Bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej  Informacje

Polska to najistotniejsze miejsce do prowadzenia funkcjonowania gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wypływa z sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się zbyt konsumentów oraz coraz wyższą infrastrukturę. Ale zganiono zbytnio kosztowny i długi proces zakładania działalności gospodarczej.

W światowym zestawieniu Bloomberga Polska zajęła 26. obszar na 214 badanych królestw. Największa wschodnioeuropejska gospodarka a mianowicie jak opisuje nasz państwo amerykański serwis, jako jedyna w Europie uniknęła recesji w czasie kryzysu finansowego, który rozpoczął się przy 2008 roku.

Volkswagen zainwestuje w Wielkopolsce

Swój dobry wyniki w niniejszym zestawieniu Polska zawdzięcza wykorzystaniu unijnej pomocy w poziomie 80 mld dol., które podczas ostatnich sześciu latek zainwestowano w rozwój infrastruktury.

Lider regionu

- Dotychczas inwestorzy preferowali różne kraje w tym regionie - wyjaśnia Roman Rewald, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Warszawie. - Nasz kraj poczyniła ogromny postęp gospodarczy w ciągu ostatnich dwadzieścia lat - dodaje.

Mocnym atutem naszej ekonomii jest waluta. Bloomberg podkreśla, że silny złoty, obok euro, jest najbardziej cenną walutą wśród 24 walut obcych rynków wschodzących. Dla porównania w minionym roku ruski rubel osłabł o 12 proc., a brazylijski real o ponad 15 proc.

Polskę doceniła także Organizacja Współpracy Gospodarczej jak i również Rozwoju (OECD), która zaznacza wzrost wydajności pracy przy latach 2009-2012. Jednakże a mianowicie jak dodaje OECD a mianowicie średnia miesięczna płaca wydaje się być u nas o wybraną trzecią niższa niż przy sąsiednich Niemczech.

Wabik na inwestorów

Zagraniczny kapitał chętniej zagląda do naszego kraju. Bloomberg podaje przykłady Amazona, IBM i Procter & Gamble, które łącznie polski stworzą ponad 8 tys. nowych miejsc pracy. Gigant w dziedzinie e-sprzedaży planuje skład trzech magazynów w Poznaniu, które są kolejnym etapem w ich podboju Europy. IBM w Katowicach otworzy centrum serwisowe zatrudniające 1500 osób. Z kolei Procter & Gamble planuje utworzyć w Warszawie centrum produkcyjno-magazynowe i tym samym pięćset stanowisk pracy.

Bloomberg zwraca także uwagę na wpływ funduszy unijnych. To za sprawą nim sieć autostrad potroiła się od 2007 roku. Poprawa infrastruktury pozwoliła na obniżenie kosztów transportu, plasując pod tym względem Polskę w regionie, tuż zbytnio Turcją.

Kolejny atutem naszej gospodarki jest rynek wewnętrzny, który jest potężniejszy niż Czechy, Rumunia i Węgry razem wzięte, co przekłada się również na wielkość klasy średniej i konsumpcji indywidualnej.

Nie bez skazy

Bloomberg wytknął Polsce kosztowny i długi proces zakładania działalności gospodarki polski. W tym zestawieniu spadliśmy w 2012 roku na temat sześć pozycji. - Organizacja biurokratyczna i skomplikowany system legalny to nadal największe zmartwienia gospodarcze w Polsce - dodaje Rewald. - Wspólnicy zwracają też uwagę w podejście do prawa i pewną swobodę z którą sędziowie je interpretują a mianowicie dodaje.

W klasyfikacji Bloomberga gospodarki narodowe będą sprawdzane pod kątem najważniejszego miejsca do prowadzenia biznesów. Pod uwagę bierze tego typu czynniki, jak stopień gospodarki kraju integracji, koszty rozpoczęcia funkcjonowania gospodarczej, jak również wydatki pracy, ceny surowców i usług, a także zbyt konsumentów i poziom korupcji.

Popularny

bIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych  Pieniądze
BIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych Pieniądze

Po zauważalnych spadkach liczby dłużników alimentacyjnych w dwóch niedawnych miesiącach ubiegłego roku, po styczniu i lutym owego roku znów wzrosła cyfra opiekunów niepłacących na najmłodszych i zgłaszanych do Rejestru BIG InfoMonitor.…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

bIEC - dane o rynku pracy w Polsce
BIEC - dane o rynku pracy w Polsce

Klimat koniunktury w gałęzi przedsiębiorstw czy przepływ zatrudnionych i bezrobotnych wskazują dzięki dalszą poprawę na branży pracy. Wpływ zmiennych zapowiadających wzrost stopy bezrobocia wydaje się wręcz znikomy. W czerwcu stopa…...

bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję
Bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję

Według Goldman Bilstein złoto wygrywa z bitcoinem, jeśli weźmiemy pod atencję kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. - To strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu - piszą ekonomiści GS. Dlaczego?…...