15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje

  • Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym
  • Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł
  • Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań hybrydowych
  • Cyberatak NotPetya. USA wskazują na Moskwę
  • Jedna z największych inwestycji w historii. "Zbliżenie Rosji i Chin"

15 osób i pięć krymskich firm skonfiskowanych po aneksji półwyspu przez Rosję pozostanie objętych sankcjami Unii Europejskiej - ustalili w piątek ambasadorowie państw członkowskich. Ostateczne decyzje w tej sytuacji mają zapaść na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw obcych w Brukseli.

Według źródeł dyplomatycznych ministrowie rozszerzą podstawy prawne wprowadzania sankcji w nawiązaniu z kryzysem dzięki Ukrainie. Obecna podstawa jurydyczna pozwala na nakładanie restrykcji wizowych i finansowych (w formie zamrożenia aktywów) na jednostki, które podważają integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy. Można też nakładać sankcje na związane z tymi osobami firmy, ale przy praktyce jest to zawiłe - wyjaśnił dyplomata.

UE rozszerza kryteria wprowadzania sankcji wobec Rosji

Dlatego niektóre kraje UE chciały rozszerzenia tej istoty prawnej, aby ułatwić objęcie sankcjami firm, a też dodać inne kryteria, niż podważanie integralności terytorialnej jak i również suwerenności Ukrainy.

W środę ambasadorowie państw UE wstępnie porozumieli się w tej chwili w tej sprawie jak i również rozpoczęli dyskusję o nazwiskach, które zostaną dodane do odwiedzenia czarnej listy, liczącej dziś 48 osób - Rosjan i ukraińskich separatystów.

Według unijnych dyplomatów oryginalne sankcje mogą objąć mniej więcej 15 osób - również obywateli Ukrainy, jak i również Rosji; jest to propozycja, natomiast decyzję podejmą ministrowie po poniedziałek.

UE niegotowa na trzecią fazę?

Nowe "kryterium odnoszące się do firm jest związane przede wszystkim z aneksją Krymu, czyli możliwością powtykania restrykcji wobec osób prawnych, spółek czy podmiotów, uwikłanych w konfiskatę własności (ukraińskiej) na Krymie" - rzekł dyplomata. Wyjaśnił, że idzie o firmy, których aktywa znajdujące się na Krymie były przeniesione do innych korporacji wskutek nielegalnej aneksji należącego do Ukrainy półwyspu za pośrednictwem Rosję.

Telefony spośród Białego Domu: Nie jedźcie na forum do Petersburga

Według ambasadora Ukrainy przy UE Kostiantyna Jelisjejewa wartość aktywów, które straciła Ukraina wskutek aneksji Krymu przez Rosję, szacowana wydaje się na 340 mld dolarów.

Inne dodane kryteria, na podstawie których UE zostanie wprowadzać sankcje wizowe jak i również finansowe, to zagrażanie bezpieczeństwu na Ukrainie oraz hamowanie pracy organizacjom międzynarodowym, przede wszystkim misji obserwacyjnej OBWE.

Jeśli ministrowie zatwierdzą te uzgodnienia ambasadorów, to UE będzie mogła zaostrzyć tzw. sankcje drugiej fazy, polegające na zakazie wizowym oraz zamrożeniu aktywów przynależących do indywidualnych osób i podmiotów. Na razie guzik nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości UE była gotowa przedłożyć sankcje gospodarcze wobec Rosji (tzw. sankcje trzeciej fazy).

W poniedziałek UE ma również podjąć decyzje o udzieleniu Ukrainie wsparcia w reformie sektora policji i wymiaru sprawiedliwości. Wedle dyplomatów możliwe jest powołanie misji UE w sferze praworządności EULEX na Ukrainie.

Popularny

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...