«Czternastki» dla górników z Polskiej Grupy Górniczej

Załoga Polskiej Grupy Górniczej otrzymała 30 proc. tzw. czternastej pensji za 2017 rok - potwierdzili reprezentanci spółki. Dzięki temu spółka wywiązała się z zobowiązania wobec górników, które podjęła w listopadzie ub. r.

Gdy w kwietniu 2016 r. tworzono PGG, związkowcy zgodzili się w zawieszenie "czternastki" (to nagroda równa w przybliżeniu jednej miesięcznej pensji) na dwa lata, z opcją wypłaty części tego świadczenia za 2017 r., jeżeli efekty spółki będą lepsze od czasu zakładanych.

W listopadzie ub. r., podczas rozmów z udziałem ministra ciepła Krzysztofa Tchórzewskiego, uznano, iż poprawiające się wyniki spółki i spodziewany zysk zostawiają podstawę do wypłaty 30 proc. "czternastki" za 2017 r. w terminie do 15 lutego.

- Wypłata została zrealizowana w terminie - powiedział po czwartek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Przeciętna "czternastka" wyniosła 2 tys. zł

Konkretna wysokość świadczenia była ustalana dla poszczególnych pracowników osobno, w porównaniu do ich wynagrodzenia. Przeciętnie, wobec ponad 6, dwóch tys. zł średniego wynagrodzenia brutto w PGG, określa to kwotę ok. dwóch tys. zł na osobę.

W sumie realizacja świadczenia dla ponad 43-tysięcznej załogi - jak informowano w listopadzie - kosztuje PGG ponad 85 mln zł (wypłata całej "czternastki" kosztowałaby ponad 280 mln zł).

PGG odrzucić ujawniła dotąd oficjalnie swojego wyniku finansowego za ubiegły rok. W materiałach przedstawionych w końcu stycznia stronie społecznej zysk spółki netto oszacowano na ok. 80 mln zł.

W styczniu 12 działających przy firmie central związkowych podpisało porozumienie z pracodawcą, precyzujące szczegóły wypłaty 30 proc. 14. pensji. Potwierdzono wtenczas, że pieniądze trafią dzięki konta pracowników najdalej kolejny lutego - tak też się stało.

W styczniowym porozumieniu ustalono m. in., że pracownicy kopalń byłego Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), przejęci przez PGG 1-wszą kwietnia 2017 r. przy trybie artykułu 23. 1 Kodeksu pracy, uprawnieni do odwiedzenia przywróconej części dodatkowej gratyfikacyj rocznej, otrzymają świadczenie naliczone według zasad obowiązujących po PGG, ale z uwzględnieniem okresu pracy w KHW - chodzi o główny kwartał 2017 r., gdy byli jeszcze pracownikami holdingu.

Postanowienia o częściowej wypłacie czternastej pensji nie zaakceptować objęły natomiast tych byłych pracowników kopalń KHW przejętych przez PGG, którzy do samego końca 2017 r. lub do dnia rozwiązania umowy na temat pracę z PGG (przed 31 grudnia 2017 r. ) nie przyjęli względów pracy i płacy obowiązujących w Grupie.

Popularny

cEO Google, Microsoftu, Apple i Facebooka krytykują dekret Trumpa
CEO Google, Microsoftu, Apple i Facebooka krytykują dekret Trumpa

Donald Trump nie powinna liczyć na wsparcie szefów największych firm technologicznych na rzecz wprowadzonego przez siebie zakazu wjazdu do USA, który to dotyczy obywateli 7 państw islamskich. Szefowie Google’a, Microsoftu, Apple’a czy…...

ceny paliw na stacjach
Ceny paliw na stacjach

Zapowiadają się obniżki cen na stacjach benzynowych. Analitycy portalu e-petrol. pl prognozują, hdy w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyn 98 jak i również 95, oleju napędowego i gazu spadną od…...

ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji  Surowce
Ceny ropy spadają. Saudyjczycy przeciwni cięciom produkcji Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?
Ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...