Chińska potęga i europejskie problemy. Partnerzy czy wrogowie?  Informacje

W Warszawie spotkają się polscy i zagraniczni eksperci fascynujący się Chinami, aby uchwycić fenomen chińskiego wzrostu oszczędnego. Warszawska debata zbiega się w czasie z rozpoczętym dziś w Brukseli corocznym szczytem UE-Chiny, który pewnie skupi się na sprawach gospodarczych. Eksperci coraz częściej mówią o wypracowaniu połączonego stanowiska przez UE w stosunku do rosnącej chińskiej potęgi, ale nie wydaje się być to wcale takie łatwe.

Zorganizowane przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka spotkanie "Debata Chiny - Europa: Nowe otwarcie" potrwa dwa dni jak i również podzielone zostało na 3 panele dyskusyjne.

Pierwszy dotyczyć ma ustalenia rozbieżności i podobieństw między Chinami i Europą we wzajemnym postrzeganiu się na arenie międzynarodowej. To szczególnie ważne dziś, bo Chiny kierują coraz bardziej ekspansywną politykę międzynarodową, an Europa zajęta jest radzeniem sobie z kryzysem gospodarczym.

Młodzi Chińczycy łakną luksusu. Mogą być więcej niż rówieśnicy wraz z zachodu

Gospodarka to po ogóle delikatny problem we wzajemnych relacjach między Europą a Chinami. Unia Europejska musi współpracować z Chinami nie tylko ze względu na skalę gospodarczych współzależności, ale też dlatego, iż coraz trudniej jej z Państwem Środka konkurować. Podług raportu Światowego Forum Ekonomicznego o konkurencyjności (za czasy 2011-2012) szacowana stopa realnego wzrostu UE nie powróciła jeszcze do poziomu wraz z roku 2007, podczas kiedy dochód Chin wzrósł po tym czasie o 32 proc.

Ponadto Chiny istnieją nieodzownym partnerem biznesowym ze względu na wielkie rezerwy walutowe, które mogą zainwestować w głodnych kapitału spółkach oraz rozległy rynek zbytu. A co najważniejsze, Chiny mogą się pochwalić wysokim wzrostem gospodarczym.

Chiński handel zagraniczny zwolnił

Drugi panel dyskusyjny dyskusji "Chiny - Europa Nowe Otwarcie" poświęcony będzie odgadnięciu przede wszystkim fenomenu gospodarczego skoku, jaki dokonał się przy Państwie Środka, a też wewnętrznym stosunkom społeczno-politycznym. Kolejny panel to jakby streszczanie dwóch wcześniejszych dyskusji i próba odpowiedzi na pytanie, czy Europa i Chiny mimo niezaprzeczalnych różnic mają możliwość traktować się jako strategiczni partnerzy, czy jednak skazane są na ostrą rywalizację.

Warszawska debata zbiega sie w czasie z rozpoczętym dziś w Brukseli corocznym szczytem UE-Chiny, który zapewne skupi sie na sprawach gospodarczych. Jednak zdniem wielu ekspertow nie będzie łatwo wypracować wspólną politykę gospodarczą UE wobec Pekinu. Również politycy unijni ostrożnie wypowiadają się o dzisiejszym wierzchołku. - Prowadzone będą rokowania mające pomóc wyartykułować wspólną wolę w sprawie lokaty. Nie jest tajemnicą, że będą one trudne a mianowicie powiedział jeden z unijny dyplomatów. Rozmowy prowadzone będą w imieniu UE przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefa KE Jose Barroso z chińskim premierem Wenem Jiabao.

"Jesteśmy w stanie wojny z Chinami". Unia kontra Chiny w Grenlandii

Handlowe nieporozumienia

Negocjacje z Chinami są pogmatwane przez nieporozumienia handlowe. Na początku września KE wszczęła śledztwo w sprawie stosowania dumpingowych cen chińskich paneli słonecznych importowanych do UE. Źródła unijne uznają jednakże ten spór za "jedno z licznych, nieuniknionych nieporozumień, jakie zawsze przytrafiają się przy wielkich obrotach handlowych".

Jak duże dywergencje są między Europą jak i również Chinami, pokazuje przykład kłopotów w zorganizowaniu po wierzchołku UE-Chiny konferencji prasowych. Komisja Europejska podała w środę, że bardzo chciała tego typu spotkanie z dziennikarzami wyprawić, ale nie udało się porozumieć z Chińczykami po sprawie warunków. Według rzeczniczki KE Pii Ahrenkilde-Hansen, strona chińska próbowała wymusić wybór dziennikarzy oraz ograniczyć liczbę i rodzaj zadawanych testowań, na co KE odrzucić chciała się zgodzić.

Na dwóch poprzednich szczytach UE-Chiny również - wraz z tych samych powodów - nie zorganizowano konferencji prasowych, co wzbudziło protesty dziennikarzy akredytowanych w Brukseli.

Popularny

ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji  Surowce
Ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

cD Projekt RED zapewnia oficjalne wsparcie modom do «Wiedźmina 3»  Tech
CD Projekt RED zapewnia oficjalne wsparcie modom do «Wiedźmina 3» Tech

Studio CD Projekt RED udostępniło wielbicielom "Wiedźmina trzech: Dzikiego Gonu" pakiet programów umożliwiających modyfikowanie niektórych części gry, a tym samym tworzenie tzw. modów. Stwórcy "Wiedźmina" spodziewają się, hdy pozytywnie wpłynie…...

ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?
Ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

ceny paliw na stacjach
Ceny paliw na stacjach

Zapowiadają się obniżki cen na stacjach benzynowych. Analitycy portalu e-petrol. pl prognozują, hdy w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyn 98 jak i również 95, oleju napędowego i gazu spadną od…...