Alstom oficjalnie: GE daje dwunastu, 5 mld euro, analizujemy  Informacje

Amerykański koncern General Electric (GE) zaoferował 12, 5 mld euro za przejęcie działki energetycznej Alstomu - poinformowała w środę ta francuska firma. Dzień wcześniej złożenie Francuzom oferty zapowiedział niemiecki Siemens, stawiając jednak pewne warunki.

Jak komunikuje agencja dpa, Siemens wystąpił o rozmowy z członkami kierownictwa Alstomu i na temat udostępnienie mu na cztery tygodnie danych firmy. Wówczas potem chce wystąpić spośród konkretną propozycją. Francuski koncern zapewnił w środę, że Niemcy otrzymają dostęp do potrzebnych im informacji.

Analizują ofertę

Siemens pragnie przejąć francuskie Alstom. Jest oferta

Rada nadzorcza Alstomu ma przeanalizować ofertę GE do samego końca maja. Szef francuskiego koncernu Patrick Kron powiedział, hdy współpraca z Amerykanami może doprowadzić do powstania więcej konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Pozostała część francuskiego koncernu miałaby się skoncentrować na branży transportowej; Alstom jest m. in. producentem szybkich pociągów TGV.

Agencja dpa pisze, że Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swój departament kolejowy - budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian zostanie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego biznes energetyczny - elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Cena interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 mld euro.

Rząd krytyczny

Według dpa rząd język francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy i o lokalizację ośrodków decyzyjnych. Z kolei szef Alstomu Patrick Kron jest uważany zbyt przeciwnika kontraktu z Niemcami. Jeszcze niegdyś - przypomina dpa - ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness.

Zacięta walka na temat Alstom. GE proponuje CFM i 13 mld dol., ofertę szykuje też Siemens

Eksperci są zdania, iż pozostawiony sam sobie Alstom praktycznie nie miałby szans utrzymania się na sektorze światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu - Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił dosyć wielkich inwestycji. Alstom wydaje się "za mały i nazbyt europejski" - cytuje dpa opinię analityków.

Dpa zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach Alstom w tajemnicy negocjował z GE możliwe przejęcie. Gdy wyszło to na jaw, rząd francuski zareagował oburzeniem i dał do zrozumienia, że preferuje Siemensa.

Amerykańskie jak i również francuskie media wyrażają aczkolwiek opinię, że Alstom skłania się ku General Electric, choć szanse Siemensa odrzucić są jeszcze przekreślone.

Popularny

adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro
Adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro

W trakcie meczu Polska - Irlandia Płn. mogliśmy podziwiać nie wyłącznie styl gry piłkarzy, ale też styl trenera krajowej reprezentacji Adama Nawałki. Poprosiliśmy ekspertkę o ocenę, jakim sposobem Polak wypada na tle…...

afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie
Afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie

- Tak błyskawicznie jak to możliwe miało nastąpić dokapitalizowanie spółki GetBack SA przez większościowego akcjonariusza tj. DNLD Holdings, albo w dodatku procesu powinni okazać się dopuszczeni inni inwestorzy - pisze w środowym…...

7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers
7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka…...

500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program
500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister…...