Dyrektywa tytoniowa szkodzi Polsce? Piechociński chce namówić rząd do zaskarżenia jej  Informacje

  • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy po Unii
  • Unia szykuje rewoltę w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński chce namawiać pozostałych ministrów, by poparli zaskarżenie dyrektywy tytoniowej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Jak na przykład twierdzi, sprawa skargi pojawi się na jednym spośród najbliższych posiedzeń Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Szef Ministerstwa Gospodarki (MG) spotkał się z przedstawicielami filii tytoniowej, którzy są zaniepokojeni nowymi regulacjami europejskimi. Podług MG podstawą do katalogów zaskarżenia może być zjawisko, że dyrektywa narusza zasadę pomocniczości i proporcjonalności, zaś także prawa podstawowe.

Większe ostrzeżenia i zakaz produkcji mentoli. Dyrektywa tytoniowa zatwierdzona

Nowe prawo

Przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po szlugi, szczególnie przez młodych. Jej przepisy są szczególnie nieprzychylne dla naszych producentów, ponieważ Polska jest drugim w odniesieniu do wielkości producentem tytoniu po UE.

Piechociński powiedział, że kwestia skierowania skargi do ETS na dyrektywę rozpatrywana będzie na jednym z najbliższych posiedzeń Komitetu Trwałego Rady Ministrów. - Jeżeli Komitet zaakceptuje to rozwiązanie, w istocie znajdzie się w posiedzeniu rządu i w takim przypadku Rada Ministrów skorzysta albo nie z tej trasy - podkreślił.

Prywatne poglądy?

Premier Donald Tusk mówił w kwietniu dziennikarzom, że wystąpienia Piechocińskiego ws. zaskarżenia do ETS dyrektywy tytoniowej należy traktować jako demonstrację jego własnych poglądów, ale zastrzegł, że administracja będzie wspierała krzywdę.

E-papierosy w defensywnie. Zakazane w rejonach ogólnych

- Te kwestie rozstrzygały się dużo, sporo wcześniej i oczywiście takowa intensywna praca potrzebna była dużo wcześniej, kiedy się rodziła dyrektywa. W tej chwili oczywiście nasza kierowanie będzie (to) wspierała, obojętnie od tego, na ile szanse powodzenia mają wnioski sądowe w tej momencie - mówił szef rządu.

Decyzja o wniesieniu skargi wymaga zgody całego rządu. Trwają konsultacje międzyresortowe po tej sprawie. Po potencjalnej decyzji Rady Ministrów krzywdę przygotuje MSZ.

Co się zmieni?

Zgodnie z dyrektywą tytoniową od 2016 r. mają okazać się zakazane papierosy z załącznikami smakowymi; listę tych suplementów opracować ma Komisja Europejska. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony będzie 4-letni okres przejściowy. Wówczas oznacza, że zakaz odwiedzi w życie dopiero podczas lata 2020 r.

Sprzedajemy coraz więcej używek za granicę. W 2013 za 2, 7 mld euro

Zakazowi mentoli sprzeciwiała się Polska, będąca największym wytwórcą gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do miary producentem tytoniu w UE; przoduje też jeśli rozchodzi o popularność cienkich tytoniu typu slim i mentoli. Pierwotny projekt dyrektywy tytoniowej, zaproponowany przez KE, przewidywał także wprowadzenie zakazu sprzedaży cienkich papierosów, co pozostało jednak odrzucone przez kraje Unii i Parlament Europejski.

Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie spożycie tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2, 4 mln. Według szacunków każdego roku kalendarzowego palenie tytoniu zabija sześć mln osób na kuli ziemskiej, w tym 700 tys. w Europie.

Popularny

dochody IS zmniejszyły się o połowę
Dochody IS zmniejszyły się o połowę

Dochody Państwa Islamskiego (IS) od 2014 roku spadły o 50 proc. Tego rodzaju dane mają zostać zaprezentowane w sobotę na konferencji nt. bezpieczeństwa w Monachium. W 2014 r. organizacja terrorystyczna o kategorii…...

discoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków  Ze świata
DiscoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków Ze świata

Każdy osiemnastolatek wraz z Unii Europejskiej może zyskać bilet na podróż według Europie w terminie między 1 sierpnia 2019 zaś 31 stycznia 2020 roku. Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu…...

deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.
Deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.

Firma doradcza Deloitte kalkuluje, że rentowność polskiego sektora bankowego w 2017 roku spadnie do 3, 5 proc. z 8 proc. oczekiwanych w 2016 r.. Przyszły rok będzie na rzecz banków…...

do pracy Polacy? Głównie do odwiedzenia Anglii i Niemiec  Pieniądze
Do pracy Polacy? Głównie do odwiedzenia Anglii i Niemiec Pieniądze

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej niemal połówka (45 proc. ) Polaków posiadająca doświadczenia migracyjne pracowała w Niemczech, a jakie możliwości czwarty (26 proc. ) pracował w Wielkiej Brytanii. Popularne są…...