Ile chcą zarabiać w Naszym kraju Ukraińcy? Raport Upper Job

Polski rynek wchłania już tyle osób, hdy zaczyna brakować rąk do pracy. Najgorzej jest po budownictwie, hotelarstwie i gospodarki. Doskonale zdają sobie spośród tego sprawę nasi wschodni sąsiedzi, którzy przyjeżdżają nad Wisłę, by zarobić. Przewidywania Ukraińców wciąż rosną. W tej chwili 56 proc. z tych propozycji chce zarabiać co najmniej trzech tys. zł. netto, a 20 proc. więcej niźli 5 tys. zł netto.

To najnowsze wyniki badań Upper Job, filii zajmującej się pozyskiwaniem zatrudnionych ze Wschodu dla naszych firm (przy próbie 754 osób). Co ważne, mimo liberalizacji przepisów wizowych Unii Europejskiej dla Ukraińców, 80 procent pracowników z tego kraju, którzy przyjeżdżają do odwiedzenia Polski, woli pracować tutaj.

Zobacz też: Polska wraca na Ukrainę po wielkim stylu. Eksport wystrzelił

Brak pomocy ze strony Ukraińców byłby dla grono firm niebezpieczny

To dość znaczące, ponieważ możliwy ubytek własnych sąsiadów Narodowy Bank Polski wpisał jako jeden spośród czynników ryzyka dla rodzimego rynku pracy. Z kolei dla 15 procent badanych Polska jest przystankiem dzięki drodze do innego kraju, najczęściej Niemiec.

- To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, jacy wciąż mają kłopoty wraz z znalezieniem pracowników. Mimo umorzenia przepisów wizowych w UE dla obywateli Ukrainy chętniej przyjeżdżają oni do pracy do naszego kraju. Ukraińcy wybierają Polskę między innymi z powodu rosnących płac i braku bariery językowej. Odrzucić bez znaczenia pozostaje fakt, hdy z Polski mają bardziej do domu i do rodzin, które zostają w Ukrainie – mówi Iwona Załuska, prezes Upper Job.

Ukraińcy chcą obok nas zarabiać coraz więcej

Oczekiwania płacowe Ukraińców utrzymują się na wysokim poziomie. Ponad połowa ankietowanych (56 procent) liczy na honorarium od 3 do 5 tysięcy złotych. Nieopodal 1/5 oczekuje wyższego zarobku, przekraczającego 5 tysięcy zł netto. Natomiast 23 procent badanych zaakceptowałoby wynagrodzenie niższe niż 3 tysiące złotych na rękę.

Foto: Upper Job

Duża część ankietowanych za pośrednictwem nas osób nie wyszukuje pracy w jednej konkretnej branży. 27 procent badanych planowało podjąć zatrudnienie po przemyśle, 26 procent przy budownictwie. Dalej znalazły się hotelarstwo (19 procent), gastronomia (15 procent), kupiectwo (14 procent) i rolnictwo (14 procent).

Foto: Upper Job

Zobacz też: Ukraińcy kupują w naszym kraju apartamentu mieszkalnego za gotówkę. Dwa ośrodka miejskiego są wyjątkowo popularne

Ukraińcy mogą nie być do odwiedzenia końca zadowoleni z podjętej w Polsce pracy

Ankietowani personel oceniają, że dziś pozycja w dziedzinie pracy w Naszym kraju jest lepsza niż dwanaście miesięcy temu. Tak twierdzi 59 procent badanych. 28 % jest zdania, że pozycja nie poprawiła się.

Co ciekawe, większość ankietowanych przez nas osób dowodzi jednak, że znalezienie dobrej pracy w Polsce wówczas wyzwanie. Taką opinię wyraża aż 66 % badanych. 28 procent badanych jest przeciwnego zdania. Takie odpowiedzi mogą świadczyć w ten sposób, że Ukraińcy poszukujący zatrudnienia w Polsce, decydują się na pracę, która odrzucić do końca spełnia katalogów oczekiwania. Może to być wskazówka dla polskich pracodawców, by w większym stopniu dostosowywali swoją propozycję do potrzeb pracowników, szczególnie w czasie, gdy tęskni rąk do pracy.

Popularny

cEO Google, Microsoftu, Apple i Facebooka krytykują dekret Trumpa
CEO Google, Microsoftu, Apple i Facebooka krytykują dekret Trumpa

Donald Trump nie powinna liczyć na wsparcie szefów największych firm technologicznych na rzecz wprowadzonego przez siebie zakazu wjazdu do USA, który to dotyczy obywateli 7 państw islamskich. Szefowie Google’a, Microsoftu, Apple’a czy…...

chińska potęga i europejskie problemy. Partnerzy czy wrogowie?  Informacje
Chińska potęga i europejskie problemy. Partnerzy czy wrogowie? Informacje

W Warszawie spotkają się polscy i zagraniczni eksperci fascynujący się Chinami, aby uchwycić fenomen chińskiego wzrostu oszczędnego. Warszawska debata zbiega się w czasie z rozpoczętym dziś w Brukseli corocznym szczytem…...

ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji  Surowce
Ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

china Resources Beer Holdings pragnie przejąć biznes SABMiller w Europie  Pieniądze
China Resources Beer Holdings pragnie przejąć biznes SABMiller w Europie Pieniądze

Sytuacja na rynku piwnym robi się coraz ciekawsza. China Resources Beer Holdings włącza się bowiem służące do walki o aktywa SABMiller w Europie Centralnej i Wschodniej, wycenione łącznie na…...