Bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej  Informacje

Polska to najistotniejsze miejsce do prowadzenia funkcjonowania gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wypływa z sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się zbyt konsumentów oraz coraz wyższą infrastrukturę. Ale zganiono zbytnio kosztowny i długi proces zakładania działalności gospodarczej.

W światowym zestawieniu Bloomberga Polska zajęła 26. obszar na 214 badanych królestw. Największa wschodnioeuropejska gospodarka a mianowicie jak opisuje nasz państwo amerykański serwis, jako jedyna w Europie uniknęła recesji w czasie kryzysu finansowego, który rozpoczął się przy 2008 roku.

Volkswagen zainwestuje w Wielkopolsce

Swój dobry wyniki w niniejszym zestawieniu Polska zawdzięcza wykorzystaniu unijnej pomocy w poziomie 80 mld dol., które podczas ostatnich sześciu latek zainwestowano w rozwój infrastruktury.

Lider regionu

- Dotychczas inwestorzy preferowali różne kraje w tym regionie - wyjaśnia Roman Rewald, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Warszawie. - Nasz kraj poczyniła ogromny postęp gospodarczy w ciągu ostatnich dwadzieścia lat - dodaje.

Mocnym atutem naszej ekonomii jest waluta. Bloomberg podkreśla, że silny złoty, obok euro, jest najbardziej cenną walutą wśród 24 walut obcych rynków wschodzących. Dla porównania w minionym roku ruski rubel osłabł o 12 proc., a brazylijski real o ponad 15 proc.

Polskę doceniła także Organizacja Współpracy Gospodarczej jak i również Rozwoju (OECD), która zaznacza wzrost wydajności pracy przy latach 2009-2012. Jednakże a mianowicie jak dodaje OECD a mianowicie średnia miesięczna płaca wydaje się być u nas o wybraną trzecią niższa niż przy sąsiednich Niemczech.

Wabik na inwestorów

Zagraniczny kapitał chętniej zagląda do naszego kraju. Bloomberg podaje przykłady Amazona, IBM i Procter & Gamble, które łącznie polski stworzą ponad 8 tys. nowych miejsc pracy. Gigant w dziedzinie e-sprzedaży planuje skład trzech magazynów w Poznaniu, które są kolejnym etapem w ich podboju Europy. IBM w Katowicach otworzy centrum serwisowe zatrudniające 1500 osób. Z kolei Procter & Gamble planuje utworzyć w Warszawie centrum produkcyjno-magazynowe i tym samym pięćset stanowisk pracy.

Bloomberg zwraca także uwagę na wpływ funduszy unijnych. To za sprawą nim sieć autostrad potroiła się od 2007 roku. Poprawa infrastruktury pozwoliła na obniżenie kosztów transportu, plasując pod tym względem Polskę w regionie, tuż zbytnio Turcją.

Kolejny atutem naszej gospodarki jest rynek wewnętrzny, który jest potężniejszy niż Czechy, Rumunia i Węgry razem wzięte, co przekłada się również na wielkość klasy średniej i konsumpcji indywidualnej.

Nie bez skazy

Bloomberg wytknął Polsce kosztowny i długi proces zakładania działalności gospodarki polski. W tym zestawieniu spadliśmy w 2012 roku na temat sześć pozycji. - Organizacja biurokratyczna i skomplikowany system legalny to nadal największe zmartwienia gospodarcze w Polsce - dodaje Rewald. - Wspólnicy zwracają też uwagę w podejście do prawa i pewną swobodę z którą sędziowie je interpretują a mianowicie dodaje.

W klasyfikacji Bloomberga gospodarki narodowe będą sprawdzane pod kątem najważniejszego miejsca do prowadzenia biznesów. Pod uwagę bierze tego typu czynniki, jak stopień gospodarki kraju integracji, koszty rozpoczęcia funkcjonowania gospodarczej, jak również wydatki pracy, ceny surowców i usług, a także zbyt konsumentów i poziom korupcji.

Popularny

arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej  Pieniądze
Arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej Pieniądze

Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa…...

ankieta: kierowcy wolą dbać na temat wygląd auta niż swoim stan techniczny  Moto
Ankieta: kierowcy wolą dbać na temat wygląd auta niż swoim stan techniczny Moto

Prawie 2-ie trzecie ankietowanych właścicieli aut myje swoje auta przeciętnie raz na dwa tygodnie. Rzadko natomiast kontrolują forma opon czy prawidłowe zestawienie świateł - wynika z ankiety, przeprowadzonej wśród parcypantów darmowych przeglądów…...

autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?
Autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?

Autonomiczne samochody mają w swoim założeniu radykalnie zmniejszyć liczbę wypadków, zwłaszcza tych zabójczych. Ale wszystkiego przewidzieć i zautomatyzować się nie da. Pytanie, jak zachowa się, a jak powinien oszczędzić się taki samochód…...

apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej
Apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej

Przez lata interesanci iPhone'ów, iPadów czy Maców narzekali na "podatek Apple". Czyli nadwyżkę pieniężną, którą należało uiścić za urządzenie i oprogramowanie tej spółki, choć u konkurencji było taniej. Apple zapracował…...