Eksperci: leki biopodobne to szansa dla polskiego przemysłu farmaceutycznego. Jesteśmy liderem  Informacje

Tzw. leki biopodobne są tak samo bezpieczne w użyciu i wykazują owe same korzyści terapeutyczne, jak biologiczne leki innowacyjne – powiedział we wtorek na konferencji w stolicy polski wiceminister stanu zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Preparaty te, rewolucjonizujące współczesną medycynę, są również szansą dla polskiego przemysłu farmaceutycznego – podkreślono podczas konferencji „Leki biopodobne – szanse na rzecz pacjentów, wyzwania dla polskiej gospodarki”. Zorganizowali ją Naszego kraju Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Europejskie Stowarzyszenie Leków Generycznych (EGA).

Biologiczne leki biopodobne

Eksperci: spowolnienie w gospodarce wydaje się przejściowe. Ale ryzyko płynie ze strefy euro

Wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki powiedział, że leczenie biologiczne jest krokiem milowym w rozwoju medycyny. Dodał, iż wraz z wygasaniem patentów w miejsce biologicznych specyfików innowacyjnych coraz częściej wpisywane są tzw. biologiczne leki biopodobne.

- Na całym świecie prowadzone są dyskusje w ten sposób, jak bardzo są one bezpieczne i skuteczne w porównaniu do leków pionierskich. - Nie ma aczkolwiek wątpliwości, że leki biopodobne wykazują ten sam kierunek bezpieczeństwa oraz korzyści terapeutycznych – podkreślił Radziewicz-Winnicki.

Wiceminister przypomniał, że przed laty w Polsce przetoczyła się dyskusja nad przydatnością w lecznictwie leków odtwórczych, nazywanych generykami. - Dzisiaj nikt nie ma niejasności, że są one jednakowo wartościowe i bezpieczne jak oryginalne leki innowacyjne – dodał.

Na lekarstwa generyczne przypada 54 proc. wszystkich farmaceutyków

Co spośród tym frankiem? Przewalutować kredyt czy czekać?

Według dyrektora Adriana van Hovena z Europejskiego Stowarzyszenia Specyfików Generycznych, w Ue dzięki leki generyczne przypada w tej chwili 54 proc. wszystkich wyprzedawanych farmaceutyków. - Ponieważ będą one tańsze niż lekarstwa oryginalne, dzięki nim każdego roku w opiece medycznej Starego kontynentu udaje się zaoszczędzić więcej niż 40 mld euro – dodał.

Dyrektor departamentu innowacji i przemysłu ministerstwa Gospodarki Jerzy Majchrzak powiedział, że w Polsce krajowa produkcja leków generycznych zaspokaja prawie 60 proc. wymagań rynku farmaceutycznego. - Nową specjalizacją polskiego przemysłu powinny być teraz leki biopodobne - podkreślił. Zapowiedział, hdy resort będzie finansowo wspierał polskie firmy we wprowadzaniu tych preparatów na rynek. - To równie ważne jak opracowywanie leków biopodobnych – dodał.

Bez działań ubocznych

Kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie, prof. Paweł Grieb powiedział, że przy UE dotychczasowe doświadczenia z lekami biopodobnymi są dobre. - Dotąd nie sygnalizowano w ich przypadku żadnych nieprzewidzianych działań ubocznych – podkreślił.

"Mało prawdopodobne, by Ukraina otrzymała kolejną transzę pomocy w poniższym roku"

Według prof. Grieba, w ostatnich latach wykryto kilka przypadków nieprzewidzianych jak i również groźnych skutków ubocznych powodowanych przez leki biologiczne uzyskiwane ze źródeł naturalnych (heparyna), osocza ludzkiego (gamaglobulina) i innowacyjne leki biotechnologiczne (jedna z erytropoetyn).

- Pozostało nam jedynie skonstruować zaufanie społeczne do leków biopodobnych, przede wszystkim pośród pacjentów i lekarzy – powiedział van Hoven. Podkreślił, że leki te istnieją wytwarzane według najnowszych inżynierii i będą coraz nagminniej wykorzystywane w lecznictwie. Chwalił polski przemysł farmaceutyczny. Mówił, że już teraz jest on liderem w produkcji medykamentów biopodobnych zarówno w Naszym narodzie, jak i na rynkach międzynarodowych.

Leki biopodobne są średnio o 25-30 proc. tańsze

Eksperci wyliczali, że leki biopodobne będą średnio o 25-30 proc. tańsze w porównaniu w celu biologicznych leków innowacyjnych. Z danych przedstawionych przez artysty krajowego w dziedzinie

Europejski Bank Centralny czeka dzięki nową siedzibę. Za 1, 2 mld euro

reumatologii prof. Witolda Tłustochowicza powstaje, że jeden z specyfików stosowanych w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów kosztował po naszym kraju 2120 złotych. Po wprowadzeniu na początku 2014 r. leku biopodobnego o takim samym funkcjonowaniu, jego cena spadła służące do około 1300 zł, czyli o ponad 40 proc.

Leki biopodobne będą stosowane w UE od momentu 2007 r., gdy wprowadzono na rynek pierwszą tego rodzaju erytropoetynę. Od tego czasu używanych jest blisko 20 tych leków jak i również będzie ich coraz większą ilość, bo dzięki nim powiększa się dostępność chorych aż do nowoczesnych terapii, a przy okazji przynoszą oszczędności gwoli budżetu.

Leki biologiczne coraz bardziej będą dominować w lecznictwie. Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Piotr Błaszczyk powiedział, iż w najbliższych latach w dziesięć najczęściej sprzedawanych w świecie leków, siedem będzie należeć do farmaceutyków biologicznych. Do 2020 r. zbyt tych preparatów ma wzrosnąć o 50 proc.

Leki biopodobne (an USA nazywane: follow-on proteins products) są nowymi wersjami obecnych biofarmaceutyków, których ochrona patentowa wygasła. Natomiast biofarmaceutyki włączają molekuły wytwarzane przez żywe organizmy, które są niezwykle wrażliwe na zmiany po procesie produkcyjnym.

Popularny

dochody IS zmniejszyły się o połowę
Dochody IS zmniejszyły się o połowę

Dochody Państwa Islamskiego (IS) od 2014 roku spadły o 50 proc. Tego rodzaju dane mają zostać zaprezentowane w sobotę na konferencji nt. bezpieczeństwa w Monachium. W 2014 r. organizacja terrorystyczna o kategorii…...

do pracy Polacy? Głównie do odwiedzenia Anglii i Niemiec  Pieniądze
Do pracy Polacy? Głównie do odwiedzenia Anglii i Niemiec Pieniądze

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej niemal połówka (45 proc. ) Polaków posiadająca doświadczenia migracyjne pracowała w Niemczech, a jakie możliwości czwarty (26 proc. ) pracował w Wielkiej Brytanii. Popularne są…...

discoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków  Ze świata
DiscoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków Ze świata

Każdy osiemnastolatek wraz z Unii Europejskiej może zyskać bilet na podróż według Europie w terminie między 1 sierpnia 2019 zaś 31 stycznia 2020 roku. Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu…...

deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.
Deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.

Firma doradcza Deloitte kalkuluje, że rentowność polskiego sektora bankowego w 2017 roku spadnie do 3, 5 proc. z 8 proc. oczekiwanych w 2016 r.. Przyszły rok będzie na rzecz banków…...