Eks".

Problem czy mistrzowskie posunięcie?

To nie 1-wszy raz, gdy Apple wprowadza klientów w zakłopotanie, jeśli chodzi o nazwy sprzętów. System operacyjny na Macach, czyli macOS, nazywał się wcześniej Mac OS X. Firma porzuciła X, żeby nazwa pasowała bardziej do iOS-a, watchOS-a i tvOS-a.

Z czasem wówczas dowiemy się, czy tytuł iPhone X zostanie uznana za ciekawą sztuczkę marketingową, czy błąd.

Gdyby utrzymała się wymowa "Eks" to zaoszczędziłoby to Apple’owi problemów w przyszłości. Biorąc pod uwagę, że w tym roku swoje premiery ma również iPhone 8, jak i iPhone 10, to jak stanie się z 9? Lub Apple będzie podgrzewać aurę przed premierą iPhone’a dziewięć we wrześniu 2018 roku, czyli rok po premierze iPhone’a 10? Czy ma możliwość iPhone 9 zostanie zapomniany i uzyska mityczny stan?

Ryan, pracownik sklepu internetowego AT&T w San Francisco mówi, że długo nazywał telefon "Eks". Dopiero ostatnio olśniło go, że nie zaakceptować ma to sensu, bo wszystkie telefony Apple’a posiadały do tej pory rozmiary.

Brandon Issacson, manager sklepu AT&T powiedział, hdy wie, iż powinno telefon nazywać się "dziesiątką". Nie poprawia jednak klientów. – Nazywa się 10, jednak klienci mówią "Eks". Nie zaakceptować przeszkadza nam to w niczym – tłumaczy.

Popularny

ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji  Surowce
Ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

ceny paliw na stacjach
Ceny paliw na stacjach

Zapowiadają się obniżki cen na stacjach benzynowych. Analitycy portalu e-petrol. pl prognozują, hdy w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyn 98 jak i również 95, oleju napędowego i gazu spadną od…...

cEO Google, Microsoftu, Apple i Facebooka krytykują dekret Trumpa
CEO Google, Microsoftu, Apple i Facebooka krytykują dekret Trumpa

Donald Trump nie powinna liczyć na wsparcie szefów największych firm technologicznych na rzecz wprowadzonego przez siebie zakazu wjazdu do USA, który to dotyczy obywateli 7 państw islamskich. Szefowie Google’a, Microsoftu, Apple’a czy…...

china Resources Beer Holdings pragnie przejąć biznes SABMiller w Europie  Pieniądze
China Resources Beer Holdings pragnie przejąć biznes SABMiller w Europie Pieniądze

Sytuacja na rynku piwnym robi się coraz ciekawsza. China Resources Beer Holdings włącza się bowiem służące do walki o aktywa SABMiller w Europie Centralnej i Wschodniej, wycenione łącznie na…...