Gazprom «obniży cenę gazu zbytnio dzierżawę gazociągów»  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Uiści za to krocie
  • Pieniądze dla rosyjskiego giganta przejmą komornicy. Jest decyzja sądu

Rosyjski Gazprom skończony jest obniżyć ceny gazu dla Ukrainy pod warunkami, że uzyska od Kijowa ustawowe gwarancje dzierżawy ukraińskich gazociągów nawet po przypuszczalnej zmianie władzy w tymże kraju - donosi czasopismo "Kommiersant-Ukraina".

To naturalnie z powodu wysunięcia przez Gazprom tego postulatu ubiegłotygodniowa wizyta prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Moskwie zakończyła się bez rezultatu a mianowicie napisał dziennik z powołaniem się na źródła w ukraińskim resorcie energetyki.

"Zagarnięcie akcji Gazpromu". Szef Magnitskiego w opałach

Jeśli Ukraińcy zgodziliby się na takie zmiany prawa, które pozwolą na wydzierżawienie Rosji gazowych magistrali przesyłowych, cena kupowanego od pani a gazu spadłaby z bieżących 426 do 260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych paliwa, a stawka poniższa obejmowałaby gaz nabyty poprzez Ukrainę od 1 stycznia bieżącego roku - potwierdził w rozmowie z "Kommiersantem" anonimowy informator z Gazpromu.

Kijów się ugnie?

Obecnie ukraińskie prawo zakazuje przekazywania należących do ciebie gazociągów w dzierżawę, aczkolwiek władze w Kijowie odebrały lukę, która pozwala obejść ten zakaz. Zgodnie spośród obowiązującymi na Ukrainie ustawami Gazprom mógłby uzyskać upoważnienie zarządzania siecią przesyłania gazu, jeśli by w panią a zainwestował.

- Po zasadzie z pomocą tego punktu (w ukraińskim prawie) moglibyśmy powołać konsorcjum, w którym Gazprom inwestuje nakłady w budowę nowych i modernizację starych gazociągów. Opowiedzieliśmy o tym stronie rosyjskiej, jednak oni nalegają, by takie decyzje zostały poświadczone przez Radę Najwyższą (parlament) Ukrainy - mówi dziennikowi urzędnik ministerstwa energetyki w Kijowie.

Ukraina gotowa na kompromis spośród Rosją w sprawie gazu

Prezydent Janukowycz liczył, iż osiągnie postęp w sprawie opłat gazu dla swego państwa w rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, do których doszło 4 marca w Zawidowie koło Tweru, ale do porozumienia odrzucić doszło.

Chcą tańszego gazu

Kijów od trzech lat zabiega o obniżenie ceny rosyjskiego gazu, argumentując, iż jako bezpośredni sąsiad Rosji płaci za błękitne benzyna więcej niż jego odbiorcy w Niemczech. Moskwa uzależnia ewentualne zrewidowanie umów gazowych z Ukrainą od jej przystąpienia do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu lub przekazania stronie rosyjskiej kontroli nad ukraińską siecią przesyłu gazu, którą gaz z Rosji płynie do państw UE. Władze Ukrainy, która dąży do zbliżenia z UE, unikają składania jednoznacznych deklaracji w kwestii wejścia do Unii Celnej. Janukowycz powtarza, że Kijów zdecyduje o formie współpracy z tą strukturą na przeanalizowaniu wyników jej operowania. Rozwiązaniem - w jego opinii - mogłoby być przyznanie Ukrainie statusu obserwatora.

Ukraiński prezydent nie wyklucza z kolei kompromisu w sprawie sieci przesyłu gazu. Nie pokazuje jednak, na czym ów kompromis miałby polegać. Środowiska w Rosji sugerowały przedtem, że może chodzić na temat utworzenie ukraińsko-rosyjskiego konsorcjum jak i również przekazanie mu w dzierżawę systemu przesyłowego.

Popularny

belle Epoque - serial przy TVN
Belle Epoque - serial przy TVN

Nie naprawdę dawno świat oszalał dzięki punkcie seriali kostiumowych. Sukcesem mogła pochwalić się choćby produkcja "Downtown Abbey" czy niedawno zrealizowany przez Netfliksa serial "The Crown". W Polsce tego rodzaju tytułów próżno…...

bIEC - dane o rynku pracy w Polsce
BIEC - dane o rynku pracy w Polsce

Klimat koniunktury w gałęzi przedsiębiorstw czy przepływ zatrudnionych i bezrobotnych wskazują dzięki dalszą poprawę na branży pracy. Wpływ zmiennych zapowiadających wzrost stopy bezrobocia wydaje się wręcz znikomy. W czerwcu stopa…...

bGK rozmawia o górnictwie spośród sektorem finansowym  Surowce
BGK rozmawia o górnictwie spośród sektorem finansowym Surowce

BGK wydaje się być zaangażowany w rozmowy ws. JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej wraz z najważniejszymi partnerami finansowymi a mianowicie mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Szef instytucji finansowej…...

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...