Bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów  Informacje

Ministrowie krajów UE przyjęli w piątek nowelizację dyrektywy tytoniowej. Przewiduje pani m. in., że 65 proc. powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia lecznicze. Według dyrektywy w 2020 r. z rynku w UE znikną papierosy mentolowe.

Wcześniej, 26 lutego unijną dyrektywę tytoniową poparł Parlament Europejski. Jak poinformowała w piątek Komisja Europejska, po przyjęciu nowych regulacji przez ministrów podpiszą hałasuje przewodniczący Rady UE jak i również Parlamentu Europejskiego, a następnie zostaną one opublikowane w oficjalnym dzienniku UE na przełomie kwietnia i czerwca.

Zabijają 6 mln osób

Większe ostrzeżenia jak i również zakaz produkcji mentoli. Ordynans tytoniowa zatwierdzona

Zmiany w dyrektywie tytoniowej mają odpychać do sięgania po szlugi, szczególnie młodych ludzi. Wedle szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tysięcy w Europie.

Zgodnie z nowymi przepisami ostrzeżenie o szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia powinno zajmować 65 proc. obu witryn internetowych opakowania papierosów; zakazane posiadają być atrakcyjne opakowania, np. przypominające szminkę czy pachnidła. Jedno opakowanie będzie musiało zawierać co najmniej 20 papierosów.

Koniec mentoli

Od 2016 r. mają być zakazane papierosy wraz z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków opracować ma Komitet Europejska. Wyjątkiem objęto szlugi mentolowe, dla których wylansowany zostanie 4-letni okres przejściowy, co oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.

Zakazowi mentoli sprzeciwiała się Polska, będąca największym wytwórcą gotowych wyrobów tytoniowych jak i również drugim co do ilości producentem tytoniu w UE; przoduje też jeśli rozchodzi o popularność cienkich tytoniu typu slim i mentoli.

Slimy tak

Pierwotny projekt dyrektywy tytoniowej, zaproponowany przez KE, przewidywał też wprowadzenie zakazu sprzedaży cienkich papierosów, co zostało jednakże odrzucone zarówno przez kraje Unii, jak i PE.

Co z e-papierosami?

Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci jak i również młodzież"

Na skutek sprzeciwu PE nie przeszła też propozycja Komisji, by papierosy elektroniczne traktowano jak produkty medyczne, czyli żeby zostały rejestrowane i sprzedawane przede wszystkim w aptekach. Zgodnie z przyjętymi przepisami papierosy elektryczne będą dopuszczone na zbyt jako konsumpcyjne produkty tytoniowe, ale w krajach, w których są uznawane za farmaceutyki, nadal będą mogły za takie uchodzić. Maks. stężenie nikotyny w e-papierosach będzie mogło wynosić dwadzieścia mg/ml. Mają być dopuszczone uzupełnialne wkłady do papierosów elektronicznych, a wielkość wkładów jednorazowych nie będzie potrafiła przekraczać 2 ml.

KE będzie mogła zabronić konkretnych typów e-papierosów lub wymienialnych wkładów, jeśli taki słuszny zakaz wprowadzą przynajmniej trzy kraje UE. Państwa są mogły też zabronić transgranicznego handlu wyrobami tytoniowymi za pośrednictwem internet (a więc jak i również papierosami elektronicznymi). Wówczas sprzedawcy nie będą mogli zapewniać produktów do tych krajów. E-papierosy mają być objęte zakazem reklam, tak jakim sposobem pozostałe wyroby tytoniowe.

Jak szacuje KE, za sprawą zmianom w dyrektywie spożycie tytoniu może spaść o 2 proc. w przeciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2, 4 mln.

Popularny

arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej  Pieniądze
Arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej Pieniądze

Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa…...

apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej
Apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej

Przez lata interesanci iPhone'ów, iPadów czy Maców narzekali na "podatek Apple". Czyli nadwyżkę pieniężną, którą należało uiścić za urządzenie i oprogramowanie tej spółki, choć u konkurencji było taniej. Apple zapracował…...

autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?
Autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?

Autonomiczne samochody mają w swoim założeniu radykalnie zmniejszyć liczbę wypadków, zwłaszcza tych zabójczych. Ale wszystkiego przewidzieć i zautomatyzować się nie da. Pytanie, jak zachowa się, a jak powinien oszczędzić się taki samochód…...

balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»
Balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»

- Pierwszy sekretarz partii za PRL-u także był kryształowo uczciwy jak i również nie posiadał żadnego majątku, bowiem wszystko miał - w taki sposób odpowiedział dzięki pytanie o wizerunek Jarosława Kaczyńskiego…...