Bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów  Informacje

Ministrowie krajów UE przyjęli w piątek nowelizację dyrektywy tytoniowej. Przewiduje pani m. in., że 65 proc. powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia lecznicze. Według dyrektywy w 2020 r. z rynku w UE znikną papierosy mentolowe.

Wcześniej, 26 lutego unijną dyrektywę tytoniową poparł Parlament Europejski. Jak poinformowała w piątek Komisja Europejska, po przyjęciu nowych regulacji przez ministrów podpiszą hałasuje przewodniczący Rady UE jak i również Parlamentu Europejskiego, a następnie zostaną one opublikowane w oficjalnym dzienniku UE na przełomie kwietnia i czerwca.

Zabijają 6 mln osób

Większe ostrzeżenia jak i również zakaz produkcji mentoli. Ordynans tytoniowa zatwierdzona

Zmiany w dyrektywie tytoniowej mają odpychać do sięgania po szlugi, szczególnie młodych ludzi. Wedle szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tysięcy w Europie.

Zgodnie z nowymi przepisami ostrzeżenie o szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia powinno zajmować 65 proc. obu witryn internetowych opakowania papierosów; zakazane posiadają być atrakcyjne opakowania, np. przypominające szminkę czy pachnidła. Jedno opakowanie będzie musiało zawierać co najmniej 20 papierosów.

Koniec mentoli

Od 2016 r. mają być zakazane papierosy wraz z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków opracować ma Komitet Europejska. Wyjątkiem objęto szlugi mentolowe, dla których wylansowany zostanie 4-letni okres przejściowy, co oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.

Zakazowi mentoli sprzeciwiała się Polska, będąca największym wytwórcą gotowych wyrobów tytoniowych jak i również drugim co do ilości producentem tytoniu w UE; przoduje też jeśli rozchodzi o popularność cienkich tytoniu typu slim i mentoli.

Slimy tak

Pierwotny projekt dyrektywy tytoniowej, zaproponowany przez KE, przewidywał też wprowadzenie zakazu sprzedaży cienkich papierosów, co zostało jednakże odrzucone zarówno przez kraje Unii, jak i PE.

Co z e-papierosami?

Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci jak i również młodzież"

Na skutek sprzeciwu PE nie przeszła też propozycja Komisji, by papierosy elektroniczne traktowano jak produkty medyczne, czyli żeby zostały rejestrowane i sprzedawane przede wszystkim w aptekach. Zgodnie z przyjętymi przepisami papierosy elektryczne będą dopuszczone na zbyt jako konsumpcyjne produkty tytoniowe, ale w krajach, w których są uznawane za farmaceutyki, nadal będą mogły za takie uchodzić. Maks. stężenie nikotyny w e-papierosach będzie mogło wynosić dwadzieścia mg/ml. Mają być dopuszczone uzupełnialne wkłady do papierosów elektronicznych, a wielkość wkładów jednorazowych nie będzie potrafiła przekraczać 2 ml.

KE będzie mogła zabronić konkretnych typów e-papierosów lub wymienialnych wkładów, jeśli taki słuszny zakaz wprowadzą przynajmniej trzy kraje UE. Państwa są mogły też zabronić transgranicznego handlu wyrobami tytoniowymi za pośrednictwem internet (a więc jak i również papierosami elektronicznymi). Wówczas sprzedawcy nie będą mogli zapewniać produktów do tych krajów. E-papierosy mają być objęte zakazem reklam, tak jakim sposobem pozostałe wyroby tytoniowe.

Jak szacuje KE, za sprawą zmianom w dyrektywie spożycie tytoniu może spaść o 2 proc. w przeciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2, 4 mln.

Popularny

branża deweloperska przeżywa boom
Branża deweloperska przeżywa boom

Przez siedem miesięcy tego r. oddano do użytkowania 93 tys. 427 mieszkań, o 7, 9 proc. większą ilość niż w tym samym okresie zeszłego roku a mianowicie podał Główny Urząd Typowy. Branża deweloperska…...

bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej  Informacje
Bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej Informacje

Polska to najistotniejsze miejsce do prowadzenia funkcjonowania gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wypływa z sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się zbyt konsumentów oraz coraz wyższą infrastrukturę.…...

borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»
Borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»

500 plus także na pierwsze dziecko. Jest postanowienie komisji senackiej Osiem odmian w programie 500 plus Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny…...

bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję
Bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję

Według Goldman Bilstein złoto wygrywa z bitcoinem, jeśli weźmiemy pod atencję kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. - To strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu - piszą ekonomiści GS. Dlaczego?…...