500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, robocie i polityki społecznej. Od momentu 1 lipca wnioski o świadczenie będzie można tworzyć na serwisach randkowych, an od 1 sierpnia pocztą lub samemu.

Projekt ustawy ws. rozszerzenia programu, opublikowany we wtorek przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, przewiduje też m. in. przyznanie 500 zł dzięki dziecko umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Wcześniej minister Rafalska zapowiadała, że po rozszerzeniu programu 500 dodatkowo, będzie on kosztował równoczesne 20 mld zł rocznie. Eksperci również szacowali, iż całorocznie rozszerzenie programu pochłonie od 18 do dwadzieścia mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, hdy projekt w sprawie rozszerzenia programu 500 plus dzięki pierwsze dziecko trafił do odwiedzenia konsultacji.

500 plus na każde dziecko. Kryterium dochodowe ma zniknąć

- To jest projekt pięć stów plus na każde maluch, na pierwsze dziecko; będą to wszystkie pierwsze pociechy, które nie były uprzednio uwzględnione w związku z sprawdzian dochodowym - powiedział Morawiecki.

Wnioski o świadczenie będzie można składać od czasu 1 lipca za pomocą sieci, an od 1 sierpnia w wersji papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty).

"Samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, ale jeżeli rozstrzygnięcie zostanie wydana po kilku miesiącach, (świadczenie wypłacone - red. ) będzie z wyrównaniem od 1 lipca" - tłumaczyła minister.

Jej zdaniem "nic odrzucić stoi na przeszkodzie, żeby gminy wnioski rozpatrywały szybciej". Konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia programu potrwają 21 dni.

500 plus w nowej wersji - szczegóły

Projekt ustawy przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą posiadały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez aspektu na dochody rodziny. Zaproponowano w nim też zapoczątkowanie szczególnego, 3-miesiecznego terminu, liczonego od dnia urodzenia pociechy, na złożenie wniosku na temat świadczenie wychowawcze ponownie narodzone dziecko. Złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin pociechy (obecnie świadczenie na dopiero co narodzone dziecko przysługuje jakie możliwości do zasady od miesiąca złożenia wniosku).

Zmieniony ma być także sezon, na jaki ustalane wydaje się być prawo do świadczenia wychowawczego. Począwszy od 2021 r., okres na który przyznawane będzie corocznie świadczenie wychowawcze, będzie rozpoczynał się jednej czerwca i potrwa do odwiedzenia 31 maja następnego r. (obecnie okres ten trwan od 1 października do odwiedzenia 30 września następnego roku).

[Artykuł zaktualizowany]

POWINNO SIĘ WIEDZIEĆ:

Popularny

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...