BIEC - dane o rynku pracy w Polsce

Klimat koniunktury w gałęzi przedsiębiorstw czy przepływ zatrudnionych i bezrobotnych wskazują dzięki dalszą poprawę na branży pracy. Wpływ zmiennych zapowiadających wzrost stopy bezrobocia wydaje się wręcz znikomy. W czerwcu stopa bezrobocia ma schodzić w dół, a przyjęcia do pracy zapowiadają głównie duże przedsiębiorstwa - prognozuje Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

W lutym stopa bezrobocia spadła z 12, 6 do 8, pięć proc. Ogólny klimat koniunktury w sektorze firm przemysłowych był w lutym oceniany pozytywnie.

- Ocenom tym towarzyszyły pozytywne opinie dotyczące ogólnego stanu gospodarki, co wspólnie posiadało przełożenie na stosunkowo pozytywne prognozy dotyczące zmian miary zatrudnienia - dodano.

Przyjęcia do pracy spodziewane są głównie w wielkich firmach, zatrudniających 250 jak i również więcej osób, a przy trochę mniejszym zakresie - w średnich przedsiębiorstwach. Zwolnienia natomiast zapowiadają małe firmy, zatrudniające do 49 pracowników.

BIEC prognozuje, że największe pozytywne zmiany przewidywane są w branżach: motoryzacyjnej, przy produkcji wyrobów spośród gumy i tworzyw sztucznych oraz produkcji chemikaliów jak i również wyrobów chemicznych. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci szat oraz wyrobów tekstylnych.

Biuro dodało, że w pozytywne trendy na sektorze pracy wskazuje ponadto element przepływów pracowników i bezrobotnych. W lutym, w porównaniu do stycznia, mniej osób rejestrowało się jako osoby bezrobotne. Podobna liczba osób podjęła wynajęcie, głównie dzięki zwiększonej liczbie ogłoszeń publikowanych w internecie.

W lutym, w porównaniu do stycznia, w urzędach pracy zarejestrowało się też o ok. 30 tys. mniej osób bezrobotnych (spadek w stopniu nieopodal 15 proc. ). Robotę znalazło o blisko jedenastu tys. więcej osób aniżeli w styczniu (wzrost na poziomie 8, 5 proc. ).

- Równocześnie strumień ten był niższy niż w analogicznym sezonie roku poprzedniego (o 15 proc. ). Liczba bezrobotnych, którzy miesięcznie podejmują wynajęcie, oscyluje od 2013 roku kalendarzowego wokół pułapu 100 tys. osób - zwrócono uwagę.

Biuro wskazało również, że liczba ofert pracy kierowanych do urzędów robocie nie uległa zmianie po ujęciu miesięcznym. Zaznaczono aczkolwiek, że od listopada 2016 r. utrzymuje się kobieta na rekordowym poziomie co najmniej 150 tys. propozycji zatrudnienia publikowanych miesięcznie w urzędach pracy.

W lutym o blisko dwa proc. spadła liczba jednostek zwolnionych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Trend ten utrzymuje się od czasu mniej więcej pół r..

Tagi: bezrobocie rynek robocie praca Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017
Bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017

Grupa Banku Pekao SA w drugim kwartale 2017 r. zanotowała mniejszy zysk rdr. Spadł spośród 690, 5 mln złotych do 535, 1 mln zł. Zysk banku wyraził się jednak 2 proc.…...

belle Epoque - serial przy TVN
Belle Epoque - serial przy TVN

Nie naprawdę dawno świat oszalał dzięki punkcie seriali kostiumowych. Sukcesem mogła pochwalić się choćby produkcja "Downtown Abbey" czy niedawno zrealizowany przez Netfliksa serial "The Crown". W Polsce tego rodzaju tytułów próżno…...

bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów»  Pieniądze
Bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów» Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...