Chińska potęga i europejskie problemy. Partnerzy czy wrogowie?  Informacje

W Warszawie spotkają się polscy i zagraniczni eksperci fascynujący się Chinami, aby uchwycić fenomen chińskiego wzrostu oszczędnego. Warszawska debata zbiega się w czasie z rozpoczętym dziś w Brukseli corocznym szczytem UE-Chiny, który pewnie skupi się na sprawach gospodarczych. Eksperci coraz częściej mówią o wypracowaniu połączonego stanowiska przez UE w stosunku do rosnącej chińskiej potęgi, ale nie wydaje się być to wcale takie łatwe.

Zorganizowane przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka spotkanie "Debata Chiny - Europa: Nowe otwarcie" potrwa dwa dni jak i również podzielone zostało na 3 panele dyskusyjne.

Pierwszy dotyczyć ma ustalenia rozbieżności i podobieństw między Chinami i Europą we wzajemnym postrzeganiu się na arenie międzynarodowej. To szczególnie ważne dziś, bo Chiny kierują coraz bardziej ekspansywną politykę międzynarodową, an Europa zajęta jest radzeniem sobie z kryzysem gospodarczym.

Młodzi Chińczycy łakną luksusu. Mogą być więcej niż rówieśnicy wraz z zachodu

Gospodarka to po ogóle delikatny problem we wzajemnych relacjach między Europą a Chinami. Unia Europejska musi współpracować z Chinami nie tylko ze względu na skalę gospodarczych współzależności, ale też dlatego, iż coraz trudniej jej z Państwem Środka konkurować. Podług raportu Światowego Forum Ekonomicznego o konkurencyjności (za czasy 2011-2012) szacowana stopa realnego wzrostu UE nie powróciła jeszcze do poziomu wraz z roku 2007, podczas kiedy dochód Chin wzrósł po tym czasie o 32 proc.

Ponadto Chiny istnieją nieodzownym partnerem biznesowym ze względu na wielkie rezerwy walutowe, które mogą zainwestować w głodnych kapitału spółkach oraz rozległy rynek zbytu. A co najważniejsze, Chiny mogą się pochwalić wysokim wzrostem gospodarczym.

Chiński handel zagraniczny zwolnił

Drugi panel dyskusyjny dyskusji "Chiny - Europa Nowe Otwarcie" poświęcony będzie odgadnięciu przede wszystkim fenomenu gospodarczego skoku, jaki dokonał się przy Państwie Środka, a też wewnętrznym stosunkom społeczno-politycznym. Kolejny panel to jakby streszczanie dwóch wcześniejszych dyskusji i próba odpowiedzi na pytanie, czy Europa i Chiny mimo niezaprzeczalnych różnic mają możliwość traktować się jako strategiczni partnerzy, czy jednak skazane są na ostrą rywalizację.

Warszawska debata zbiega sie w czasie z rozpoczętym dziś w Brukseli corocznym szczytem UE-Chiny, który zapewne skupi sie na sprawach gospodarczych. Jednak zdniem wielu ekspertow nie będzie łatwo wypracować wspólną politykę gospodarczą UE wobec Pekinu. Również politycy unijni ostrożnie wypowiadają się o dzisiejszym wierzchołku. - Prowadzone będą rokowania mające pomóc wyartykułować wspólną wolę w sprawie lokaty. Nie jest tajemnicą, że będą one trudne a mianowicie powiedział jeden z unijny dyplomatów. Rozmowy prowadzone będą w imieniu UE przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefa KE Jose Barroso z chińskim premierem Wenem Jiabao.

"Jesteśmy w stanie wojny z Chinami". Unia kontra Chiny w Grenlandii

Handlowe nieporozumienia

Negocjacje z Chinami są pogmatwane przez nieporozumienia handlowe. Na początku września KE wszczęła śledztwo w sprawie stosowania dumpingowych cen chińskich paneli słonecznych importowanych do UE. Źródła unijne uznają jednakże ten spór za "jedno z licznych, nieuniknionych nieporozumień, jakie zawsze przytrafiają się przy wielkich obrotach handlowych".

Jak duże dywergencje są między Europą jak i również Chinami, pokazuje przykład kłopotów w zorganizowaniu po wierzchołku UE-Chiny konferencji prasowych. Komisja Europejska podała w środę, że bardzo chciała tego typu spotkanie z dziennikarzami wyprawić, ale nie udało się porozumieć z Chińczykami po sprawie warunków. Według rzeczniczki KE Pii Ahrenkilde-Hansen, strona chińska próbowała wymusić wybór dziennikarzy oraz ograniczyć liczbę i rodzaj zadawanych testowań, na co KE odrzucić chciała się zgodzić.

Na dwóch poprzednich szczytach UE-Chiny również - wraz z tych samych powodów - nie zorganizowano konferencji prasowych, co wzbudziło protesty dziennikarzy akredytowanych w Brukseli.

Popularny

bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej  Informacje
Bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej Informacje

Polska to najistotniejsze miejsce do prowadzenia funkcjonowania gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wypływa z sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się zbyt konsumentów oraz coraz wyższą infrastrukturę.…...

branża deweloperska przeżywa boom
Branża deweloperska przeżywa boom

Przez siedem miesięcy tego r. oddano do użytkowania 93 tys. 427 mieszkań, o 7, 9 proc. większą ilość niż w tym samym okresie zeszłego roku a mianowicie podał Główny Urząd Typowy. Branża deweloperska…...

bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję
Bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję

Według Goldman Bilstein złoto wygrywa z bitcoinem, jeśli weźmiemy pod atencję kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. - To strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu - piszą ekonomiści GS. Dlaczego?…...

borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»
Borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»

500 plus także na pierwsze dziecko. Jest postanowienie komisji senackiej Osiem odmian w programie 500 plus Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny…...